Dubai

20:40:52

GMT +04:00

1 AED
=
1.64 TL (TRY)
Bugün
29º
Kapalı
25º / 34º
 • Cu
  24º/28º
 • Ct
  23º/29º
 • Pa
  23º/29º
 • Pt
  24º/30º

Dubai’ye uçuş demek… çölün ortasında 21. yüzyıl şehrini ziyaret etmek demektir. Dubai, karşıtlıklar şehridir.

Zaman Dilimi: GMT +4 (Türkiye saati Birleşik Arap Emirlikleri saatinden 2 saat geridir)
Para Birimi: Dirhem
Telefon kodu: + 971 4
 
Birleşik Arap Emirlikleri'nin Arap Yarımadası'nda bulunan yedi emirliğinden biri olan Dubai, aynı zamanda bu emirlikler arasında en büyük olanıdır. Küçük bir balıkçı kasabasıyken bölgede bulunmasının ardından, ülke hızla gelişmeye başlamıştır. Gümrüksüz devasa alışveriş merkezleri, lüks otelleri ve büyük etkinlikleriyle turizmin gözde mekanı haline gelen Dubai şehir merkezindeki gökdelenler Tokyo’yu çağrıştırır. Bu gökdelenlerin en üstünden çöllerin başladığı noktaya kadar hem Deira’daki eski pazarları hem de modern Rashid limanını görebilir… Burada, İslam mimarisinin en şaşırtıcı örneklerinden biri olan Jumeirah Camisini ve Dubai’nin sembolü olan en yenilikçi Burj Al Arab otelini görebilirsiniz. Dubai ve Emirliklerdeki şehirler şaşırtıcı bir şekilde kozmopolittir. Hemen hemen her yerde konuşulan yabancı diller, restoranlar ve mağazalar. Turistler lüks bir alanda at yarışlarını ya da bir körfez maçını izleyebilir. Tüm bunlar bir şekilde kentsel deneyimi tamamlar. Dubai seyahatinizde şehri ziyaret edeceksiniz, ancak çölün de bir adım ötede olduğunu unutmak imkânsızdır…
 
Dubai Uluslararası havalimanı, Ortadoğu'daki en büyük havalimanı olmasından dolayı buradan pek çok şehre aktarma yapılmaktadır. Havalimanın üçlü kodu ''DXB'' dir, şehrin 4 km güneydoğusunda yer alır. İstanbuldan Dubai'ye uçuş süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır. İstanbul'dan Türk Havayolları, Emirates, Pegasus Havayolları, Fly Dubai Havayolları'nın Dubai'ye direkt seferleri mevcuttur.
 
Gezilebilecek Yerler; Dubai, diğer Arap Emirlikleri’ne göre daha özgür bir politikayla yönetilmektedir. 1971 yılında modern Dubai şehri ortaya çıkmaya başlamıştır. Şehrin şu anki siluetinde görünen gökdelenler bu tarihten itibaren yükselmeye başlamıştır. Modern Dubai’nin yanında halen tarihi camileri ile geçmişi de bu şehirde yaşayabilirsiniz.
 
Dünyanın ilk 7 yıldız alan oteli Burj El Arab Dubai sınırları içerisinde yer almaktadır. Kente gezilebilen başlıca mekanlar arasında pazar yerleri ve çarşılar gelmektedir. Bur Dubai’de bulunan Bud Dubai Çarşısı kent pazarlarının olduğu yerlerdendir. Dubai Dünya Ticaret Merkezi, Dubai Marinası, Palmiye Adası, Dubai Müzesi kentte yer alan diğer önemli turist çeken mekânlardır. Ortaçağ döneminde bölgede egemen olan Fatımiler tarafından yaptırılan Jumeirah Camisi, kentte Müslüman olmayanların da girebildiği tek camidir. Grand Camii diğer önemli camisidir. Bastakiya ilçesi Dubai’nin geçmişteki yönünü yansıtmaktadır. Dünyanın en uzun binası olarak bilinen Burj Khalifa da yine bu şehrin içerisinde yer almaktadır.
 
Kültür ve Eğlence; Dubai kent kültürü diğer emirliklerin doğrultusunda İslam kültürünü yansıtır. Şehirde bulunan yabancılara karşı yerel halkın konukseverliği ve samimiyeti görülmeye değerdir. Bölgenin iklim şartları insanların her alandaki kültür ve alışkanlıklarına yansımıştır. Modern Dubai hareketinin ardından şehirdeki mimari modern bir havaya bürünmüştür. Dubai müziği daha çok Arap ve Bedevi tarzından etkilenmiştir. Dubai Uluslararası Kongre Merkezi’nde önemli konserler sergilenmektedir. Her yıl Dubai Çölü Rock Festivali düzenlenmektedir. Kriket, at yarışı, golf turnuvaları gibi dallarda büyük organizasyonlar düzenlenmektedir. Yine bu kentin önemli bir ziyaretçi kaynağı her yıl tekrarlanan festivallerdir. Dubai’nin gece hayatı da farklı alternatifler sunmaktadır. Lüks yaşantının getirdiği etkilerle birlikte gece hayatında dünyaca ünlü yıldızlar, ünlü gece kulüplerini ziyaret etmektedirler.
 
Yeme İçme; Dubai mutfağı kozmopolit nüfusun etkisiyle birlikte geniş bir yelpaze sunmaktadır. Geleneksel tatlarla birlikte Mısır, Lübnan, Tunus, Japon, Çin veya Hint yemeklerinden lezzetleri gittiğiniz her noktada bulabilirsiniz. Popüler Dubai restoranların çoğu otellerde yer almaktadır ve sadece bu restoranlarda alkol lisansı bulunmaktadır. Gordon Ramsey ve Marco Pierre gibi ünlü şeflerin Dubai’de restoranları vardır. Dubai mutfağı genel olarak ekmek, pirinç, et, hurma ve deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Başlıca meşhur yemekleri matchbous, ghuzi,  fuul, hareis, shurba addis, koussa mahshi, felafel/shwarma olarak sıralayabiliriz. Alkolsüz içecekler arasında Dubai’de en çok çay tüketilir. Demli çaya süt katarak elde edilen doodh kadak ve safranlı sütlü çay zaffrani chai tercih edilir. Meyve suları ve alkolsüz kokteyller de tüketilir.
 
Alışveriş; Dubai’de alışveriş ziyaretçileri için çok önemli ve zevkli bir aktivitedir. Eski çarşılar, modern alışveriş merkezleri, vergiden muaf fiyatlar ve daha birçok fırsat alışverişi çok daha cazip hale getiriyor. Dubai Ortadoğu’nun alışveriş başkenti olarak da bilinmektedir. Bur Dubai’de bulunan Burjuman, Dubai’nin en önemli alışveriş merkezidir. Yine Diera’da bulunan Diera Kent Merkezi en iyi alışveriş noktalarındandır. Pazarlar arasında ise en önemli nokta Madinat Jumeirah Pazarı’dır. Dubai’den uygun fiyata satın alınabilecek ürünler arasında elektronik eşyalar, mücevherler, tekstil ürünleri, halı, çömlek ve çeşitli süs eşyaları bulunmaktadır.