Beyrut

20:07:56

GMT +03:00

Bugün
19º
Açık
17º / 22º
 • Cu
  18º/21º
 • Ct
  18º/22º
 • Pa
  20º/23º
 • Pt
  23º/28º

Bir zamanlar doğunun Paris’i olarak anılan Beyrut, eski ihtişamına kavuşmak için çabalayan bir kent.

Ortadoğu meselesinin göbeğinde olan, bu yüzden yakın tarihi savaşla anılan Beyrut, aslında dünya üstünde hoşgörünün tarihinin yazıldığı en önemli kentlerden. Ancak batılı dünyanın yarattığı Ortadoğu meselesi bu güzel kentin kan kaybetmesine neden oldu.

Beyrut, her gezginin hayatında mutlaka en az bir defa ziyaret etmesi gereken kentlerden biri. Hem doğal ve tarihi güzellikleri yaşamak, hem de bu topraklarda yaşananları birinci elden öğrenebilmek için Beyrut mutlaka ziyaret edilmeli.

Beyrut, dünyanın en eski kentlerinden biri. Yaklaşık 5000 yıllık geçmişe sahip olan kent, tarih boyunca birçok devlet tarafından yönetilmiş.

Kent, Fenikeliler döneminde fazla önemi olmayan bir kentken, Helenistik dönemde yükselmeye başlamış. 3. yüzyıla gelindiğinde dünyanın en iyi hukuk okullarından biri Beyrut’taymış.

635 yılında Beyrut, Arapların eline geçmiş. Sonrasında bir dönem Haçlıların eline geçen kent, 1516 yılında Osmanlı egemenliğine girmiş. Bu dönemde Beyrut, bölgedeki en önemli kentlerden biri haline gelmiş. İstanbul’a giden ticaret yolları için önemli bir durak olan Beyrut, sık sık merkezi yönetimle de problemler yaşamış.

Birinci Dünya Savaşı, kentin Osmanlı egemenliğinden çıkmasına neden olmuş. Osmanlının bölgeden çıkması ile Lübnan’da sorunlar yaşanmaya başlamış.

Fransız ve İngiliz birlikleri kente yerleşmişler ve ülkenin yönetimi için bazı düzenlemeler yapmışlar. İkinci Dünya Savaşı sonunda bu birlikler kentten çekilmiş ancak ortaya koydukları yönetim sistemi kalıcı olmuş. Sorunlar barındıran bu sistemin üstüne İsrail sorunu eklenince ortaya çıkan iç savaş yıllarca sürdü.

1991 yılında savaş sona erdi. Kent hâlâ dönem dönem hareketleniyor. Ancak normalleşme sürecini hızla atlatan kent, günümüzde Ortadoğu’da ziyaret edilmesi gereken kentlerin başında geliyor.