Frankfurt

22:22:18

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Kapalı
3º / 9º
 • Ct
  2º/10º
 • Pa
  5º/12º
 • Pt
  6º/13º
 • Sa
  7º/16º

Birçoğumuz Frankfurt’un ismini dünyaca ünlü kitap fuarı ya da otomobil fuarı sayesinde duymuşuzdur. Doğrudur, Frankfurt bir fuar şehridir ve bu ünü hak eder. Ancak Frankfurt’u ilginç ve özgün kılan şey sadece bu fuarlar değil. Küçük bir şehir olmasına rağmen Almanya’nın finans merkezi sayılır.

 

Frankfurt,

tarihi, müzeleri, mimarisi ve içinde barındırdığı zıtlıklarıyla herkesi büyüleyecek bir güce sahip.

 

İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük oranda hasar gören tarihi şehir merkezinin hemen yanında yükselen gökdelenler ya da bu gökdelenlerle Ortaçağ’dan kalan yapıların yanından akan nehrin yarattığı zıtlıklar, benzersiz fotoğraf kareleri sunar. Üstelik küçük bir şehir olmasına rağmen, bir metropolden beklenecek bütün özelliklere sahiptir Frankfurt. Bu da şehri heyecan verici ve davetkâr kılar. 

Frankfurt’un tarihi II. yüzyıla kadar uzanıyor. O dönemde bataklık olan bu bölgede, katedralin olduğu tepelik alan üzerine ilk yerleşim alanı kurulmuş. Roma döneminde Mainz’dan başlayıp Friedberg’e giden yol Frankfurt üzerinden geçtiği için şehir kısa süre içinde gelişip serpilmiş. Frankfurt’taki ilk yerleşim alanına dair kalıntıları bugün katedralin ön tarafındaki alanda görebilirsiniz.

 

Frankfurt, 843 yılında Doğu Frank Krallığı’nın başkenti olmuş. O dönem, kralların taç giyinme törenleri bu şehirde düzenlenmiş. Ayrıca Reichstag adı verilen soylular meclisi de burada toplanmış. 1100’lü yıllarda Frankfurt’ta ilk fuarlar düzenlenmeye başlanmış ve 1240 yılında Kaiser II. Friedrich, Frankfurt fuarını kutsamış. Böylece Frankfurt’un “fuar şehri” niteliği, şehrin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş.

 

İlerleyen tarihlerde Mainz’taki kurulan basım evleri, Frankfurt’taki entelektüel yaşamı da doğrudan etkiliyor. Nitekim 15.yüzyıldan itibaren şehirde kitap fuarları düzenlenmeye başlamış. Bu fuarlar, ilk düzenlendiği tarihten itibaren ülkenin en önemli kitap fuarı olarak gösteriliyor.

 

Günümüzde ise Frankfurt Kitap Fuarı dünyadaki en önemli fuarlardan biri…  18. yüzyılda ise Frankfurt, Almanya’nın en önemli yazarlarından biri olan Goethe’yi dünya edebiyatına kazandırıyor. Yeni yeni ulusal birliğini kazanan Almanya’nın ilk ulusal meclisi 31 Mart 1942’de Paulskirche’de toplanmış. Bu, şehrin tarihinden en önemli olaylardan biri olarak gösteriliyor.

 

Nazilerin yükselişi Frankfurt’ta da hissedilmiş. Naziler, şehirdeki büyük Yahudi cemaatinden ötürü Frankfurt’a “Jerusalem am Main” lakabını takmıştı. (Kısaca Frankfurt olarak bilinen şehrin tam ismi “Frankfurt am Main”dır. Bu, Main nehri üzerindeki Frankfurt anlamına gelir. Böylece Frankfurt am Oder’deki Frankfurt’la olası bir anlam karmaşasının önüne geçilmiş olur.) Naziler 1938’de şehirdeki iki büyük sinagogu yıkmış. Kısa bir süre sonra da şehirdeki Yahudiler, Çingeneler ve eşcinseller toplama kamplarına gönderilmiş.

 

Almanya’nın tüm önemli şehirlerinde olduğu gibi, Frankfurt’ta da II. Dünya Savaşı şehrin çehresinde büyük izler bıraktı. Eski şehir merkezi 1944 yılında İngiliz uçakları tarafından bombalandı. 1945 yılında da Amerikan birlikleri şehre ulaşıp, şehrin üzerindeki Nazi egemenliğini yıktı.

 

Savaş sonrasında Frankfurt’un Batı Almanya’nın başkenti olması gündeme geldi. Ancak Frankfurt yerine daha önemsiz sayılan Bonn başkent ilan edildi. Savaşın hemen ardından Frankfurt kendini topladı ve günümüzdeki “Almanya’nın finans başkenti” olma şerefine yükseldi.