Kastamonu

22:03:34

GMT +03:00

Bugün
12º
Hafif yağmur
7º / 18º
 • Ça
  5º/17º
 • Pe
  5º/15º
 • Cu
  5º/19º
 • Ct
  9º/16º

Kastamonu'da, yakın dönem Osmanlı sivil mimarisinin özgünlüğünü yitirmemiş birbirinden güzel örneklerini görebilirsiniz. Benzerlerine, Taşköprü, Küre ve İnebolu'nun eski mahallerinde rastlanıyor.

 
 
Kastamonu Kalesi; Kentin görkemli anıtlarından olan Kalenin ilk kez Bizans döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Sağlam olan iç kalenin temel kısmı Bizans, üst bölüm Candaroğulları dönemine aittir.
 
Hükümet Konağı ve Kent Tarihi Müzesi bir çırpıda gezilecek yerler arasına giriyor. Kastamonu evleri özellikle görülmeye değer. Şehirde 1464 tane taşınmaz kültür varlığı tespit edilmiş ve bunların 564 tanesi kent merkezinde bulunuyor. Merkezdeki Akmescit, Hepkebirler, Atabey ve İsmailbey mahallelerinde özgünlüğünü yitirmemiş, geleneksel Türk evi ve yakın dönem Osmanlı sivil mimarisi örnekleri gezilerek görülebilir. Bu tür geleneksel evler ayrıca Taşköprü, Küre, İnebolu, Araç ve Abana gibi ilçelerin eski mahallelerinde karşınıza çıkıyor.
 
Kent merkezindeki Atabey Camisi, 1273'te Candaroğulları döneminde yapılmış. Kapıdan mihraba doğru uzanan ahşap sütunlar nedeniyle halk arasında “140 direkli” adı ile anılıyor. Caminin kesme taştan kısa minaresi, Selçuk dönemi özelliklerini taşıyor.
 
Yine merkez bölgede görülesi yerlerden İbni Neccar Camisi, 1353 yılından kalmadır, caminin sivri kemer içindeki kapısı ahşap oymacılığının güzel örnekleri arasında sayılıyor.
 
Kent 20 km. kadar kuzeybatısında Kasaba Köyünde bulunan Mahmut Bey Camisi, Selçuklu ve Beylikler dönemi ahşap camiler geleneğinin güzel eserlerinden biri. 1388'de Candaroğlu Mahmut Bey tarafından yaptırılmış cami, ahşap kapı kanatları eski yazı ve bitkisel motiflerle süslü. Düz ahşap üzerine renkli boya ile yapılan kalem işleri görülmeye değer.
 
Candaroğlu İsmail Bey (1443-1480) Kastamonu'da 1451 yılında cami, türbe, hamam, medrese, imaretten oluşan bir külliye yaptırmış. İsmail Bey Külliyesi olarak bilinen bu alandaki türbenin ön yüzündeki taş işçiliği ilginizi çekebilir.
 
Anadolu’nun birçok kentinde olduğu gibi Kastamonu’da da hanlar için ayrıca zaman ayırmak gerek. İsmail Bey Hanı ya da diğer adı ile Kurşunlu Han, ilk sırada görülmeli. Aktarlar Çarşısı içinde bulunan bu hanın, biri kuzey, diğeri güneyindeki iki kapısından girerek gezebilirsiniz. İsmail Bey Külliyesi’nin hemen arkasındaki Deve Hanı bir başka gezi durağı olabilir. İsmail Bey'in vakfiyesinde, bu hanın külliye ile birlikte inşa edildiği yazılı. 
 
Kent merkezinden fazla uzaklaşmadan görebileceğiniz diğer yerler arasında;  Hacımuharrem Köyü, Mehran Mahallesi, Kızkayası Mevkii, Gödel Köyü, Kayabaşı Mevkii Tümülüsü, Alpagut Köyü, Üçtepeler Tümülüsü, Dere Köyü, Gölyeri Tümülüsü, Darıbükü Köyü, Ayvagüler Mahallesi, Sandık Mezarlar sayılabilir.
 
Küre Dağları Kastamonu coğrafyasının tartışmasız en büyük zenginliklerinden biri. Dünyada örneği az bulunan nemli karstik ormanları, bitki türü ve yaban hayatı çeşitliliği ile ekolojik bakımdan önemi uluslararası düzeyde kabul görmüş ormanlar arasında. Bu özelliklerinden dolayı Küre Dağları’nın batısında, 37 bin hektarlık alan 2000 yılında milli park ilan edildi.
 
Avrupa’da acilen korunması gereken “100 Sıcak Nokta”dan biri Küre Dağları. Önemli bitki alanı (ÖBA) ve önemli doğa alanı (ÖDA) da kabul edilen parkta 675 bitki türünün varlığı tespit edildi. “Doğal arboretum” olarak tanımlanan bölgede dev kayın ağaçları, doğal anıt olarak koruma altında. Türkiye’de varlığı bilinen 132 memeli türünden 40’ına burada rastlanıyor. Yörede 38 kuş familyasından 129 kuş türü görülüyor.
 
Pınarbaşı’na bağlı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonu, etekleri köknarlarla kaplı Yaralıgöz Dağı, Kerte köyünün Kokurdan Yaylası, Ilgarini Mağarası, Ilıca Şelalesi, Ilıca Hamamı, Horma Kanyonu dağların hazineleri arasında. Dağ köylerinde ise geleneksel mimari doku soluk alıyor.
 
Kastamonu Havalimanı şehir merkezine uzaklığı 12 kilometredir.  Kastaonu havalimanı üçlü kodu ''KFS'' dir.
 
İstanbul'dan Salı, Perşembe, Cumartesi günleri hariç haftanın hergünü karşılıklı direkt seferlerle Kastamonu'ya uçuş mevcuttur.
 
Türk Havayolları ile ulaşım sağlanabilir.