Elazig

08:56:48

GMT +03:00

Bugün
19º
Parçalı bulutlu
14º / 23º
 • Sa
  17º/26º
 • Ça
  15º/23º
 • Pe
  12º/22º
 • Cu
  12º/21º

Elazığ ili aslında; eski bir yerleşim birimi olup, tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayalı bir antik kent olan Harput’un ovaya doğru oluşan devamı niteliğindedir. Bu nedenle de Elazığ ili uzun yıllar boyunca “Harput” ismi ile anılmıştır.

 
Malazgirt Zaferinden sonra Türk hakimiyetine giren bölgede 1085 yılında Çubukoğulları Beyliği kurulmuştur. Daha sonraki dönemlerde Artuklular, Moğollar gibi başka medeniyetlerin de hüküm sürdüğü bölge 1234 yılında Anadolu Selçuklu Devleti’ne katılmıştır. Çaldıran Zaferi ile de Osmanlı hakimiyetine giren şehre Elazığ adını Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Aslında bu ismin orijinali “bolluk bereket” manasına gelen “El’azık” şeklindedir. Zamanla söylenişi daha kolay olan bu haline dönüşmüştür.
 
Harput Antik Kenti Elazığ’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Buzluk Mağarası, kiliseler, müzeler ve Harput Kalesini de içine alan bu bölge, M.Ö. 3000 yıllarına değin izler taşıyan oldukça eski bir geçmişe sahip olup, yoğun ziyaret alan popüler bir turizm merkezidir.
 
Elazığ Havalimanı şehir merkezine uzaklığı 12 kilometredir.  Elazığ havalimanı üçlü kodu ''EZS'' dir.
 
İstanbul ve Ankara'dan haftanın hergünü, İzmir'den Salı, Çarşamba, Pazar günleri karşılıklı direkt seferlerle Elazığ'a uçuş mevcuttur.
 
Türk Havayolları, Anadolujet, Pegasus Havayolları ile ulaşım sağlanabilir.