Brüksel

16:18:42

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
0º / 9º
 • Cu
  0º/11º
 • Ct
  2º/13º
 • Pa
  6º/12º
 • Pt
  6º/14º

Brüksel herkese değil, daha çok rafine zevkleri olanlara hitap eden bir kent.

Aşırı sakin sokakları, yarı Fransız yarı Felemenk kültürünün getirdiği; yarı bohem yarı disiplinli havası kente değişik bir karakter kazandırıyor. Londra ve Paris karışımı bir kent olduğunu söyleyebiliriz Brüksel’in.

Tüm Felemenk mutfağının zayıflığı yanında gelen “aşmış” bira kültürü ama bunun yanında da Almanlar kadar alkolle delirmeyen sakinleri, bu kenti diğerlerinden ayırıyor.

Tabii bir de kentin en büyük değerlerinden biri olan çizgi roman kültürü var. Dünya çizgi roman tarihine damga vurmuş kentlerden biri Brüksel. Çizgi roman konusunda Amerikan ekolünden pek haz etmeyenlerdenseniz; Brüksel sizin için bu konuda özel noktalardan biri olabilir. Tenten, Red Kit ve çizgi roman âlemlerinin en karizmatik ve romantik karakterlerinden biri olan Corto Maltesse’in doğduğu kent burası.

Brüksel’e hangi mevsimde gidiyor olursanız olun, şemsiyenizi elinize alın ve kenti keşfetmeye başlayın.

Kentin bulunduğu alandaki yerleşim, 580 yılına kadar uzanıyor. O tarihte, kentin kurulduğu topraklar üzerinde bir şapel olduğu biliniyor. Ancak Kutsal Roma İmparatorluğu tarafından kentin resmi olarak kurulduğu tarih 977.

Bulunduğu konum nedeniyle ticaret yollarının üzerinde olması, Brüksel’in kısa sürede kalkınmasını sağlamış. Bulunduğu bölgenin, yani Felemenk topraklarının başkenti ilan edilince, bu gelişme hızlanmış.

Fransızlar 1695 yılında kenti bombardımana tutmuşlar. Kent büyük ölçüde yıkılmış. Bugün görmekte olduğumuz kent silueti; bu bombardımandan sonra ortaya çıkmış. Kentin bugünkü siluetini tamamlayan ise 1871’de, kentin içinden geçen Senne nehrinin üstünün kapatılması ve oluşan yeni alana geniş caddeler ve bulvarlar inşa edilmesi olmuş.

Brüksel iki dünya savaşı atlattıktan sonra Avrupa’nın yönetildiği önemli başkentlerden biri haline geldi. Ancak savaş bu sefer Brüksel’i futbol sahasında yakaladı. 29 Mayıs 1985’te Juventus ve Liverpool arasında oynanan Avrupa Kupası finali maçı öncesinde çıkan kavgada, bakımsız olan stadın duvarlarından birinin Juventus taraftarları üzerine çökmesi sonucunda, aralarında çocukların da bulunduğu 39 Juventus taraftarı hayatını kaybetti. Bu gelişme sonucunda UEFA, İngiliz kulüplerine 1990-91 sezonuna kadar Avrupa’daki tüm futbol organizasyonlarından men cezası verdi.

20 yıl sonra, Liverpool ile Juventus arasında gerçekleşen ilk resmi maçta ev sahibi İngiliz taraftarlar, tribünlere İtalyanca “arkadaşlık” yazsalar da, bazı İtalyanların gönlünü almayı başaramadılar.