İstanbul

00:10:26

GMT +03:00

Bugün
11º
Kapalı
9º / 13º
 • Pa
  9º/14º
 • Pt
  10º/15º
 • Sa
  13º/16º
 • Ça
  9º/14º

Kente Ulaşım

İstanbul, yüzyıllar boyunca önemli ulaşım yollarının üzerinde yer almış bir şehir. Bu durumunu şu anda da koruyor. İstanbul'a direkt olarak dünyanın her yerinden hava yoluyla ulaşmak mümkün. Bütün komşu ülkelerin önemli şehirlerinden İstanbul'a direkt otobüs seferleri de mevcut. Şehir, Türkiye içi ulaşım yollarının da en önemli merkezlerinden biri.

Kent İçi Ulaşım

Minibüs ve otobüslerin yanısıra, merkezi Aksarayda olan tranvay, Taksim ile Levent arasındaki metro, Beyoğlundaki elektrikli tranway, Kadıköy-Kartal metro hattı ve Marmaray sıkça kullanılan şehir içi ulaşım araçlarıdır.

Kente Ulaşım

Şehirlerarası ulaşım

İstanbuldan yurdun her tarafına karayolu bağlantısı vardır. Yurtiçi ulaşımının hareket noktası, Anadolu yakasında Harem, Avrupa yakasında Esenler de bulunan uluslararası otogarıdır.

Uçakla

Atatürk Havalimanı (IATA: IST, ICAO: LTBA), eski adıyla Yeşilköy Havaalanı, 1924 yılında, Türkiye'de ilk hava ulaşımının başlatıldığı yerdir, 1953 yılında da uluslararası hava trafiğine açılmıştır. 1980 yılında adı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün soyadı verilerek, Atatürk Uluslararası Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Yolcu trafiğine göre Avrupa'nın en kalabalık havalimanları listesine göre Avrupa'nın 9. en yoğun havalimanıdır. Türkiye'deki Havaalanları İstatistiklerine göre, toplam yolcu trafiği bakımından birinci havalimanıdır.

Atatürk Havalimanı, İstanbul şehir merkezine 24 km uzaklıkta, batı istikametinde bulunmaktadır. Havalimanına ulaşım; otobüs (Havaş ve İETT), taksi ve Aksaray-Havalimanı metro hattı ile sağlanmaktadır.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (IATA: SAW,ICAO:LTFJ) Pendik ilçesi sınırlarında inşa edilen İstanbul'un 2. havaalanıdır. Havaalanı ismini dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve Türkiye'nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen'den almıştır. Havaalanının temeli Şubat 1998 tarihinde atılmış, Ocak 2001 tarihinde bitirilen havaalanı toplam 550 milyon USD ye mal olmuştur.