Budapeste

20:09:22

GMT +02:00

1 Ft (HUF)
=
0.01 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
3º / 7º
 • Cu
  1º/8º
 • Ct
  3º/12º
 • Pa
  8º/11º
 • Pt
  7º/9º

Kente Ulaşım

Büyük bir ihtimalle Budapeşte, Macaristan’a giriş noktanız olacaktır. Ülkenin ulaşım ağı merkezi olması nedeniyle Budapeşte, Macaristan içine ve dışına yapacağınız yolculuklarda önemli bir durak olacak.

Budapeşte’nin ulaşım yolları birbirlerine ve kent merkezine otobüsler ve metro hattı sayesinde oldukça etkili bir biçimde bağlanmış durumda. Ancak şehre ilk gelişinizde kaybolmaktan çekiniyorsanız, kalmayı düşündüğünüz otelden bir görevlinin sizi havaalanı ya da tren istasyonundan almalarını isteyebilirsiniz. Birçok otel bu hizmeti ufak bir ücret karşılığında veriyor. Eğer birkaç kişi yolculuk ediyorsanız bu seçenek, toplu taşımayı kullanmaktan daha ekonomik olabiliyor.

 

Kent İçi Ulaşım

Budapeşte, şehir içi toplu taşıma konusunda, eski komünist şehirlerin özelliğini taşıyor. Şehrin hemen hemen her bölgesine, hiçbir sıkıntı yaşamadan toplu taşımayla ulaşmak mümkün. Ancak Budapeşte’de trafik sorununun da zaman zaman yaşandığını unutmamak gerek. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde yaşanan yoğun trafik; kentte bir noktadan diğerine gitmenizi imkânsız hale getirebilir.

Budapeşte’de toplu taşıma biletleri gazete bayileri, tütün dükkânları ve metro istasyonlarında satılıyor. Metrodaki bile sistemi biraz karmaşık. Eğer aynı hat üzerinde sadece 3 istasyon gidecekseniz 120 ft vererek bir bilet alıp, yolculuk edebilirsiniz. 185ft vererek alacağınız biletle, 5 istasyon boyunca gidebilir ve bir kere hat değiştirebilirsiniz. 270ft vererek alacağınız biletle ise, istediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz. Biletinizi, metroya gitmeden önce, bilet makinasına basmanız gerektiğini unutmayın.

Tüm bu sistem karmaşık geldiyse ve toplu taşıma sistemini çok kullanacaksanız 1350ft vererek günlük bilet, 2700ft vererek üç günlük bilet ve 3100ft vererek haftalık bilet alabilirsiniz. Bu biletler, tüm toplu taşıma sistemi içinde, sınırsız geçerliliğe sahip.

Kente Ulaşım

Uçakla
Ferihegy havaalanı şehre yaklaşık 20 km uzaklıkta buluyor. Şehre ulaşmak için en iyi seçenek, biletlerini turizm danışma bürosundan alabileceğiniz servisler. 2100 Forint karşılığında, sizi istediğiniz yere bırakıyorlar. Turistlerin gitmek istedikleri otellerin yerini bildikleri için oldukça kolay bir şekilde, gitmek istediğiniz yere varmanız mümkün oluyor. Bunun dışında havaalanından şehre taksilerle de ulaşmanız mümkün. Şehre yapacağınız kısa bir yolculuk yaklaşık 25 Avro tutuyor.

Eğer, şehirden ayrılmak için hava yolunu kullanıyorsanız, Ferihegy’e gelmeden önce mutlaka kontrol etmeniz gereken bir şey var: Hangi terminalden uçağa bineceğiniz. Ferihegy’nin üç terminali bulunuyor ve bu terminaller arasında yürüyerek geçiş yapmak imkânsız. 1. Terminal, ucuz havayolları tarafından, 2A Terminali Macar Havayolları Malév ve Malév ortaklığıyla gerçekleştirilen uçuşlar için; 2B terminali ise, diğer havayolları tarafından kullanılıyor.

Otobüsle
Budapeşte’de dört otobüs terminali bulunuyor. Her terminalden farklı yönlere otobüs kalkıyor. Terminale gitmeden önce bir turizm danışma bürosuna gidip, gideceğiniz yöne hangi terminalden ulaşacağınızı sormanızda fayda var.

Népliget istasyonu kent merkezinin güney doğusunda kalıyor. İstasyona mavi metro hattıyla ulaşmak mümkün. Stadion istasyonuna gitmek için kırmızı hattı kullanmanız gerekiyor. Árpád híd İstasyonuna ulaşmak için de mavi hattı kullanmanız gerek. Etele tér İstasyonuna ulaşmak için de 173 ve 7 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. İstasyonların hiçbirinde emanet ya da turizm danışma bürosu bulunmuyor. Siz en iyisi, trenleri tercih edin!

 

Kent İçi Ulaşım

Bizce Budapeşte’yi keşfetmenin en keyifli yolu tramvay. Belki metro kadar hızlı değil ama etrafı rahat bir şekilde seyredebilmeniz ve geçmişi yaşayabilmeniz bakımından tramvaylar ideal.

Budapeşte’deki ilk tramvay hattı 1949 yılında, Stalin’in yetmişinci doğum gününde açılmış. Bu yüzden Budapeşte’deki tramvay hatlarının numaraları 70’ten başlıyor. Tramvay sisteminde yaklaşık 30 hat var ve birçoğu Buda bölgesine de geçiyor.

Özellikle 2. hat üzerinde yapacağınız bir yolculuk, tıpkı bir tur otobüsü gibi, şehrin ilginizi çekebilecek önemli noktalarını görmenizi sağlayacaktır.