Kahramanmaras

21:00:40

GMT +03:00

Bugün
17º
Açık
11º / 24º
 • Ct
  14º/27º
 • Pa
  17º/28º
 • Pt
  15º/25º
 • Sa
  13º/25º

Şanlı tarihi ile Türk tarihinde çok önemli bir yeri olan Kahramanmaraş zengin mutfağı, sayısız doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yerleri ile ülkemizin en önemli illerinden biridir. İşgale karşı gösterdiği olağanüstü direniş ile Kurtuluş Savaşı döneminin kahraman illerinden olduğu için aldığı İstiklal Madalyası ile şehir bugünkü unvanına sahip olmuştur.

Doğu Akdeniz’de bulunan Kahramanmaraş, dondurması ile ünlü bir ildir. Kahramanmaraş, mağaraları Eshab-ı Keyf Külliyesi, yaylaları ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.
 
Binlerce yıllık tarihi olan Kahramanmaraş'ta bulunan tarihi eserlerin çoğu, Kurtuluş Savaşı esnasında yanmış veya yıkılmıştır ancak günümüze ulaşan tarihi eserlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.
 
İşte tarih kokan şehir Kahramanmaraş'ta bulunan tarihi değerler; Kahramanmaraş Müzesi, Ulu Camii, Hatuniye Camii, İklime Hatun Mescidi, Taş Medrese, Taş Han, Çukur Hamamı, Şeyh Adil Çeşmesi, Ceyhan Köprüsü, Süleymaniye Köprü ve Çeşmesi, Karahöyük, Yassı Höyük, Kahramanmaraş Kalesi, Anacık Kalesi, Azgıt Kalesi, Meryemçil Kalesi, Köroğlu Kalesi, Çukurhisar Kalesi, Orçan kalesi, Kaleboynu Kalesi, Hurman (Marabuz) Kalesi, Haştırın Kalesi, Hisar Kalesi, Akkale, Kapalı Çarşı, Belediye Çarşısı, Rıdvan Hoca Yeraltı Çarşısı, Bonmarşe, Şeyh Adil Çeşmesi, Belediye Çeşmesi, Sütçü İmam Çeşmesi, Uyuz Pınarı, Süleymanlı Çeşmesi, Eshab-ı Kehf Külliyesi, Eshab-ı Kehf Cami, Ribat, ve Kervansaray.
 
Kahramanmaraş'ın doğa harikası güzellikleri ise Yavşan Yaylası, Başkonuş Yaylası, Döngel Mağarası, Bulut Deliği Mağarası Savruk Mağarası, Gümüşkaya Mağarası, Fırnız Mesire Yeri, Kapıçam Mesire Yeri, Kazma Bağları, Kumaşır Gölü, Menzelet Barajı Kıyıları ve Ali Kayası, Pınarbaşı Çamlık Mesire Yeri ve Tekir Yeşilgöz Mesire Yeridir.
 
Kahramanmaraş Havalimanı şehir merkezine uzaklığı 8 kilometredir.  Kahramanmaraş havalimanı üçlü kodu ''KCM'' dir.
 
İstanbul'dan haftanın hergünü, Ankara'dan Pazartesi, Çarşamba, Cumartesi günleri hariç haftanın hergünü karşılıklı direkt seferlerle Kahramanmaraş'a uçuş mevcuttur.
 
Türk Havayolları, Anadolujet, Pegasus Havayolları ile ulaşım sağlanabilir.