Brüksel

21:39:10

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
11º
Hafif yağmur
6º / 16º
 • Ça
  6º/15º
 • Pe
  2º/13º
 • Cu
  3º/14º
 • Ct
  3º/14º

Kente Ulaşım

Avrupa’nın ulaşım sisteminde Brüksel önemli bağlantı noktalarından biri. Kent, önemli bir iş merkezi olması nedeniyle, Paris ve Londra’yla gün içinde birçok tren ve uçak seferiyle bağlı.

 

Kent İçi Ulaşım

Brüksel, etkin bir şehir içi ulaşım ağına sahip. Ancak kent merkezinde ziyaret edebileceğiniz her yer neredeyse yürüme mesafesinde. Gerçekten yorulmadıkça, toplu taşımayı kullanmaya pek gerek yok gibi.

Kente Ulaşım

Trenle
Brüksel’de iki tren istasyonu bulunuyır: Bruxelles Midi - Brussels Zuid ve  Bruxelles Central-Brussel Centraal. Hızlı trenler sadece Midi istasyonuna gidiyor. Her iki istasyon birbirlerine tramvayla bağlanmış durumda. Hızlı tren, kenti Londra, Amsterdam ve Paris’e bağlıyor. Thalys trenleri kenti Amsterdam ve Paris’le bağlarken, Eurostar trenleri ile Londra’ya hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün.

 

Uçakla
Brüksel Uluslararası Havaalanı’ndan her 15 dakikada bir, Nord garına kalkan servisler bulunuyor (2 €90). Havaalanından şehre taksi ile ulaşım ise yaklaşık 30€ tutuyor.

Bazı ekonomik havayolu şirketleri, kente düzenledikleri seferlerinde Charleroi Havaalanı’nı tercih ediyorlar. Bu havaalanından da şehir merkezine servisler kalkıyor (11€)

 

Kent İçi Ulaşım

Brüksel’de 3 metro hattı var. Otobüs hattı da oldukça gelişmiş durumda. Biletler tren ve metro istasyonlarından alınıyor. 1 saatlik biletin fiyatı 1€80. 10 defa kullanımlık kartın fiyatı ise 11€50. 1 günlük biletin fiyatı ise 4€50. bu bilet hafta sonları daha avantajlı. Bu bilet ile hafta sonları, yanınızdaki arkadaşınız bedavaya yolculuk yapabiliyor.