Isparta

18:00:18

GMT +03:00

Mis gibi kokan gülleri ve halılarıyla meşhur Akdenizin güzel illerinden Isparta...

Akdeniz bölgesinde bulunan Isparta yüzölçümü 8.933 km2 olmakla beraber Türkiye’nin Göller Bölgesi’nin merkezi olmaktadır. Her saatte değişen renkleri ile Gölcük Krater Gölü, Kovada Gölü ve Eğirdir Gölü görenleri hayran bırakır. Davraz, Dedegöl ve Barla Dağları doğa sporları yapanlara vazgeçilmez ve doyumsuz keyifler verir.
 
Türkiye'nin gül bahçesi Isparta'da gül yetiştiriciliği gül endüstrisini geliştirmiştir. Gül yağı ve her türlü gül ürünleri iç pazarda tüketilmekte ve ihraç edilmektedir. Dünya gül yağı üretiminin %60'ını Isparta karşılamaktadır. Karanfil, lavanta, kekik, elma, şeftali ve kiraz üretimi ile dünya çapında kalitesini kabul ettirmiştir. Tarım ve sanayisi sürekli gelişmektedir. İlin ekonomisinin en önemli dalını teşkil eden halıcılık da popülaritesini sürdürmektedir.
 
Isparta Gezilecek Yerler – Tarihi Mekânlar
 
Isparta gezilecek yerler ve tarihi mekanlar şöyledir; Pisidia Antiocheia,  Eğirdir Dündar Bey Medresesi , Kutlubey Camii, Men Tapınağı, Kavaklı Cami, Eğirdir Hızırbey Cami, Hoyran Adası, Yalvaç Devlethan Cami, Aya Baniya Kilisesi, Kaya Mezarları, Sığırlık Kalesi, Uluborlu Kalesi, Adada Antik Kenti, St. Paul Yürüyüş Yolu, Ertokuş Kervansarayı
 
Isparta Süleyman Demirel Havalimanı şehir merkezine uzaklığı 32 kilometredir.  Isparta Süleymen Demirel havalimanı üçlü kodu ''ISE'' dir.
 
İstanbul'dan Salı, Perşembe, Cumartesi günleri hariç hergün karşılıklı direkt seferlerle Isparta'ya uçuş mevcuttur.
 
Türk Havayolları ile ulaşım sağlanabilir.