Kazablanka
1 د.م. (MAD)
=
0.62 TL (TRY)
Kazablanka

Palmiyeli sokakları ile Atlas Okyanusu'na uzanan ve görkemli II. Hassan Camisi ile okyanusu selamlayan; gökyüzü, deniz ve toprağın buluştuğu nokta...

Zaman Dilimi: GMT +0 (Türkiye saati Kazablanka saatinden 2 saat ileridir.)
Para Birimi: Fas Dirhemi
Telefon kodu:  +212 22
 
Fas’ın batı bölümünde, Atlantik Okyanusu kıyısındaki incisi Kazablanka; ülkenin en büyük şehridir. 1942 yılında çekilen ünlü Hollywood yapımı film “Kazablanka”nın, şehrin tanıtımı açısından büyük bir payı vardır. O yıllardan günümüze mimari açıdan pek çok değişiklikler görülen kent, ekonomik yönden ülkenin en önemli merkezi olmayı başarmıştır. Kazablanka’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 7. yüzyılda bir Berberi kenti olan Kazablanka, daha sonra Avrupalıların ilgisine girmiş ve 15. yüzyılda Portekizliler tarafından işgal edilmiştir. 1907 yılında Fransızlarca işgal edilen kent, 1912 ve 1956 yılları arasında Fransız himayesinde olmuş ve bu dönemde Fas’ın en büyük liman kenti haline gelmiştir. Günümüzde taşıdığı mimari özelliklerini de bu süre içerisinde kazanmıştır.
 
Kazablanka’da yer alan Mohammed V Uluslararası Havalimanı (üçlü kodu “CMN”dir), şehir merkezinin 30 km güneydoğusundadır. Türk Hava Yolları, İstanbul Atatürk Havalimanı ile Kazablanka Mohammed V Uluslararası Havalimanı arasında günlük seferler düzenlemektedir. Aktarmasız olarak düzenlenen uçuşlar, ortalama 5 saat sürmektedir.
 
Gezilebilecek Yerler; Şehrin tarihi dokusunu Eski Şehir (Old City ya da Old Madina) bölümünde hissedebilirsiniz. Surlar içerisindeki bu bölüme 4 ana kapıdan giriş sağlanmaktaydı. Bu kapılardan Bab Marrekech ve Bab el-Jedid bugün halen ayaktadır. Burada 17. yüzyılda Sidi Mohammed ben Abdallah tarafından yaptırılan bir de kale bulunmaktadır. Yeni Şehir (Ville Nouvelle) ise 20. yüzyılın başlarında, o dönemin mimarisine uygun olarak Fransız mimar Henri Prost tarafından inşa edilmiştir. Ville Nouvelle’nin merkezinde iki adet meydan bulunmaktadır. Place de Nations Unies Meydanı, Fas’ın modern yüzünü göstermektedir. Gösterişli binalar ve Saat Kulesi meydanda görülmesi gereken noktalardır. Place Mohammed V Meydanı ise şehrin idari merkezidir. Meydanda yer alan idari binalar arasında en önemli olanı 56 metrelik çan kulesi ile Préfecture adı verilen yönetim binasıdır. Şehrin en önemli parkı Parc de la Ligue Arabe’dir. 1919 yılınca tasarlanan bu parkın adı Arap Birliği Parkı anlamına gelmektedir.
 
Habus Bölgesi (Quartier Habous), Yeni Şehir’in merkezi olarak bilinmektedir. Bu bölgede yer alan yapılar geleneksel Arap mimarisi esas alınarak yapılmış olsalar da modern çizgileri de içermektedirler. Düzenli sokakları, daha yeşil yaşam alanları, ticaret merkezleri ve dükkanları ile Kazablanka’nın önemli bir alanıdır. Royal Palace isimli lüks saray da Habus Bölgesi’nin yakınında yer almaktadır. Bu bölgenin kuzey tarafında Boulevard Mohammed V bulunur. Bulvarın en önemli yapıları Art Deco tarzındaki Passage Sumica ve Passage du Glaoui isimli pasajlarıdır. Fas’ın en büyük camisi olan 2. Hassan Camisi, Fransız mimar Michel Pinseau tarafından yapılmıştır. 210 metrelik minaresi dünyanın en uzun minaresine sahip olan cami, limanın yakınında Atlas Okyanusu’na uzanan bir burun üzerinde yer almaktadır. Ain Diab, La Corniche (Kordon boyu), Anfa Bölgesi, Cathédrale Sacré-Coeur, Casablanca Twin Center, Musée du Judaïsme Marocain ve Port of Casablanca (Casablanca Limanı) gezilebilecek diğer önemli yerler arasındadır.
 
Kültür ve Eğlence; Fas’ın ekonomik ve kültürel yönden en önemli kenti olan Kazablanka, ülkenin eğlence merkezlerinden biridir. Kentte yer alan sinema, tiyatro, kültür merkezlerinin yanı sıra; büyük otellerin düzenlediği geleneksel etkinlikler de oldukça ilgi görmektedir. Şehirdeki gece kulüpleri daha çok Ain-Diab bölgesinde yer almaktadır. Şehirde en çok tercih edilen spor etkinlikleri arasında en çok su sporları, golf, yatçılık ve trekking sayılabilir. Kazablanka Uluslararası Video Sanatları Festivali ve Jazzablanca kentte düzenlenen en ünlü festivallerdendir.
 
Yeme İçme; Fas’ın, sürekli dünyanın diğer ülkeleri ile etkileşim halinde olması sonucu mutfağı da kozmopolit bir yapıya sahip olmuştur. Kazablanka’da bulunduğunuz süre içerisinde Arap, Mağrip, Akdeniz, Afrika ve Türk mutfaklarının etkilerini hemen hissedeceksiniz. Yemeklerin ana maddesi et ve deniz ürünleridir. Yapılan yemeklerde bolca baharat kullanılmaktadır. Tıpkı Tunus’ta olduğu gibi burada da tencere yemekleri tanjine adıyla anılıyor. Ülke Akdeniz’e özgü tropik meyveler bakımından oldukça zengin. Bol bol meyve tüketiliyor. Couscous, bstilla, harira Kazablanka’ya özgü başlıca önemli yemekler arasında sayılabilir. Çok sıcak bir iklime sahip olan Kazablanka’da en çok tüketilen içecek ise naneli çaydır.
 
Alışveriş; Kazablanka’da alışveriş kültürü daha çok halkın kendi ürünlerini sattığı “souk” adı verilen pazarlar üzerine kurulmuştur. Fas’ın dünyaca ünlü halıları olduğu gibi, Kazablanka’nın da mediouna isimli halıları oldukça meşhurdur. Jellaba ve Gandoura adı verilen yerel kıyafetler de souklardan alınabilecek eşyalar arasındadır. Gümüş takı ve süs eşyaları ile hurma da yine en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Kazablanka’nın alışveriş açısından en merkezi bölgeleri Old Medina, Boulevard Houphouet Boigny, Quartier Habous ve Marche Central’dir.