Beyrut

17:23:37

GMT +03:00

Bugün
19º
Açık
17º / 22º
 • Cu
  18º/21º
 • Ct
  18º/22º
 • Pa
  20º/23º
 • Pt
  23º/28º

Kente Ulaşım

Türkiye ile yapılan vize anlaşmasından sonra Türk gezginlerin Lübnan’a olan ilgisi artmış durumda. Bu yüzden iki ülke arasında tarifeli seferlerin sayısında da önemli bir artış var. Ülkenin giriş kapısı Beyrut olduğu için kente ulaşmakta sorun yaşamayacaksınız.

Kent İçi Ulaşım

Beyrut’ta görülmesi gereken çoğu nokta yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden kenti gezmenin en iyi yöntemi yürümek. Ayrıca Beyrut oldukça iyi bir toplu taşıma sistemine sahip.

 

Kente Ulaşım

Uçakla 
Beirut Rafik Hariri International Airport, kenti İstanbul ve Avrupa’nın birçok önemli kentine direkt uçuşlarla bağlıyor. Kentin yaklaşık 15 km güneyinde bulunan havaalanı, kent merkezine yaklaşık 15 dakika uzaklıkta. Kentle havaalanı arasında toplu taşıma bulunmuyor. Ulaşım taksilerle sağlanıyor. Kent merkezi ile havaalanı arası taksi ücreti yaklaşık 25.000 Lübnan Lirası tutuyor.

 

Kent İçi Ulaşım

Otobüs
Beyrut’taki iki şirket şehir içi otobüsleri işletiyor. Bilet fiyatları bazı destinasyonlar için 500 Lüban Lirası, bazı destinasyonlar için 1000 Lübnan Lirası. Otobüsler her yerde duruyor. Bir otobüs gördüğünüzde, elinizi kaldırmanız yeterli. İnerken de şoföre işaret vermeniz gerekiyor.

Servis (Taksi dolmuş)
Beyrut’taki en çok kullanılan toplu taşıma yöntemi, bizdeki taksi dolmuş benzeri olan ve “servis” adı verilen araçlar. Servisler, taksilerden çok daha ucuz. 2000 Lübnan Lirası olan ücret, taksi içindeki yolcu sayısına bölünüyor. Bir yere servis ile gitmek istiyorsanız, geçmekte olan bir taksiye elinizi uzatmanız yeterli. Taksiye bindiğinizde, eğer taksinin içi boşsa taksiyi servis olarak kullanmak istediğinizi, sonrasında da gitmek istediğiniz yeri söylüyorsunuz. Bazı durumlarda şoförler, eğer kendileri için uygun değilse, sizi almayabiliyorlar.

Taksiye binmeden önce, taksi şoförüyle fiyat konusunda anlaşmanızda fayda var.