Edinburgh

20:32:53

GMT +01:00

1 £ (GBP)
=
7.87 TL (TRY)
Bugün
10º
Parçalı az bulutlu
4º / 16º
 • Cu
  5º/13º
 • Ct
  6º/11º
 • Pa
  5º/13º
 • Pt
  7º/11º

Edinburgh hava durumu genel olarak kapalı bir hava, rüzgarlı akşam saatleri ve ülkemize göre genel olarak daha soğuk bir iklim şeklinde özetlenebilir. Edinburgh seyahati için yaz aylarını tercih etmenizi öneririz. Ancak yazın bile en yüksek sıcaklığın ortalama 20 derece civarı olduğunu hatırlatalım. 15 günlük tahminler halinde İskoçya hava gözlem kurumu tarafından yayınlanan Edinburgh hava durumu raporlarını ya da birçok internet sitesinde günlük hatta saatlik düzeyde detaylı verilen hava durumu tahminlerini mutlaka ziyaretinizden önce okumanızı tavsiye ederiz.

Edinburgh outlet alışverişi yapmak için çok uygun bir destinasyon olarak bilinmektedir. Özellikle New Town'da bulunan alışveriş merkezleri ve butikler Edinburgh outlet alışveriş dünyasını canlı tutmaktadırlar. Giyim ürünleri ülkemizdeki tüketim alışkanlıkları ile her ne kadar tarz bakımından paralel olsalar da, beden ölçüleri açısından genel trend farklı yönde olduğu için aradığınız ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken önemli noktalardan biri, tüm ölçü birimleri için olduğu gibi giyim ölçülerinde de İngiliz Imperial sistemi ile bizim kullanmakta olduğumuz metrik sistem arasında farklar olduğudur. Bu yüzden gitmeden önce akıllı telefonunuza ölçü birimleri arasında çevrim yapabilen bir uygulama yüklemeniz seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Edinburgh dil kursları kısa dönem İngilizce eğitimi almak isteyen birçok insanın ilgisini çekmektedir. 15 günlük dönemler halinde çalışan Edinburgh dil kursları birçok farklı fiyatlandırma ve eğitim programı ile öğrencilere hizmet vermektedir. Edinburgh dil okulları ise daha köklü geçmişe sahip ve akademik İngilizce eğitimi bakımından daha önde olan kurumlardır. Ancak bu yüzden Edinburgh dil okulları içerisinde yapılan eğitim ve sertifikasyon programları genellikle daha uzun süreli ve daha pahalı olmaktadır. Daha kalıcı bir İngilizce eğitimi hedefleyen ve bunun için daha geniş bir bütçe ayırabilen kişiler tarafından tercih edilen Edinburgh dil okulları her ne kadar günlük hayatta konuşulan İskoç aksanı bildiğimiz İngiliz İngilizcesinden farklı olsa da, Londra aksanı ile temiz ve duru bir İngilizce öğrenme imkanı sunmaktadır. Bu durum, Edinburgh dil kursları için de aynı şekilde geçerlidir zira birçok eğitimci iki tip kurumda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Hem Edinburgh dil kursları hem de Edinburgh dil okulları, şehrin "South City" adı verilen güney kesiminde bulunur. Güney kesimdeki alışveriş lokasyonları öğrencilere daha fazla hitap eden alanlar olduklarından, bu alanlarda da Edinburgh outlet alışveriş dünyasının izlerine tanık olabilirsiniz.

Edinburgh seyahatinizden önce bilmeniz gereken bir diğer husus da, aradaki saat farkı olacaktır. Greenwich standart saatini kullanan Edinburgh, ülkemize göre iki saat geridedir. Ayrıca ülkemize göre oldukça kuzey enlemde kalmasından dolayı, Edinburgh'da havanın aydınlanma ve kararma saatleri ülkemizdeki ile aynı değildir.

Türkiye'nin Edinburgh'da fahri konsolosluk ofisi bulunmaktadır. İletişim ve ulaşım bilgileri ise şu şekildedir:

T.C. Fahri Konsolosluk

Adres: 6 Coates Crescent Edinburgh

Telefon: +44 (0) 131 226 6222

Faks: +44 (0) 131 240 2707

Ülke içerisinde yapacağınız seyahatlerde karşılaşabileceğiniz çeşitli durumlara karşı not etmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca yine not etmenizi tavsiye edebileceğimiz diğer bilgiler ise şunlardır:

Tüm acil durumlar için telefon numarası: 999 (bu numara itfaiye, ambulans, polis gibi tüm acil olabilecek durumlar için aranması gereken tek numaradır)

Para birimi, İngiliz Sterlini, yani Pound'dur.

İskoçya'nın uluslararası telefon kodu +44'dür.

İskoçya ile Türkiye arasında yapmak istediğiniz seyahatler için gerekli olan vize işlemlerinin prosedürü ise Dışişleri Bakanlığı tarafından şu şekilde açıklanmıştır:

"Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.

Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır."

Edinburgh seyahatinizden önce, vize başvurusu yaparken, pasaportunuzun en az 6 aylık geçerlilik süresi olmasına dikkat edin. Aksi takdirde yapacağınız vize başvurusu kısa sürede reddedilecektir. Vize başvurusu öncesinde gerekli otel rezervasyonlarını ve uçak biletlerinizi hazırlamanızda yarar vardır. Yine Finlandiya vize başvurunuzu da seyahat tarihinizden en az bir ay öncesinden yapmanız işlemlerde yaşanabilecek gecikmelere karşı önlem almanız için yararlı olacaktır.