İzmir

20:56:13

GMT +03:00

Bugün
18º
Parçalı az bulutlu
12º / 25º
 • Ct
  15º/24º
 • Pa
  13º/22º
 • Pt
  11º/20º
 • Sa
  10º/24º

Kente Ulaşım

İzmir, her dönem ülkenin en büyük bir şehirlerinden biri olduğu için, şehre ulaşım yolları oldukça gelişmiş durumda. Kentte bir adet havalimanı, bir büyük otobüs terminali ve iki de tren garı bulunuyor.

Özellikle yaz aylarında, diğer tatil yörelerine de yakınlığı sebebiyle havayolu ve kara yol ulaşımı oldukça yoğun olabiliyor.

Kent İçi Ulaşım

İzmir’de kent içi ulaşımda ağırlık otobüs hatlarına verilmiş durumda. Şehirde Kent Kart adlı bir elektronik biletle bütün ulaşım araçlarını daha pratik ve ucuz kullanabiliyorsunuz. Vapur hatları ise İzmir’in şehir yerleşimi düşünüldüğünde vazgeçilmez bir yöntem olarak duruyor.

Kente Ulaşım

Kendi aracınızla

İzmir, bütün büyük şehirlere büyük karayollarıyla bağlı. Ankara ve civarından gelenler, Afyon, Uşak,  Manisa yolunu izleyerek 579 kilometrelik bir yolculukla İzmir’e gelebilirler.

İstanbul’dan gelenler ise Eskihisar – Topçular feribotunu kullanarak Kocaeli körfezini dolaşmadan Bursa’ya ulaşabilir; buradan, Balıkesir, Manisa şehirlerini geçerek İzmir’e varabilirler. Bu yolculuk yaklaşık 565 km uzunluğunda. Güneyden gelmek içinse Isparta, Denizli, Aydın yolunu kullanmalısınız.

Trenle

İzmir, Anadolu’daki ilk demiryolu hattına (İzmir-Aydın) ev sahipliği yapan şehirlerden biri. Kentte biri Alsancak’ta diğeri Basmane’de olmak üzere 2 tren garı bulunuyor.

Bu garlardan kenti Ankara, Bandırma, Balıkesir ve Denizli gibi ana aktarma merkezlerine bağlayan düzenli tren seferlerinin yanı sıra, ilçelere kolay ulaşım sunan kısa mesafe tren seferleri bulmak da mümkün.

İzmir Mavi ve Karesi Ekspresi hatları her gün İzmir-Ankara-İzmir güzergâhında çalışıyor. Bunların arasında İzmir Mavi daha hızlı bir seçenek olsa bile hâlâ otobüslerle rekabet edecek seviyede değil.

6 Eylül ve 17 Eylül ekspresleri ise her gün İzmir-Balıkesir-Bandırma-İzmir rotasında çalışıyor. İstanbul’a trenle ulaşmak isteyenler için en uygun çözümü bu hatlar sağlıyor. Bandırma’dan kalkan feribotlarla İstanbul’a ulaşılabilir. Fakat hem trenin hem feribotun saatlerine dikkat etmek gerekiyor. Trenlerin çoğu zaman planlanan vaktinde varmayan araçlar olduğunu unutmayın. Ege Ekspresi ise sadece Balıkesir’e kadar gidiyor.

Bu ana hat trenlerinin dışında garlardan, Denizli, Isparta, Aydın, Manisa, Uşak yönüne giden birçok sefer düzenleniyor. Özellikle Basmane tren garının en çok tercih edilme sebebi, buradan kalkan ve şehir merkezini ilçelere (Torbalı, Tire, Ödemiş) bağlayan tren hatları. Bu hatlar oldukça ucuz ve otobüsler kadar hızlı.

Otobüsle

Işıkkent’te bulunan İzmir Otobüs Terminali oldukça büyük bir alana inşa edilmiş durumda. İzmir’e ulaşım için en çok tercih edilen araç olan otobüslerle, İzmir’den de Türkiye’nin hemen hemen her noktasına direkt ulaşılabilir.

Otogar, hediyelik alışveriş mağazaları ve restoranlarla donatılmış. Buradan şehre ulaşım için zemin kattan kalkan belediye otobüsleri ve dolmuşları kullanabilirsiniz. Taksiyle en yakın metro durağına ulaşmak 10-15 TL tutuyor.

Uçakla

Adnan Menderes Havalimanı

Hem iç hatlar hem dış hatlarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılan havalimanı, şehir merkezinin 16 km güneyinde bulunuyor. Önemine oranla küçük sayılabilecek olan havalimanı, şehri Türkiye’nin bütün büyük illerine ve Avrupa’nın önde gelen şehirlerine bağlıyor. Bazı dış hatlar uçaklarının İstanbul veya Ankara aktarmalı olduğunu unutmayın.

Havalimanının içinde tren istasyonu da mevcut. Yapımı yeni tamamlanan ve şehrin kuzeyindeki Aliağa ilçesine kadar uzanan banliyö tren hattıyla bu istasyondan 26 dakikada şehir merkezi sayılan Alsancak’a ulaşılıyor. Ayrıca aynı tren istasyonu, Basmane’den kalkan Torbalı-Tire-Ödemiş tren hattının da bir durağı konumunda.

Bu havalimanından Havaş’ın da Karşıyaka ve Alsancak yönüne giden düzenli seferleri mevcut. İç hatlar geliş terminalinden kalkan araçlar dış hatlara da uğruyor. Her tarifeli uçağın inişinden 25 dakika sonra kalkan araçlarla şehre ulaşımın bedeli 10 TL.

Havalimanı iç hatlar geliş terminalinden kalkan 200 ve 202 numaralı otobüslerle de şehir merkezine ulaşılabilir. Aynı yerden kalkan 204 numaralı otobüs ise Buca üzerinden Otogar’a gidiyor.

Havalimanında taksi durağı da bulunuyor fakat buradan şehre taksiyle ulaşım en az kullanılan ve ucuz olmayan bir yöntem.

Gemiyle

Alsancak ve Çeşme limanlarından kalkan ve deniz yoluyla şehri Sakız Adası aktarmasıyla İtalya ve Yunanistan’ın çeşitli liman kentlerine bağlayan feribotlar bulmak mümkün. Çok fazla tercih edilmediği için düzenli tarifeleri yok. Hem pahalı hem yavaş bir yöntem olarak biliniyor.

Kent İçi Ulaşım

Otobüs

Şehirde otobüs hatlarını Eshot ve İzulaş adlı iki firma yürütüyor. Şehir içinde hatlarında bir bilet 0,90/1,70 TL. “3-5 Bilet” adındaki çoklu kullanımlık biletler şehri gezmek isteyen turistler için pratik bir çözüm sunuyor.

Otobüs hatları bütün şehri kaplamış durumda. Urla, Torbalı, Seferihisar, Özdere, Foça, Menderes gibi yakın ilçelere giden otobüs hatları da mevcut. Bu uzun hatlarda çift bilet ücreti alınıyor.

Metro

Şehirde, en önemli merkezi bölgeleri dolaşan bir adet metro hattı bulunuyor. Bu metro hattı, Üçyol-Bornova arasında Bölge, Sanayi, Stadyum, Halkapınar, Hilal, Basmane, Çankaya ve Konak istasyonlarında durarak ilerliyor. Otobüslerle aynı ücret tarifesini kullanıyor.

Ayrıca Menderes-Aliağa arasındaki İzmir’i şehir merkezine girmeden, çevreden dolaşan 80 kilometrelik raylı sistem de İzmir Metro -TCDD ortaklığıyla yürütülüyor.  Üçyol-Bornova metro hattının ise 2011 itibariyle uzatılma çalışmaları devam ediyor.

Vapur

İzmir’in yerleşim planı gereği vapurlar şehirde hayati bir önem taşıyor. Vapurlar, zaman kazanmak isteyenlerin yanı sıra körfezi ve İzmir’i denizden izlemek isteyenlerin de tercih ettiği araçlardan biri.

Konak, Alsancak, Bostanlı, Pasaport, Karşıyaka, Üçkuyular, Bayraklı ve Göztepe iskeleleri arasında 24 deniz aracıyla seferler yapılıyor. Sefer aralığı 20-30 dakika arasında değişiyor. Ücretlendirmesi ise metro ve otobüslerle aynı.                                     

Taksi

İzmir’de taksiler İstanbul’daki kadar sık kullanılmasa da, bulmakta zorluk çekmeyeceğiniz kadar çoklar. Fiyatlar Türkiye’deki diğer şehirlerden çok farklı değil.