Dubrovnik

21:39:48

GMT +02:00

1 kn (HRK)
=
0.88 TL (TRY)
Bugün
11º
Hafif yağmur
9º / 13º
 • Ça
  9º/13º
 • Pe
  10º/14º
 • Cu
  11º/14º
 • Ct
  11º/17º
Dubrovnik

Cennetin yeryüzündeki yansıması…

Zaman Dilimi: GMT +1 (Türkiye saati Hırvatistan saatinden 1 saat ileridir)
Para birimi: Kuna
Telefon kodu: + 385
 
Hırvatistan turizminin en önemli kenti olan Dubrovnik, 7. yüzyılda inşa edilen Eski Şehir bölgesi ve 13. yüzyıldan bugüne varlığını sürdüren ihtişamlı surları ile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. Dalmaçya kıyılarının güney kıyılarında, denize kavuşan bir burun üzerinde yer alan şehir, Balkanlar’ın en eski yerleşim yerlerinden.
 
Dubrovnik’e İstanbul’dan aktarmalı seferler gerçekleştirilmektedir. Dubrovnik Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alır ve üçlü kodu “DBV”dir.
 
Gezilebilecek Yerler; Dubrovnik’i gezmeye tarihi şehir surları ile başlayabilirsiniz. Yüzyıllar boyunca kentin korunmasını sağlayan bu eşsiz yapılardan kenti kuşbakışı seyrederek gidebileceğiniz yerleri görmüş olacaksınız. 2 km boyunca uzanan surların üzerinde yer alan tarihi kaleler ve kuleleri de ziyaret edebilirsiniz. Stradun Caddesi (Placa Stradun), Eski Şehir’in en eski ve geniş caddesidir. Bu cadde üzerinde yer alan ara sokaklarda Dubrovnik’in özgün ve ilginç yönünü görmek mümkündür. Adriyatik Denizi’nin en önemli kentlerinden biri olan Dubrovnik’in eski limanı da ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir noktadır. Eski limana yakın bir konumda yer alan Karantina Evi de ilginç yapılar arasındadır. Franciscan Manastırı yine kentte yer alan önemli yapılardandır. 13. yüzyılda inşa edilen, günümüzde müze ve kütüphane olarak kullanılan manastırda dünyanın en eski eczanesinin objeleri bulunmaktadır.
 
Eski kentin batı ve doğu girişlerinde yer alan, 1438 – 1444 yılları arasında kente temiz su getirebilmek için inşa edilen Onofrio’nun Çeşmeleri bugün popüler buluşma ve dinlenme noktasıdır. Çeşmeler üzerinde göz alıcı sanatsal işlemeler, heykeller ve rölyefler yer almaktadır. Pile ve Ploce geçitlerinde yer alan şehir kapıları görülmesi gereken yerler arasındadır. Elafiti Adaları, Dubrovnik’in kuzeybatısında yer alır ve 13 adadan oluşur. Bu adaların hepsinde yerleşim yoktur; Lopud, Kolocep ve Sipan’da yerleşim görülmektedir. Şehir merkezinin çok yakınında bulunan Lapad Koyu, Dubrovnik’in en güzel sahil şeridini içermektedir. Deniz, kum ve güneşin tadını Lapad sahilinde çıkarabilirsiniz. Sponza Sarayı, Katedral Hazineliği, Marin Drzic’in Evi, Aziz Ignatius Cizvit Kilisesi, Roland'ın Sütunu ve Çan Kulesi, Rektörler Sarayı, Akvaryum, Marco Polo’nun Evi ve kentte yer alan birçok müze görülmesi gereken diğer yerler arasında yer almaktadır.
 
Kültür ve Eğlence; Eski kent, Dubrovnik tarihi zenginliğine ev sahipliği yapıyor. Gotik mimari ürünü olan Sponza Sarayı Paskoj Milicevic tarafından 16. yüzyılda inşa edilmiş. Fransisken Kilisesi ve manastırında kent tarihine ait eserleri görebilirsiniz. Burada Avrupa’nın en eski eczanesine ait objeler, reçeteler yer alır. Ayrıca burada bulunan kütüphane içerisinde 70,000 tarihi kitap ve el yazması yer almakta.
 
Dubrovnik’te yerel müzik ile birlikte klasik müzik ve caz da ilgi görmektedir. Dubrovnik Senfoni Orkestrası dünya çapında üne kavuşmuştur. Sahne sanatlarında oldukça iddialı etkinlikler düzenlenen şehirde, özellikle Shakespeare’in oyunları en popüler performanslar arasındadır. Dubrovnik’in ünlü tiyatro yazarı Marin Drzic anısına kurulan tiyatroda birçok oyunu izleme şansı bulabilirsiniz. Stradun Caddesi ve üzerindeki ara sokaklarda gece hayatı oldukça renkli ve eğlencelidir. Şehirde her yıl düzenlenen kültürel festivallere de katılarak Dubrovnik’in kültürel yapısını daha yakından tanıyabilirsiniz.
 
Yeme İçme; Adriyatik Denizi’nin kıyısında bulunan Dubrovnik’te Akdeniz mutfağı hakim. Deniz ürünleri, taze sebzelerden yapılan yemekler, pizza, spagetti ve risotto restoranların menülerinde yer alan başlıca yiyecekler arasında. Eski kent bölgesinde Hırvat kültürüne ait tatları da bulabilirsiniz. Pasticada, zelena menestra, jannetina, cevapcici, razniji önemli yerel yemeklerden bazıları. En ünlü yerel tatlı ise dubrovacka rozata olarak bilinir. Dubrovnik’in en ünlü içeceği ev yapımı brendidir. Yerel Hırvat birası ve şarapları da çok fazla ilgi görmektedir. Kahve çeşitleri, meyveli şerbetler ve mineralli sular şehirde tüketilen diğer içecekler arasındadır.
 
Alışveriş; Stardun Caddesi boyunca birçok mağazadan farkı ürünler bulabilirsiniz. Şehrin en ünlü ve lüks mağazaları da bu cadde üzerindedir. St Dominic Caddesi üzerinde ise daha çok özel moda tasarım ürünleri bulunan noktalar yer alıyor. Şehirde kurulan açık hava pazarlarından uygun fiyata Dubrovnik’e özgü ürünler alınabilir. Lavanta torbaları, meyve kuruları, Hırvat bebekleri, Hırvat ulusal ürünü kravat, yerel üretim içecekleri hediye olarak düşünebilirsiniz.