Bingol

19:40:29

GMT +03:00

Adını Bingöl Dağı’ndan alan Bingöl, 1944 yılına kadar resmi olarak “Çapakçur” adı ile anılmıştır. Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatname’de “Cennet Suyu” anlamına gelen “Çapakçur” adının şehre Büyük İskender tarafından verildiği rivayet edilmektedir.

 
Kısaca Bingöl ilinin neleri meşhurdur diye sıralamak gerekirse; Yüzen ada, Bingöl Dağında güneşin doğuşu, Termal turizm merkezi, dokumacılık, örgücülük, yemeklerinden gömme, ayran çorbası, mastuva, tutmaç çorbası çok meşhurdur.
 
Yüzen Ada;  Solhan İlçesinin Hazarşah Köyü Aksakal Mezrası mevkiinde bulunan bir doğa harikası olan Yüzen Ada çok ilginç olduğu, kadar çok da güzel bir yapıya sahiptir. Gölün ortasında bulunan ada, göl üzerinde serbest hareket etme kabiliyetine sahiptir.
 
Kayak Merkezi; Kayak Merkezi Doğu Anadolu Bölgesi, Bingöl ili sınırları içindedir. Şehir merkezine olan uzaklığı 25 km.dir.
 
Termal Turizm Merkezi; Karlıova karayolu üzerinde bulunan Kös Kaplıcaları bölgenin bir başka önemli uğrak yeridir. Maden suyu olarak içilebilecek kalitedeki suyu ile kaplıcalar, yaz kış rahat ulaşımı ile yoğun ziyaret almaktadır. Kaplıca suyunun mide rahatsızlıkları, romatizmal ve jinekolojik hastalıklar için önemli bir şifa kaynağı olduğu ileri sürülmektedir.
 
Güneşin Doğuşu;  Bingöl Dağı üzerindeki Kale Tepesi’nden “Güneşin Doğuşu”nu izlemek şehre gelenlerin yapmadan asla dönmemesi gereken aktivitelerden biridir.
 
Bingöl Havalimanın şehir merkezine uzaklığı 18 kilometredir.  Bingöl havalimanı üçlü kodu ''BGG'' dir.
 
İstanbul haftanın hergünü, Ankara'dan Pazartesi, Perşembe, Cumartesi günleri karşılıklı direkt seferlerle Bingöl'e uçuş mevcuttur.
 
Türk havayolları ve Anadolujet  ile ulaşım sağlanabilir.