Edinburgh

23:31:12

GMT +01:00

1 £ (GBP)
=
7.87 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
2º / 8º
 • Pe
  -0º/8º
 • Cu
  1º/10º
 • Ct
  2º/7º
 • Pa
  6º/12º

Edinburgh Military Tattoo'yu İzleyin

Yılda yaklaşık 250.000 kişinin canlı olarak bilet alıp izlediği bu gösteri, 17. ve 18. yüzyıllardan kalma "doe den tap toe" sözcüğünden adını alıyor. Geleneksel askeri müzikalin biletleri aylar öncesinden tükenmekte ve İskoçya için önemli bir gelir kaynağı oluşturmakta. Günümüzde güncelleşen bu gösteride, yaklaşık otuz ayrı ülkenin ordularından gelen konuk askerler de performans sergiliyorlar.  Bu muazzam gösteriyi Ağustos ayı boyunca izleyebilirsiniz.

Edinburgh Kalesi Önünde Fotoğraf Çektirin

Kentin hemen hemen her yerinden görünebilen kale, yılın her ayında ziyaretçi akınına uğruyor. İç kısmındaki müzeden ayrı olarak, kentin birçok farklı noktasından arka planda kale görünecek şekilde fotoğraf çektirmek çok popüler.

Korku Turlarına Katılın

Akşam saat 19:00 gibi başlayan korku turları, birçok belgeselde yer alan ve dünyanın en korkunç yerleri arasında gösterilen Greyfriars ve Covenant's Hapishaneleri, South Bridge köprüsünün altındaki yeraltı labirentlerini ve odacıkları gezdiriyor. Bir dönem insanların 12 ay gibi çok kısa bir ortalama yaşam beklentisi ile sığındığı bu labirentleri gezmek, Edinburgh'un mistik atmosferini hissetmenize ve şehrin her tarafında sürekli anlatılıp duran hayalet hikayelerini yakından görmenize imkan sağlıyor.

Royal Botanic Garden'da Dinlenin

Özellikle Edinburgh hava durumu dikkate alındığında, geziniz kısa sürede çok yorucu bir hale gelebilir. Bu duruma karşı önlem olarak, mutlaka bu güzel parkı gezmenizi tavsiye ederiz. Özellikle 5 pound'luk giriş ücreti karşılığında gezebileceğiniz seralarda,  dünyanın dört bir yanından bitki örneklerin yerel hava sıcaklıkları içerisinde sergileniyor. Şehrin merkezinde yer alan bu geniş ve huzur dolu alan, aynı zamanda uzun yürüyüşlerinize bir kahve ve kek molası vermek için de ideal bir konum.

Arthur's Seat'ten Şehre Bakın

Edinburgh'un kuzeyinde yer alan Arthur’s Seat, şehre uzaktan ve çok yukarılardan bakmanız için bir pencere açıyor. Her ne kadar asansör ile de çıkılabilse de, engebeli toprak yol üzerinde uzun süre yürüyerek varmanızı tavsiye ederiz. Zirveye varıp ayaklarınızın altındaki tarih kokan şehre baktığınızda yorgunluğunuza değdiğini hissedeceksiniz.