Erzincan

22:44:29

GMT +03:00

Bugün
19º
Orta şiddetli yağmur
14º / 24º
 • Ça
  14º/24º
 • Pe
  11º/21º
 • Cu
  9º/18º
 • Ct
  12º/21º

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Erzincan, yüzyıllar boyu canlı bir tarihi ve kültürel yaşam sürmüştür.

Tunç Çağı'ndan beri bir yerleşim olduğu tespit edilen Erzincan, Hitit, Urartu, Med, Pers, Helen, Roma egemenliğinde kalmış ve Malazgirt Zaferinden sonra Türk ve Osmanlı hakimiyetine geçmiştir.
 
Şehre gittiğinizde gezilip görülecek yerler; 
Erzincan-Erzurum yolu üzerinde kent merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan Altıntepe, çok sayıdaki tarihi eseri bünyesinde barındıran, Urartular'a ait tarihi bir höyüktür. İç içe iki duvarla çevrili saray ve tapınak kompleksi, mezarlar, konutlar ve çok sayıda arkeolojik yapının yer aldığı bu muhteşem tarihi kenti mutlaka görmeniz gerekir. 
 
Kemah ilçesinde bulunan Kemah Kalesi, Anadolu'daki en eski kalelerden biridir. Sarp kayalıklar üzerine kurulu, etrafı surlarla çevrili bu kale, iç içe iki yapıdan meydana gelmektedir.
 
Mama Hatun Külliyesi (Tercan ilçesi) Orta Çağ’dan kalma bir yapıdır. Kervansaray, mescit, hamam ve türbeden meydana gelen bu etkileyici yapı şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.
 
Kemah ilçesinde yer alan Buz Mağaraları ve Refahiye'deki Köroğlu Mağarası da görülmeye değer yerlerdendir. 
 
Erzincan Havalimanı şehir merkezine uzaklığı 9 kilometredir.  Erzincan havalimanı üçlü kodu ''ERC'' dir.
 
İstanbul'dan haftanın hergünü, Ankara'dan Salı günü hariç haftanın hergünü karşılıklı direkt seferlerle Erzincan'a uçuş mevcuttur.
 
Türk Havayolları, Anadolujet, Pegasus Havayolları ile ulaşım sağlanabilir.