Beyrut

20:29:21

GMT +03:00

Bugün
19º
Açık
17º / 21º
 • Ct
  19º/23º
 • Pa
  19º/22º
 • Pt
  18º/21º
 • Sa
  18º/19º
Beyrut

Orta Doğu’nun Paris’inin yeniden doğuş öyküsü...

Zaman Dilimi: GMT +2 (Türkiye ile Lübnan arasında zaman farkı bulunmamaktadır)
Para Birimi: Lübnan Poundu (LBP)
Telefon kodu: + 961
 
Yakın geçmişte Orta Doğu’nun Paris’i olarak nitelendirilen Beyrut, 1975 ile 1990 yılları arasında yaşanan iş savaştan sonra eski ihtişamına kavuşuyor. Tarih boyunca farklı birçok devlet tarafından yönetilen kentin, çok uzun yıllara dayanan bir geçmişi var. 1,5 milyonun üzerinde kozmopolit bir nüfusa sahip olan Beyrut, bir dönem Osmanlı himayesine de girmiştir. Son yıllarda yaşanan yeniden yapılanma ve normalleşme ile iş imkanları artmış, birçok organizasyonun Orta Doğu ofisi bu kentte yerini almıştır.
 
İstanbul’dan Beyrut’a ortalama uçuş süresi 1 saat 45 dakika sürmektedir. Beyrut Rafic Hariri Uluslararası Havalimanı (üçlü kodu “BEY” dir) şehir merkezine 9 km uzaklıktadır. İstanbul’dan Beyrut’a Türk Havayolları, Pegasus ve Middle East havayollarının direk seferleri bulunmaktadır.
 
Gezilebilecek Yerler; Lübnan’ın kültür ve eğlence yönünden en önemli şehri Beyrut’tur. Şehirde Osmanlı, Memluk, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserler ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Kentin batı kıyısında yer alan ve en çok ilgi gören semtlerinden Raouché sahilinin açıklarında yer alan Pigeon (Güvercin) Kayaları günbatımında görülmeye değerdir. Bu semtte yer alan Corniche halkın keyifli bir zaman geçirebildiği kordon boyudur ve güzel bir manzara sunmaktadır. Beyrut’un merkez semti ise Solidere’dir. Grand Serail, Osmanlı Saat Kulesi, Ulusal Parlamento Binası, tarihi kiliseler ve camiler ile daha birçok tarihi yapı bu semtte yer almaktadır. Kentte yer alan başlıca dini yapılar; Al Omari Camii, Saint George Yunan Ortodoks Katedrali, Saint George Maronite Katedrali, St. Elias Yunan Ortodoks Katedrali, Emir Assaf Camii, Al Saray Camii, Ain El Mreisseh Camii ve Al Majedieh Camii olarak sıralanabilir.
 
Dünyadaki en büyük kireçtaşı mağaralarından biri olan Jetta, Beyrut’a 18 km mesafede bulunmaktadır. Bir kıyı kasabası olan Byblos’ta özellikle yaz aylarında keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Orta Doğu’nun en eski müzelerinden olan Beyrut Amerika Üniversitesi Müzesi’nde, Taş Devri’nden İslam dönemine kadar çok önemli eserler sergilenmektedir. Ulusal Beyrut Müzesi ve Sursock Müzesi kentte yer alan diğer önemli müzeler arasındadır.
 
Kültür ve Eğlence;  Beyrut’ta 1994 yılında kurulan Al Madina Tiyatrosu çok güçlü bir repertuvara sahiptir. Kentte etkili olan kültürlere ait örnekler sahnelenmektedir. Beyrut Tiyatrosu ve Monnot Tiyatrosu bu şehirde yer alan diğer başlıca tiyatrolardır. Kentin önemli kültür merkezlerinden biri olan Espace D, birçok etkinliğe ev sahipliği yapar. Yine Beyrut Uluslararası Sergi ve Eğlence Merkezi de farklı etkinliklerin sergilendiği bir alandır. Beyrut’ta yıl boyunca düzenlenen festivaller de kente olan ilgiyi arttırmaktadır.
 
Yeme İçme; Beyrut mutfağı çok farklı ve lezzetli tatlardan oluşmaktadır. Mezeler ve tatlıların bu mutfakta çok önemli bir yer vardır. Anasonlar tatlandırılan Arak, Lübnan’ın ulusal içeceğidir. Yine Lübnan’ın özel şarapları da çok tercih edilen bir içecektir. Gemmayzeh ve Place de L’Etoile caddelerinde Lübnan mutfağının ve dünya lezzetlerinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Humus, babaganuş, kibbe, falafel, maluf, tabuleh ve üzüm yaprağı dolması başlıca tatlar arasında sayılabilir.
 
Alışveriş; Orta Doğu’nun en önemli alışveriş noktalarından biri Beyrut’tur. Corniche bölgesinde Lübnan’a özgü yerel ürünlerin yer aldığı dükkanlar bulunurken, şehir merkezinde ise dünyaca ünlü markalara ait mağazalar yer almaktadır. Solidere’de tasarım butikleri, Verdun tarafında ise alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Kent pazarlarında da uygun fiyatlara süs eşyaları ve antikalar satılmaktadır.