Hong Kong

04:52:26

GMT +08:00

1 ¥ (CNY)
=
0.86 TL (TRY)
Bugün
24º
Açık
22º / 27º
 • Ct
  22º/24º
 • Pa
  21º/24º
 • Pt
  20º/22º
 • Sa
  20º/21º

Hong Kong Dünya üzerindeki özel konumu ve farklı idari yapısı nedeniyle buraya yapılacak ziyaretlerde belli başlı bir takım pratik bilgilerin mutlaka öğrenilmesi gereken bir seyahat noktası. Hong Kong hakkında bilinmesi gereken önemli pratik bilgilerden bazılarını maddeler halinde sıralamak bu özgün şehrin kendine has yapısını hatırlamakta ve öğrenmekte yardımcı olacaktır. İşte Hong Kong hakkında bilinmesi gereken bazı önemli bilgiler.

Hong Kong Para Birimi: Hong Kong Dünya piyasalarının kalbinin attığı önemli noktalardan bir tanesi. Çin'e bağlı olmakla birlikte özel bir yapı olması nedeniyle Hong Kong'un kendine ait bir para birimi de vardır. Hong Kong para birimi Hong Kong doları olarak bilinir. Hong Kong doları özellikle teknoloji alanında yatırım yapan firmaların yakından takip ettiği bir para birimi. Hong Kong doları Çin para biriminden farklı olarak son derece düşük bir kura sahiptir. 2013 Mart itibariyle 1 Hong Kong Doları 0,23 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Hong Kong Saat Farkı: Hong Kong saat farkı Türkiye ile tam beş saattir. Hong Kong saat bakımından Türkiye'den 5 saat ileridedir. Bu nedenle Hong Kong seyahatiniz süresince saatinizi Hong Kong saat ayarına göre yapmanız mantıklı bir tercih olacaktır.

Hong Kong Hava Durumu: Hong Kong Güneydoğu Asya'da yer aldığı için bu bölgenin tropikal muson iklim yapısıyla paralellik gösteren bir hava durumuna sahiptir. Yılın büyük bir çoğunluğunda Hong Kong hava durumu okyanus iklimi nedeniyle sıcak ve nemlidir. Hava sıcaklı yazın ortalama 28, kışın da 15 derece dolaylarında seyretmektedir. Özellikle Haziran ve Eylül ayları arasında sık sık yağışların olduğu ve büyük tayfunların görüldüğü Hong Kong'a yapacağınız tatil öncesinde Hong Kong hava durumu hakkında detaylı bir bilgi elde etmek akıllıca olacaktır.

Hong Kong Vize: 90 günün altındaki Hong Kong ziyaretleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hong Kong vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Hong Kong Başkonsolosluğu: Türkiye Cumhuriyeti Hong Kong Başkonsolosluğu iletişim bilgileri şu şekildedir.

Adres: Room 301, 3/F, Sino Plaza, 255-257 Gloucester Road, Causeway Bay, Hong Kong S.A.R

Telefon: +852 2572 1331