Bükreş

00:06:24

GMT +03:00

1 lei (RON)
=
1.37 TL (TRY)
Bugün
13º
Orta şiddetli yağmur
9º / 18º
 • Ct
  9º/16º
 • Pa
  7º/17º
 • Pt
  9º/17º
 • Sa
  9º/17º

Kente Ulaşım

Bükreş, Güneydoğu Avrupa’nın en yüksek nüfuslu ve ünlü başkentlerinden biri olduğu için ulaşım konusunda seçenekleri bol bir şehir. Dünyanın hemen her önemli şehrinden Bükreş’e direkt ulaşım mümkün. Şehirde 2 havaalanı ve birçok otobüs terminali,tren garı bulunuyor.

Kent İçi Ulaşım

Bükreş, her ne kadar zaman zaman kalabalık ve karışık görünse de Avrupa’nın en pratik ve hızlı kent içi ulaşım sistemlerinden birine sahip.

Kente Ulaşım

Kendi aracınızla
Şehrin kuzeyindeki E60, batısındaki A1, doğudaki A2 ve güneydeki E20 karayollarını kullanarak Bükreş’e kolayca kendi aracınızla ulaşabilirsiniz. Her büyük şehirde olduğu gibi burada da özellikle iş çıkışı saatlerinde ana meydanlardaki trafiğe yakalanmamaya dikkat etmelisiniz. Şehirde bol miktarda park alanı mevcut. Tâli yollar sürüş için çok elverişli değiller.

Trenle
Bükreş bütün komşu başkentlere direkt tren hatlarıyla bağlı bir şehir. Venedik, Viyana, İstanbul, Moskova gibi önemli merkezlere de tren yoluyla ulaşılabilir.

Gara de Nord
Burası uluslarası veya uzun mesafeli tren hatları için kullanılan tren garı. Şehrin merkezine oldukça yakın olan bu gar diğer küçük garlara ve şehre metro ve otobüslerle bağlanmış durumda.

Gara de Est-Obor
Karadeniz yönüne giden trenler Gara de Nord ve bu garı kullanıyorlar. Fakat eğer gidiş yönünüz Karadeniz ise özellikle bu garı başlangıç olarak seçmenizde fayda var. Ülkenin en sık kullanılan hatlarından olan Bükreş-Köstence hattının ana durağı konumunda. Romanya’nın doğusundaki modernleşme süreci yavaş işlediği için bu hatlarda uzun rötarlarla karşılaşmak muhtemel. Garın bir diğer adı ise Băneasa.

Şehirdeki diğer 3 küçük gar (Basarab, Progresul ve Republica) ise yerel ve bölgesel tren hatları için kullanılıyor.

 

Otobüsle
Moldova, Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan yönünden gelecekler için otobüs, hızlı ve ucuz bir seçenek. Batı ve Güneybatı yönüne gitmek için de otobüs kullanmak mümkün. Bu hatlarda genelde Eurolines ve yerel bir şirket olan Atlassib tarafından hizmet veriliyor. Şehirde her yön için ayrı irili ufaklı birçok otobüs terminali bulunuyor. En sık kullanılanları; Băneasa (kuzey yönü), Obor (doğu yönü), Filaret (güney yönü), Militari (batı yönü).

 

Uçakla
Bükreş’te iki havaalanı bulunuyor: Henri Coandă Uluslarası Havalimanı  ve Aurel Vlaicu Uluslarası Havalimanı.

Henri Coandă Uluslarası Havalimanı 
Şehrin en çok kullanılan, hem uluslararası hem iç hatlarda hizmet veren havalimanı. Şehir merkezinden 18 km kuzeyde Otopeni’de bulunuyor. Bu sebepten Otopeni Havalimanı olarak da biliniyor. 90’ların sonunda büyük bir yenileme ve genişleme yaşayan bu havalimanı aynı zamanda ülkenin önde gelen havayolu firması Tarom’un da merkezi halinde. Burada alışveriş yerine şehir merkezini kullanmak ve havalimanında acil ihtiyaçlar için döviz değişimini ATM’lerden yapmak çok daha ekonomik olacaktır.

Havalimanını şehre bağlayan Hendi Coandă Express adında bir tren hattı bulunuyor (Süre: 30 dk. 6 RON). Gara de Nord’a kadar giden bu tren hattına ulaşmak için havalimanının 2 km ilerisindeki tren istasyonuna shuttle ile ulaşmak mümkün. Verdiğiniz tren bileti ücreti shuttle ücretini de içeriyor. Gara de Nord’a ulaşıldığında ise şehrin her noktasına metro ve otobüslerle erişebiliyorsunuz. 23.00‘den 06.00’a kadar bu tren hattının işlemediğini unutulmamasında fayda var.

Havalimanından bir diğer ulaşım çözümü ise otobüsler. Gara de Nord’a giden 780 veya direkt olarak şehir merkezine giden 783 numaralı otobüsler tren hattına göre daha hızlı ve daha ucuz(3.5 RON). Çalışma saatleri ise tren hattıyla aynı.

Tren ve otobüsün olmadığı saatlerde alternatif her zamanki gibi taksi. Burada havalimanının özel taksi firması olan Fly Taxi dışında başka bir firmanın çalışmasına izin verilmiyor. Fly Taxi logosu bulunmayan diğer taksiler korsan taksiler olan adlandırılıyor ve çoğunun taksimetresi veya tarifesi olmadığı için bunları kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Normal koşullarda şehir merkezine taksiyle ulaşım 10€ civarında.

Aurel Vlaicu Uluslarası Havalimanı
Bükreş’in oldukça küçük bu havalimanı genellikle low-cost havayolu firmaları tarafından kullanılıyor. Şehir merkezine 4-6 km. uzaklıkta olması ulaşımını daha kolay hale getiriyor. Özellikle yaz sezonu çok fazla ilgi gören bu küçük havalimanında büyük bagajlarla hareket etmek zor durumlar ortaya çıkarabiliyor.

Buradan 131 ve 301 numaralı otobüs hatlarıyla şehir merkezine, 205 numaralı otobüs ile de Gara de Nord’a ulaşmak mümkün. Günün her saatinde taksi imkânı da mevcut. Şehrin merkezine çok yakın olmasına karşın bazı taksi şoförlerinin şehrin etrafından dolaşarak yüksek ücret almaya çalışmalarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Kent İçi Ulaşım

Otobüs ve Tramvay
Şehrin en çok kullanılan toplu taşıma sistemlerinin başında otobüs geliyor. Özellikle turistler için çok komplex ve karışık bir düzen içinde çalışmasına karşın bir Bükreş’te otobüsle gidemeyeceğiniz yer yok denebilir. İş çıkışı gibi belli saatlerde otobüslerin inanılmaz kalabalık olabileceğini unutmayın. Tramvayların çoğu modern donanımlara sahip ve bir sonraki istasyonu belirten anons veya göstergeler mevcut. Fakat yine de yerel halktan birine sormanız yerinde olacaktır çünkü bu göstergeler her zaman doğru istasyonu göstermiyor.

Otobüse binmeden önce almanız gereken biletler(1 bilet 1.3 RON) zaman zaman gizli kontrolörler tarafından kontrol edilebiliyor. Otobüse binerken girişteki makinelere okutarak içeri giriliyor. Otobüs içinde bilet almaya kalkarsanız yakalanmanız halinde de 50 RON ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Metro
Çoğu şehirde olduğu gibi Bükreş’te de metro hızlı ve ucuz bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Geniş ağı, şehrin merkezindeki birden fazla durağı, trafikten bağımsızlığı sayesinde metro başta turistler olmak üzere herkesin öncelikli tercihlerinden.

M1, M2, M3, M4 olarak isimlendirilmiş 4 hatta sahip Bükreş metrosu. Şehre adım atar atmaz bir metro haritası edinirseniz Bükreş’te ulaşım konusunu büyük oranda çözmüş sayılırsınız. Ücretler 2 biniş için 3 RON, 10 biniş için 9 RON olarak değişiyor. Uzun süreli bir seyahat planlıyorsanız aylık kullanım için 23 RON olan kartlardan edinmeniz yararınıza olacaktır. 

Taksi
Şehrin her noktasında kolaylık bir taksi bulmak mümkün. Bağımsız taksilerden uzak durmak hem ekonomik hem güvenlik açısından önemli. Sabit ücret olarak 1.6 ve 3 RON arasında bir fiyatlandırma var ve her gidilen her kilometre başına yine 1.4 ve 3 RON arasında ücret ekleniyor. Küçük yazılarla belirtilen gece tarifesi fiyatlandırmalarına dikkat etmek gerekiyor. Havalimanı gibi şehir dışına olan yolculuklarda otomatik olarak 10-15 RON fiyatlara ekleniyor ve taksi şoförleri bagaj için ekstra ücret talep edebiliyor.