İstanbul

23:45:24

GMT +03:00

Bugün
17º
Kapalı
13º / 21º
 • Pe
  15º/20º
 • Cu
  16º/22º
 • Ct
  14º/23º
 • Pa
  13º/17º

Bin yıllık tarihi ile İstanbul, hızla gelişen ve değişen modern bir metropoldür. Avrupa ve Asya kıtalarının buluşma noktası olan dinamik canlı eşsiz bir şehri ziyaret edeceğinizden emin olabilirsiniz.

 
Türkiye'nin kuzey batısında, Avrupa ile Asya kıtaları üzerinde uzanan İstanbul, Boğaziçi ile her iki yakada yükselen bir dünya kentidir. Dünyada iki kıtayı birbirine bağlayan tek kent olan İstanbul, Türkiye'nin ve Avrupa'nın en kalabalık metropolüdür.
 
İstanbul da 2 uluslararası havalimanı bulunmaktadır.
 
Atatürk havalimanı üçlü kodu ''IST'' dir. Avrupa yakasında yer alır, şehir merkezinin 24 km batısındadır. Atatürk Havalimanın dan, Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Batman, Bingöl, Bodrum, Çanakkale, Dalaman, Denizli, Diyarbakır, Edremit, Elazığ, Ercan, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Merzifon, Muş, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Sinop, Sivas, Trabzon, Uşak, Van dan karşılıklı direkt seferlerle havayolu ulaşımı sağlanmaktadır. Türk Havayolları, Atlasjet, Onur Air, Pegasus Havayolları ile uçuş gerçekleştirebilirsiniz.
 
Sabiha Gökçen Havalimanı üçlü kodu ''SAW'' dır. Havalimanı ismini, Dünya'nın ilk kadın savaş pilotu ve Türkiye'nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen'den almıştır. Anadolu yakasında yer alır, şehir merkezinin 35 km güneybatısındadır. Sabiha Gökçen den, Adana, Ankara, Antalya, Batman, Batumi, Bodrum, Dalaman, Denizli, Diyarbakır, Edremit, Elazığ, Ercan, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Gazipaşa, Gökçeada, Hatay, Isparta, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Merzifon, Muş, Nevşehir, Şanlıurfa, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak dan karşılıklı direkt seferlerle ulaşım sağlanmaktadır. Türk Havayolları, Anadolujet, Atlasjet, Borajet, Pegasus, Sunexpress havayolları ile uçuş gerçekleştirebilirsiniz.
 
1600 yılı aşkın bir süre boyunca Konstantinopolis olarak bilinen İstanbul, Doğu Roma İmparatorluğu’nun, Bizans İmparatorluğu’nun ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentiydi. Tüm bu imparatorlukların şehir üzerindeki izlerini görmek mümkündür. İstanbul’da görülmesi gereken pek çok yer vardır ve bu önemli yerlerden çoğu İstanbul’un tam merkezindeki Sultanahmet Meydanı’na yakındır. Şehrin merkezinden biraz uzaklaşarak yeni yerleri keşfedebilir; eski bir kiliseyi, bir Roma sütunu ya da tarihi bir yapının kalıntılarını görebilirsiniz.
 
İstanbul için uçak biletlerinizi ayırtarak Beyoğlu’ndaki mükemmel restoranlarda, kafelerde ve barlarda dinlenebilir, ardından Kapalı Çarşı’nın dar sokaklarında gezip Bizans katedrallerini ve Osmanlı saraylarını ziyaret edebilirsiniz.
 
İstanbul'u gezmek için daha fazla zamanınız varsa Asya yakasını keşfetme fırsatını kaçırmamalısınız.