Dubai

23:06:06

GMT +04:00

1 AED
=
1.64 TL (TRY)
Bugün
26º
Açık
23º / 30º
 • Ça
  24º/32º
 • Pe
  26º/34º
 • Cu
  26º/33º
 • Ct
  27º/33º

Kente Ulaşım

Dubai’nin devasa ve oldukça modern olan havalimanı, şehrin güneyinde, Garhoud’da bulunuyor. Havalimanına ayak basar basmaz, Birleşik Arap Emirlikleri’nin o ihtişamlı dünyasına ayak bastığınızı hissediyorsunuz. Bütün büyük otellerin görevlileri sizi burada karşılıyor. Bunun yanı sıra birçok araba kiralama firması da havalimanında mevcut. Döviz işlemlerini yapmak için çıkıştaki ATM’ler daha uygun.

Kent içi Ulaşım

Çoğu turistin hâlâ taksileri tercih etmesine rağmen, metro sisteminin de aktif olmasıyla, Dubai’nin Orta Doğu’daki en iyi toplu taşıma sistemine sahip olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Gitmek istediğiniz yere en hızlı ulaşım çözümünü, wojhati.rta.ae adresindeki internet sitesinden bulabilirsiniz.

14Dh’ye alınabilen günlük kartlar, 24 saat şehirde sınırsız ulaşım aracı kullanımı sağlıyor. Şehirde rahatça gezebilmek hem hızlı hem ucuz bir çözüm sunan bu kartlar, metro istasyonlarında ve büyük otobüs duraklarında bulunuyor. Bu günlük kartların yanı sıra, şehirde birden fazla gün geçirecek olanlar için Silver kartlar da bulunuyor.

Kente Ulaşım

Dubai’nin devasa ve oldukça modern olan havalimanı, şehrin güneyinde, Garhoud’da bulunuyor. Havalimanına ayak basar basmaz, Birleşik Arap Emirlikleri’nin o ihtişamlı dünyasına ayak bastığınızı hissediyorsunuz. Bütün büyük otellerin görevlileri sizi burada karşılıyor. Bunun yanı sıra birçok araba kiralama firması da havalimanında mevcut. Döviz işlemlerini yapmak için çıkıştaki ATM’ler daha uygun.

Şehre ulaşım için araçlar, terminal binasının önünden kalkıyor. Yılın her zamanı yoğun olmasına rağmen bu iyi tasarlanmış havalimanında yönünüz bulmak çok zor değil. Şehre ulaşımın en kolay yolu, hemen çıkışta yüzlercesini görebileceğiniz taksiler. Buradan tutacağınız taksiler, 20 DH sabit ücretle taksimetrelerini açıyor. Taksilerle, Bur Dubai’ye 30-40, Sheikh Zayed Road’a 40-50, Dubai Marina’ya 70 DH’ye ulaşılıyor.

Kente ulaşımın ucuz fakat yavaş bir çözümü olan otobüsleri, özellikle Deira veya Bur Dubai bölgesine gitmek isteyenler tercih etmeliler. 401 numaralı otobüs, Baniyas Road’u geçerek Al Sabkha otobüs terminaline gidiyor. 402 numaralı olan, Bur Dubai bölgesindeki Al Ghubabia otobüs terminaline ulaşmak için kullanılıyor. Bunların dışında Deira’daki Gold Souk otobüs terminaline, 4, 11A, 11C, 11M, 48 ve 64 numaralı otobüslerle de ulaşılabilir. Bütün bu otobüsler 24 saat çalışıyor ve ücretleri 3DH. Gündüzleri bir otobüsü 15 dakikadan fazla beklemiyorsunuz.

Kent içi Ulaşım

Metro

Kahire’ninkinden sonra Arap dünyasının ikinci metrosu olan Dubai metrosu 52 kilometrelik uzunluğuyla 2009’da açıldı. 21 civarında metro durağı şu anda aktif durumda ve hızla yenileri de ekleniyor. Eski şehir merkezine uğramayan bu hat, Dubai’nin uzun sahil şeridine ve Burj Khalifa bölgesine ulaşım için tasarlanmış gibi görünüyor.

Bir bilet ücreti 2-8.50 DH arasında değişiyor. Eğer en öndeki “Gold First Class” vagonlarını kullanmak isterseniz bu fiyat ikiye katlanıyor. Metro trenleri, Cuma hariç her gün 2-5 dakika aralıklarla 06.00-23.00 arasında çalışıyorlar. Cumaları ise 14.00-00.00 arası hizmet veriyorlar. Şehrin en önemli ulaşım çözümlerinden metro sistemi, otobüslerle de destekleniyor.

Otobüs

Şehrin halk otobüsleri temiz ve oldukça ucuz. Fakat şehir için yeterli sayıda bulunmamasından dolayı bir otobüsün uzun aralıklarla sefer yaptığını ekleyelim. Otobüs sistemi en çok Dubai merkezindeki mahalleler arasında kullanılıyor. Bazı banliyölere ulaşım için de otobüsler bulunuyor.

Nol ismindeki kartla veya biletle otobüslere biniliyor. Bu kartları çoğu otobüs ve metro durağından edinebileceğiniz gibi bazen otobüs şoförü de size bu konuda yardımcı olabiliyor. Ana otobüs durakları Deira’daki Gold Souq Market ve Al Ghubaiba isimli olanlar. Bir bilet ücreti 2 AED fakat uzun mesafeli hatlarda bu ücret artabiliyor. Ramazan ayında, otobüslerin seyrekleştiğini ve saatlerinin değiştiğini unutmayın. Bir diğer dikkat etmeniz gereken şeyse ön koltukların kadınlara ait olduğu.

Herhangi bir turist için en kullanışlısı olan ise 8 numaralı hat. Bu hattaki otobüsler Gold Souq’tan hareket edip plajın arkasındaki otellerin ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu Jumeirah Road’dan geçip Burj al-Arab ve Wild Wadi’ye akdar gidiyor. 8A numaralı ekstra hat ise aynı yolun ilerisindeki Mall of the Emirates adlı alışveriş merkezine kadar gidiyor.

Taksi

Taksilere, şehrin her yerinde kolayca rastlamak mümkün. Alışveriş merkezlerinin ve hotellerin dışında da her zaman mutlaka birkaç tane bulunuyor. İşe giriş ve çıkış saatlerinde ise taksi bulmanız biraz daha zorlaşabilir. Bulsanız bile bu saatlerde taksiciler kısa mesafelere gitmeyi reddedebiliyorlar. 3DHS ekstra rezervasyon ücretiyle 04-208 08 08 numaralı telefondan da bir taksi çağırmak mümkün.

Waterbus

Waterbus adı verilen deniz otobüsleri, Dubai’nin özellikle turistlerin tercih ettiği bir diğer ulaşım çözümü. Bu araçlar, şehrin genel ulaşım sistemlerine dâhil, bu yüzden Nol kartlar da kullanılabilir. Bu araçlarla, İstanbul’daki “Boğaz turu” vapurları gibi deniz üzerinden Dubai’yi izleyebilirsiniz. Fakat bu gezi size gidiş-dönüş 50 DH gibi yüksek bir ücrete mal olacaktır.