Konya

23:09:54

GMT +03:00

Bugün
16º
Kapalı
10º / 21º
 • Ct
  12º/21º
 • Pa
  15º/24º
 • Pt
  13º/27º
 • Sa
  14º/22º

Mevlana’nın kenti Konya, İç Anadolu bölgesinin gelişmekte olan kentlerinden. Selçuklulardan aldığı tarihi mirası modern kent yaşamıyla birleştiren Konya, özellikle Şeb-i Aruz günlerinde hem yurtiçinden hem de yurtdışından binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Sufizmin tüm dünyada ilgi duyulan bir kavram haline gelmesiyle birlikte turizm için popüler bir haline gelen Konya, ziyaretçilerini bekliyor.

Konya, yaklaşık 7000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahip olan, Anadolu’nun en eski kentlerinden. Kentin adının “kutsal tasvir” anlamına gelen “ikon” kelimesinden türediği düşünülüyor. Kente, Türkler öncesinde Hititler, Lidyalılar, Helenler, Selevkoslar, Bergamalılar ve Romalılar hâkim olmuş.

Kent, Malazgirt Savaşı sonrasında 1072 yılında Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından fethedilmiş. 1097 yılında Anadolu Selçuklularının başkenti İznik, Haçlıların eline geçince, başkent Konya’ya taşınmış. Bu dönem içinde kent önem kazanmaya başlamış. Anadolu Selçuklu devleti dağılana kadar Konya, devletin başkenti olmuş.Anadolu Selçuklularından sonra Konya, Karamanoğulları Beyliği’ne merkez oldu. 1465 yılında Karamanoğulları Beyliği Osmanlı tarafından ortan kaldırılınca kent Osmanlıların eline geçti.Osmanlı döneminde kent, Karaman eyaletinin merkezi oldu. Bu dönem içinde bölgenin nüfusu 1,5 milyona kadar ulaştı.Birinci Dünya Savaşı sonunda Mondros anlaşmasında kent İtalyanlar tarafından işgal edildi. Bir süre sonra İtalya’nın itilaf devletleriyle anlaşmazlığa düşmesi sonunda Konya 20 Mart 1920 tarihinde işgalden kurtuldu.

Günümüzde ise Konya, gelişen sanayisi ile İç Anadolu bölgesinin en hızlı büyüyen kentlerinden biri. Son yıllarda kentin turizm alanında yaptığı hamleler de, kentin kısa süre içinde ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir kent haline geleceğini gösteriyor.