Girne
1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Kentte yüzyıllar boyunca gelip geçmiş uygarlıkların ve savaşların izlerini görebilirsiniz. Kiliseler, camiler, manastırlar ve müzeler arasında dolaşırken geçmişe doğru bir yolculuğa çıkacaksınız. Girne’de gezilecek yerler saymakla bitmese de sizi kısa bir yolculuğa çıkaralım.

Girne Kalesi: Yüzyıllar boyunca şehrin simgesi haline gelmiş kale, M.S. 7. yüzyılda inşa edilmiş. Şehrin siluetini belirleyen kale, limanda yer alıyor.

Girne Limanı: Masmavi bir manzaraya hakim limanda, bir marina da yer alıyor. Geziniz sırasında güzel bir manzara eşliğinde soluklanmak isterseniz limanda yer alan kafelerde dinlenebilirsiniz.

St. Hilarion Kalesi (Disney Şatosu): Girne’de görülecek noktalardan biri de ismini, ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir azizden alan kale. Yapı, deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte yer alıyor.

Batık Gemi Müzesi: Girne Kalesi’nde yer alan müzede günümüze kadar ele geçirilmiş en eski batıklardan biri sergileniyor.

Bellapais Manastırı: Beşparmak Dağları’nın eteklerinde, Bellapais Köyü’nde bulunan tarihi manastırın M.S. 12. yüzyılda inşa edildiği söyleniyor.

St. George Kilisesi: 12. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılmış olan kilise, Girne Kalesi’nin içerisinde yer alıyor.

Şehirde ayrıca Tarihi Değirmen, Meryem Ana Kilisesi, Mavi Köşk, Makarios’un Sarayı, Çıkarma Plajı, Barış ve Özgürlük Müzesi ve Halk Sanatları Müzesi ziyaret edilebilecek yerler olarak dikkat çekiyor.