Kütahya

23:11:28

GMT +03:00

Bugün
10º
Açık
5º / 16º
 • Cu
  7º/20º
 • Ct
  8º/19º
 • Pa
  10º/14º
 • Pt
  5º/9º

Evliya Çelebi'nin doğduğu yer olan Kütahya, gelişmekte olduğu sanayisi, yeraltı ve yerüstü kaynakları yanı sıra termal kaynakları, el sanatları ve tarihi ile Türkiye'nin önemli turizm bölgelerinden biridir.

Tarihi Mekanlar:  Kütahya geziniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz tarihi mekanların başında Kütahya Kalesi, Kütahya Saat Kulesi,  Tarihi Kütahya Evleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin destansı mücadelesi olan Kurtuluş Savaşının en derin izlerini taşıyan Zafertepe, Dumlupınar Şehitliğini ve Dünyanın ilk antik borsası olan ve burada bulunan Zeus tapınakları içinde Dünya'nın en sağlam tapınağı olan Aizanoi'yi ziyaret edebilirsiniz. 
 
Camiler: Kütahya ülkemizdeki ünlü camilerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle Kütahya Çinili Camii, Kütahya Ulu Camii, İshak Fakih Camii, Kütahya Kurşunlu Camii'ni gezmeden Kütahya'dan ayrılmayın. Kütahya'da mutlaka görmenizi önerdiğimiz bir diğer dini mekan da Dönenler Mevlevihanesi. Mevlevi kültürünün en önemli merkezlerinden olan Dönenler Mevlevihanesi şehir merkezinde bulunuyor.
 
Müzeler: Dünya'nın ilk ve tek Çini Müzesi ve Kütahya Arkeoloji Müzesi Kütahya'nın geçmişine ışık tutan, görmenizi önerdiğimiz müzelerden.
 
Kaplıcalar. Kütahya denince aklımıza ilk gelenlerin başında Kütahya kaplıcaları geliyor. Hem şifa bulmak hem de keyifli bir tatil yapmak için Eynal Kaplıcaları, Yoncalı Kaplıcaları, Ilıca Harlek Kaplıcaları, Dereli Kaplıcaları, Simav Çitgöl Kaplıcaları, Murat Dağı Kaplıcaları'ndan dilediğinizi gezebilirsiniz.
 
Doğal Güzellikler: Kütahya doğa severlerin uğrak noktalarından. Özellikle trekking meraklıları için önemli rotalardan olan Frig Vadisi'nin bir bölümü Kütahya'da. Frig Vadisi'nin yanı sıra Domaniç Ormanları, Porsuk Barajı, Hıdırlık, Gölcük Yaylası, Kaşalıç Tabiat Koruma Alanı, Vakıfçamlığı Tabiat Koruma Alanı, Mızık Çam Tabiat Anıtı, Altıntaş Ovası da Kütahya'da görebileceğiniz, keşfedebileceğiniz doğal güzellikler arasında.
 
Kütahya Zafer Havalimanı, Kütahya merkezine uzaklığı 41 kilometredir, Uşak şehir merkezin uzaklığı 103 kilometredir, Afyon Karahisar şehir merkezine 59 kilometredir.  Kütahya Zafer havalimanı üçlü kodu ''KZR'' dir.
 
İstanbul'dan haftanın hergünü karşılıklı direkt seferlerle Kütahya'ya uçuş mevcuttur.
 
Türk Havayolları ile ulaşım sağlanabilir.