Kiev

22:46:25

GMT +03:00

1 ₴ (UAH)
=
0.25 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
5º / 11º
 • Ça
  5º/12º
 • Pe
  8º/16º
 • Cu
  4º/11º
 • Ct
  2º/9º
Kiev

'İçinde bahçeler olan çok şehir gördüm, ama bahçe içinde bir tek şehir gördüm' demiş Goethe , yeşili ve mimarisi ile dikkat çeken bu Altın kubbeli başkent için....

Zaman Dilimi: GMT +2 ( Türkiye ile Ukrayna arasında zaman farkı bulunmamaktadır)
Para Birimi: Grivna
Telefon kodu: + 380 44
 
Dinyeper Nehri'nin her iki yakasında, ülkenin orta kuzeyinde yer alan Kiev, Ukrayna'nın başkentidir. M.S. 5. yüzyılda kurulmuş olan kent, tarihinin belirli dönemlerinde Rusya ve Beyaz Rusya'ya başkentlik yapmıştır. Sovyetler Birliği yıkılmadan önce birliğin büyük kentiydi. Slav kültürünün merkezi olarak gösterilen başkent; Ukrayna'nın politik, ekonomik, eğitim ve kültürel merkezi olma özelliğine sahiptir.
 
Kiev de iki havalimanı bulunmaktadır; Borispol havaalanı uluslararası uçuşlar (üçlü kodu ''KBP'', şehir merkezine uzaklığı 38 km dir. ) ve Zhulyany Havaalanı genellikle iç hat uçuşları için kullanılmaktadır (üçlü kodu ''IEV'', şehir merkezine uzaklığı 10 km dir) . İstanbuldan Kiev'e uçuş süresi yaklaşık 2 saat sürmektedir. İstanbul'dan Türk Havayolları ve Ukrayna Uluslararası Havayolları'nın Kiev'e direkt seferleri mevcuttur.
 
Gezilebilecek Yerler; Kiev, tarihi yapılarıyla, bahçeleri ve parklarıyla, müzeleriyle, cadde ve meydanlarıyla şehirde bulunanlara bir çok olanak sunuyor. UNSECO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, 11. yüzyılda Prens Yaroslav Mudry tarafından inşa edilen St. Sophia Katedrali, Kiev’de ayakta kalan en eski katedraldir. Zoloti Vorota (Altın Kapı) da yine Prens Yaroslav zamanında savunma amaçlı yapılan bir eserdir. Kievo Pechersky Caves Monastery, Dnieper Nehri kıyısında uzanan kiliseler topluluğudur.
 
Kentte ziyaret edilmesi gereken diğer yerler ise St. Andrew Kilisesi, Mariyinsky Sarayı, St. Vladimirskaya Katedrali, Babiy Yar, Kiev Mikro Minyatür Müzesi, 2. Dünya Savaşı Müzesi, Çernobil Müzesi, Canavarlı Ev, Devlet Botanik Bahçesi, Kiev Hayvanat Bahçesi’dir.
 
Kültür ve Eğlence;  Ukrayna’nın başkenti Kiev, Avrupa’nın en eski kentlerinden biridir. Kent tarihi boyunca kimi zaman ihtişamı kimi zaman da sefaleti yaşamıştır. Slav kültürünün temsil ettiği önemli bir şehirdir. Rusya’nın da yüzyıllar boyu kültür ve tarih merkezi olup; farklı kültürlere de ev sahipliği yapmıştır. Tüm bunların ürünü olarak şehrin sanatsal hazineleri bir çok sanat galerisinde sergilenir. Ukrayna Ulusal Sanat  Müzesi, Ukrayna Devlet Tiyatrosu Müzesi, Kiev Sanat Galerisi ve Kültür Mirası Müzesi bazı önemli noktalardır. Bale ve opera etkinlikleri Ulusal Bale ve Opera Akademisi Tiyatrosu’nda yapılır.
 
Kiev’in gece hayatı da oldukça renkli ve hızlıdır. Şehirde yer alan gece kulüplerinde dans edebilir, dans şovlarını izleyebilir, farklı içkiler deneyebilirsiniz. Bu mekanlar daha çok şehrin merkezinde bulunmaktadır. Arena, SkyBar, Barsky ve Grotesque ünlü eğlence mekanları arasındadır.
 
Yeme İçme; Ukrayna yemek kültürü, Sovyet yemek kültürünün etkisi altındadır. Geleneksel yemek üç öğeden oluşur. Genellikle soğuk havaya dayanıklı sebzeler tüketilir. Şehrin her tarafında yer alan restoranlarda yerel lezzetleri tadabilirsiniz. Şehir merkezinde dünyaca ünlü tatları sunabilen lüks restoranlar da bulunmaktadır. Çeşitli çorbalar, hamurlu yemekler, et yemekleri, salata ve ekmekler, tatlılar başlıca unsurlardır.
 
Alkollü içecekler Kiev’de çokca tüketilir. Şehirde içki kültürünün örneklerini her alanda görebilirsiniz. Yerel meyveler ve baharatlarla yapılan Horilka da denilen votkalar çok ünlüdür. Mayalı içecekler de yine bol tüketilir. Alkolsüz içkilere bakıldığında ise yöresel kompostolar, kahveler ve kefir sıralanabilir.
 
Alışveriş; Şehir merkezinde yer alan Shevchenka, Andreevsky Spusk, Krasnoarmeyskaya caddeleri hediyelik eşya, el sanatları ürünleri ve diğer bir çok ürün için en uygun ve zengin bölgelerdir. Kreschatik’te City Center, Nezaleshnosti’de yerin altında bulunan Globus, Basseynaya Sokak’ta yer alan Mandarin Plaza önemli alışveriş merkezlerindendir.