Dalaman

17:57:03

GMT +03:00

Bugün
23º
Kapalı
19º / 27º
 • Pt
  18º/27º
 • Sa
  13º/21º
 • Ça
  12º/21º
 • Pe
  13º/22º
Dalaman

Antik bir gezinti ve heyecan dolu bir Rafting macerası....

 
Dalaman, Muğla ili'nin 12 ilçesinden birisidir. Antik Karya bölgesi içerisinde olduğundan ilçe tarihinin çok eskilere dayanmaktadır. Dalaman çevresinde birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Kapıdağı'nda Lidai, Lissay, Crya ve Kleopatra Hamamı, Şerefler'de Kalynda ve kaya mezarları, Gökdağ'da Likya kaya mağaraları, Kayadibi'nde Likya kaya mezarları görmeniz gereken kalıntılar arasında...Kavacık ve Bozbel'de Hippokome Antik Kenti bulunuyor.
 
İlçe de Rafting için elverişli olan Dalaman çayı, Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğar, antik ismi İndos'dur. Marmaris ve Fethiye arasında yer alır. Toplam uzunluğu 229 kilometredir. Batı Toroslar'ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca'nın 8 km. güneyinden denize dökülür. Doğal kireçtaşı ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay her zaman ılık ve turkuaz mavisi rengindedir.
 
Rafting noktalarına Marmaris, Dalyan, Fethiye, Turunç yörelerinden ve Dalaman havaalanından ulaşılabilir. Yıl boyu rafting yapılabilen Dalaman çayının su seviyesi, özellikle eylül ve ekim aylarında yükselir. Küçük şelaleler yaparak akan su yer yer geçitler arasında devam eder. Bu geçitler Akköprü köyü üzerinde nehri iki bölüme ayırmaktadır. Üst bölümün zorluk derecesi 5'dir. Alt bölüm 3-4 zorluk derecesindedir. Daha ileride Akköprü'ye gelindiğinde su akış hızı azalır, zorluk derecesi 3'e iner.
 
Dalaman havalimanı üçlü kodu ''DLM'' dir. Havalimanı yerleşim merkezine 6 km uzaklıktadır. 
 
Dalaman havalimanın dan, İstanbul, Ankara, Balıkesir'e karşılıklı direkt seferlerle ulaşım sağlanmaktadır.
 
Türk havayolları, Atlasjet, Onur Air, Borajet, Pegasus buradan uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleridir.
 
Dalaman havalimanın şehir merkezine ve ilçelere uzaklığı:  Fethiye 70 km., Göcek 35 km., Sarıgerme 25 km., Eşsiz İztuzu plajının bulunduğu Dalyan'a 35 km., Yeşil ve mavi'nin birleştiği yer Marmaris 105 km., Datça 195 km., Köyceğiz 35 km., Gökova 70 km., Muğla merkez 105 km., Antalya Kalkan 155 km., Antalya Kaş 190 km.,