Kahire

18:11:57

GMT +02:00

1 £ (EGP)
=
0.38 TL (TRY)
Bugün
22º
Açık
15º / 29º
 • Cu
  19º/34º
 • Ct
  21º/35º
 • Pa
  24º/41º
 • Pt
  21º/41º

Dünyanın en çok bilinen kültür, tarih turizmi destinasyonlarından Kahire, aynı zamanda Arap coğrafyasının en büyük şehri. Antik Mısır’ın bütün gizemi, her yıl milyonlarca turisti şehre çekiyor. Dünyaca ünlü Giza piramitleri ise birçok listede ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Nil nehrinin üzerine kurulu şehrin görülmesi gereken bör diğer bölümü ise 19.yüzyılda inşa edilen Tahrir Meydanı. Eski Kahire bölgesi ve Kahire Müzesi, Mısır’ın bütün tarihi dokusunu size yansıtmaya yetiyor.

Bugünkü Kahire topraklarında ilk kurulan yerleşim yerinin al-Fustat olduğu biliniyor. Mısır topraklarında hüküm süren uygarlıklar hep değişmiş fakat bu kent her geçen yıl büyümeye devam etmiş. M.S. 969’da Fatımiler al-Fustat yakınlarına bir başka şehir kurmaya karar vermişler ve adını al-Mansuriyah koymuşlar. Daha sonraları ismini al-Qahirah (Kahire) olarak değiştirdikleri şehri, başkentleri olarak belirlemişler.

Selahattin, 12.yüzyılda Haçlıları yenerek bölgede egemenliği sağlayınca Eyyübilerin başkenti olarak yine Kahire’yi seçmiş. 1260’da Mısır’ı ele geçiren Memlûkler, 1516’ya kadar bu topraklarda kalmışlar. Bu dönemde Kahire en görkemli günlerini yaşamış. 10.yüzyılda kurulan Al-Azhar Üniversitesi, İslam dünyasının en önde gelen bilim merkezlerinden biri olmuş. Kahire, baharat ticaretinde önemli bir rol üstlenmiş. Şehirdeki en göz alıcı yapılar bu dönemde yapılmış.

1517’de şehri Memlûkleri yenen 1.Selim, Mısır’ı işgal edip Kahire’yi eyalet merkezi ilan etmiş. Eski önemini kaybeden kentin nüfusu 300,000’e kadar gerilemiş. 1798 – 1801 arasında kısa bir süre Napolyon’un kontrolünde kalsa da Kahire, tekrar Osmanlı tarafından alınmış.

Şehrin modernleşme süreci Mehmet Ali Paşa döneminde başlamış. “Modern Kahire’nin babası” olarak da nitelendirilen Paşa 1805’ten itibaren şehri yaklaşık yarım yüzyıl yönetmiş. Modernleştirme projeleri 1863’te göreve gelen İsmail Paşa döneminde de devam etmiş. Şehri modellerken dönemin Paris’i örnek alınmış.

20.Yüzyıl’ın ilk yarısında kent hep batıdaki güçlü devletleri etkisi altında kalmış. Birinci ve ikinci dünya savaşları sırasında, İngilizlerin bölgedeki operasyonlarını yönettiği bir üs olmuş. 1952’deki devrimle birlikte Kahire’den kolonyal güçler çekilmiş. Bu tarihten sonra kentte hızlı bir nüfus artışı görülmüş...