Iğdır

20:15:34

GMT +03:00

Bugün
19º
Açık
14º / 24º
 • Ct
  13º/26º
 • Pa
  14º/29º
 • Pt
  18º/27º
 • Sa
  16º/25º

Ermenistan, Azerbaycan ve İran ile sınır komşusu olup, üç ülkeyle birden sınırı olan tek ildir. Yöre halkı tarafından “İydir” şeklinde telaffuz edilen” Iğdır” isminin, Oğuz Han’ın altı oğlundan biri olan Deniz Han’ın en büyük oğlunun adı olan “İğdir Bey”den geldiği rivayet edilmektedir. “Iğdır” kelimesi, “ iyilik, ululuk, büyüklük” gibi anlamlar ifade etmektedir.

 
 
Iğdır için “kaleler şehir” demek çok da yanlış olmayacaktır, zira şehirde birçok kale bulunmaktadır. Iğdır Kalesi başta olmak üzere bu kalelerden bazıları şu şekildedir: Suveren Kalesi, Kızılkule Kalesi, Alikoçek Kalesi, Güngörmez Kalesi, Gedikli Kalesi, vb. Bunlar ve daha birçok kale İpek Yolu üzerinde savunma amaçlı olarak inşa edilmişlerdir.
 
Iğdır şehir merkezinin girişinde bulunan iki leylek heykeli kentin görece ılıman ikliminin bir kanıtı. Öyle ki bu göçmen leylekler, Iğdır’ın simgelerinden biri olmuş.
 
Eski bir volkan olan efsaneler dağı Ağrı’nın yüksekliği 5165 metreyi buluyor. Ağrı Dağı efsaneleri arasında en bilineni kuşkusuz Nuh’un gemisi. İncil, Tevrat, Kur’an gibi kutsal kitaplarda bahsedilen ve ünlü Sümer destanı “Gılgamış”ta da geçen tufandan sonra Nuh’un gemisinin Ağrı Dağı’nda karaya oturduğu inancı oldukça yaygın.
 
Kent merkezinden 42 km kadar uzaklıkta bir Göktaşı Çukuru bulunuyor. Karakoyunlu ilçesine bağlı Korhan Yaylası sınırları içerisinde yer alan bu çukur, 1892'de bir göktaşının düşmesiyle meydana gelmiş. Genişliği 35 metre, derinliği ise yaklaşık 60 metreyi bulan çukurun ayrıca büyüklük bakımından, dünyada Barringer Krateri'nden sonra 2. Sırada geldiği söyleniyor. Çukurun çevresinde bulunan bir çok işlenmiş taş da ayrıca keşfedilebilir. Meteor Çukuru bölgesi zengin florasıyla da göz kamaştırıyor. Kavşak niteliği taşıyan bu noktadan, aynı sınırda birleşen üç ülke toprağını görme olanağı da bulabilirsiniz.
 
Tuzluca ilçesinde bulunan Tuz Mağaraları, 55 dönüm kadar bir alana yayılan bir başka ilginç durak. Günlük 60 ton tuz üretilen bu alanın, Türkiye'nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğu söyleniyor. Tünellerde bulunan havanın bir çok solunum yolu hastalığına iyi geldiğine inanılıyor.
 
Iğdır Havalimanın şehir merkezine uzaklığı 28 kilometredir.  Iğdır havalimanı üçlü kodu ''IGD'' dir.
 
İstanbul haftanın hergünü, Ankara'dan Salı ve Perşembe hariç hergün karşılıklı direkt seferlerle Iğdır'a uçuş mevcuttur.
 
Türk havayolları ve Anadolujet ile ulaşım sağlanabilir.