Frankfurt

00:26:12

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
6º / 12º
 • Cu
  5º/13º
 • Ct
  5º/12º
 • Pa
  3º/17º
 • Pt
  9º/26º

Kente Ulaşım

Frankfurt, sadece Almanya’nın değil, aynı zamanda Avrupa’nın da önemli ulaşım güzergâhlarının kesiştiği merkezlerinden biri. Dünyanın birçok yerinden Frankfurt’a doğrudan uçuş gerçekleşiyor. Frankfurt, ayrıca Almanya’daki demiryolları ağının kesişme noktasında yer alıyor. Dolayısıyla Avrupa’nın birçok noktasından demiryoluyla da Frankfurt’a ulaşmak mümkün.  Frankfurt uçuşlarına göz atın.

 

Uçakla

Frankfurt Havaalanı Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın da üçüncü büyük havaalanı. Uçaktan indiğinizde size ilkin biraz karmaşık gelebilir,ama tabelaları takip ettiğinizde yolunuzu bulmanız kolay olacaktır.

Havaalanında iki terminal yer alıyor. Türk Hava Yolları seferleri genelde Terminal 1’e iniyor. Terminaller arasındaki geçiş “SkyLine” isimli bir raylı sistem sayesinde gerçekleşiyor.

Terminal 1, Halle B’de (B Salonu) iki tren istasyonu yer alıyor. Biri şehir merkezine giden banliyö trenleri için, diğeri de çevredeki diğer şehirlere giden trenler için. Şehir merkezine gitmek için “S” harfi ile gösterilen banliyö tren istasyonuna gidin. Bu istasyondan kalkan S8 ve S9 hatları 15 dakika içinde Frankfurt Garı’na varıyor.

 

 

Kent İçi Ulaşım

Frankfurt küçük bir şehir olduğu için birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ancak mükemmel toplu taşıma ağı sayesinde şehir içinde daha hızlı ve kolay hareket etmek de mümkün. Şehirde kısaca “U” harfiyle belirtilen metro ve kısaca “S” harfiyle belirtilen banliyö trenlerinin yanı sıra, tramvay ve otobüs hatları da yer alıyor.

Bütün ulaşım ağı tek bir idari merkezde (RMV) toplanmış durumda. Dolayısıyla alacağınız günlük biletleri bütün toplu taşıma araçlarında kullanmanız mümkün. Gideceğiniz mesafeye bağlı olarak tek yön biletlerin fiyatları 1,60 Avro ile 4 Avro arasında değişirken, günlük biletlerin fiyatları 3 Avro ile 7 Avro arasında değişiyor.

Eğer gün içinde birden fazla toplu taşıma aracı kullanacaksanız günlük bilet almanız daha tasarruflu olacaktır.

 

Metro

Almanya’daki bir çok şehirde olduğu gibi, Frankfurt’ta da metro (U) ve banliyö tren hatları (S) birbirine entegre edilmiş durumda. Kimi duraklarda, özellikle tren garlarında, iki tren hattını da görmek mümkün… Banliyö trenleri Frankfurt’un içinden geçip Wiesbaden ya da Darmstadt gibi çevredeki şehirlere ve havaalanına giderken, metro hatları şehir içinde hareket ediyor.

Metro (U) ya da banliyö trenlerine (S) binmeden önce bir harita almanızda fayda var. Havaalanındaki ya da Frankfurt Hauptbahnhof’taki (Merkez Gar) turizm bilgi danışma merkezlerinden bu haritaları ücretsiz edinebilirsiniz. Harita bütün U ve S hatlarının yanı sıra tramvay hatlarını da gösteriyor.

Metroya binmeden önce, istasyonlarda yer alan bilet otomatlarından bilet almanız gerekiyor. Bu makinelerin üstünde varış noktaları numaralarla kodlanmış durumda. Gitmek istediğiniz yerin numarasını verdikten sonra tek yön (Einzelfahrt) ya da günlük bilet (Tageskarte) seçimini yapmanız gerekiyor. Eğer gün içinde birçok yere gidecekseniz, Tageskarte almak hem daha pratik, hem de daha tasarruflu.

Metroya binerken herhangi bir bilet kontrolünden geçmiyorsunuz. Ama bu sizi kandırmasın. Çünkü zaman zaman trenlere kontrolörler biniyor. Eğer biletsiz yakalanırsanız 40 Avro ceza ödemeniz gerekiyor.

 

Tramvay

Biraz da şehrin tadını çıkarmak için metro yerine tramvay kullanmak iyi bir alternatif olabilir. Toplu taşıma haritalarında tramvay hatları sadece numaralarla gösteriliyor. Yani metro ve banliyö hatlarının başında U ve S varken (U5 ya da S8 gibi) tramvaylarda herhangi bir harf kullanılmıyor.

Tramvay hatlarının hemen hepsi Frankfurt Hauptbahnhof’ta (Merkez Gar) kesişiyor. Goethe’nin evi ya da Römerberg gibi şehrin görülmesi gereken belli başlı merkezlerine, Hauptbahnhof’tan kalkan 11 nolu tramvay hattı gidiyor.  Hatta tramvay durakları bu turistik merkezlere daha yakın olduğu için, metro yerine tramvayı kullanmak daha mantıklı olacaktır.

 

Taksi

Frankfurt küçük bir şehir olmasına rağmen iş adamları ve iş kadınlarıyla dolu olduğu için, her yerde rahatlıkla taksi bulmak mümkün. Taksiler, şehir içindeki kısa mesafelerde sanıldığı kadar pahalı değil.

Ayrıca turistik yerlerde bisiklet-taksiler bulunuyor. Eğer yürümekten yorulduysanız, bu bisikletlere binip etrafı seyrede seyrede şehrin tadını çıkabilirsiniz.