Dubai

19:42:39

GMT +04:00

1 AED
=
1.64 TL (TRY)
Bugün
26º
Parçalı bulutlu
22º / 30º
 • Pt
  23º/29º
 • Sa
  23º/30º
 • Ça
  25º/33º
 • Pe
  26º/34º

Dubai, dünyadaki diğer hiçbir yer gibi değil. Dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olarak, 1960’ların küçük bir körfez ticaret merkeziyken, şimdilerde göz alıcı, çağın ilerisinde bir kent haline geldi. Zengin petrol kaynaklarından gelen dolarlarla desteklenen şehir, ticari zekânın tutkuyla birleşimini gözler önüne seriyor. Modern Dubai, üst düzey barları, görkemli otelleri, devasa alışveriş merkezleriyle, lüks tüketime bir övgü niteliğinde… Şehir, belki daha az zengin ya da savurgan olsa oldukça bayağı, zevksiz görünebilirdi. Fakat ünlü milyarder şeyhleri sayesinde, bu lüks yatırımlar her geçen yıl turistleri şaşırtmaya ve içine çekmeye devam ediyor. Bu demek değil ki, Dubai’de sadece 5 yıldızlı oteller ve lüks butikler var. Şehir, eski yerleşim bölgesinde hâlâ kısmen de olsa eski ruhunu muhafaza etmiş. Eski Arap evleri ve pazarlarında, geleneksel Dubai’yi keşfetmek isteyenler de aradıklarını bulacaklardır.

Aralık ile şubat ayları, yüksek sıcaklıklar nedeniyle şehri ziyaret etmek için en uygun zaman. Fakat bu dönemler aynı zamanda, otellerde oda ücretlerinin en yüksek olduğu zamanlar…

Arkeologlar, Oman ve Yemen arasındaki bir ticaret rotası üzerinde yer alan Dubai’nin tarihinin 5000 yıl önceye dayandığı söylüyorlar. Şehrin şu anki gelişimi ise 1833’te başlamış. Bu tarihte Abu Dhabi’yi bırakıp Dubai’ye yerleşmeye karar veren Sbaid Bin Said Al-Maktoum önderliğindeki Bani Yas ailesi şehrin tarihinde kilit bir rol oynamış.

Yaklaşık 800 kişilik bu grup, körfezin nimetlerinden faydalanarak balıkçılık, inci ticareti ve deve besiciliğiyle geçiniyormuş. O günlerden itibaren önemli bir liman ve ticaret noktası olan şehir, bu gelişimi hâlâ devam ettiriyor.

Doğuda Hajar dağları, güneyde Arap çölleriyle sınırlanmış olan bu şehrin, dünyayla tek iletişimi denizle olmuş. Çöl kültürünün deniz ticaretiyle birleşmesi, şehrin kendi karakterini yaratmış.

1870’lerin sonları itibariyle Dubai; İran, Hindistan ve Doğu Afrika’yla işbirliği içerisinde olan bölgenin en önemli limanlarından biriymiş. Bu yüzyılın ilk yıllarında şehir, körfezin doğu yakasındaki ticari çevreyi daha cana yakın ve ılımlı olan kendine çekmiş. Bu durum Dubai’nin hızla gelişmesinin en büyük sebeplerinden biri olarak biliniyor. Aradan 100 yıl geçmesine rağmen, bugünlerde de çok uluslu şirketler, ofislerini aynı sebeplerden dolayı Dubai’ye açmaya devam ediyor.

İnci ticareti 1940’lara şehri adeta taşımış. Fakat bu tarihlerden itibaren Dubaili tüccarlar altın ithalatı ve ihracatı gibi diğer sektörlere eğilmişler. Yaklaşık bir buçuk yüzyıl kaldıktan sonra 1971’de İngilizler bölgeden çekilmişler. Bunun akabinde, Abu Dhabi’nin yöneticisi Sheikc Zayed bin Sultan Al Nayhan ve Dubai’nin eski yöneticisi Sheikh Rashid bin Saeed Al-Maktoum, 2 Aralık 1971’de Birleşik Arap Emilikleri’ni kurmuşlar.

1966’da kentte keşfedilen petrol rezervleri, kentin gelişim hızını adeta ikiye katlamış. Bugünlerde Abu Dhabi ve Dubai birbirlerini tamamlayarak, bölgenin en önemli ticaret merkezini oluşturmuşlar. Dubai, yaklaşık 800,000 nüfusuyla, bölgenin kişi başına düşen milli gelir listelerinde en üst sırada yer alıyor.