Berlin

21:58:18

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
3º / 11º
 • Cu
  3º/13º
 • Ct
  2º/12º
 • Pa
  1º/12º
 • Pt
  4º/13º

Kente Ulaşım

Berlin’deki yüksek Türk nüfusundan ötürü Türkiye’den Berlin’e uçmak hem çok ucuz hem de çok kolay. Birçok havayolu firmasının hemen her gün düzenlenen Berlin seferleri var. Avrupa’nın diğer belli başlı şehirlerinden de Berlin’e rahat ve uygun fiyata uçmak mümkün. Ancak kıta aşırı uçuşlar, havaalanları küçük olduğu için pek sık gerçekleşmiyor. Bu uçuşlar genelde Frankfurt üzerinden aktarmalı düzenleniyor.

 

Ayrıca Almanya’nın ve Avrupa’nın diğer yerlerinden Berlin’e demiryoluyla ulaşmak da mümkün… Berlin’deki merkez gar, Avrupa’nın en büyük garı olma özelliğini taşıyor.

 

Trenle 

 Berlin demiryolu ağlarının kesişme noktasında yer alıyor ve şehrin merkez garı Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Merkez Garın (Hauptbahnhof) dışında şehirlerarası ve ulus aşırı seferlerin gerçekleştiği sekiz tane daha gar var. Hepsinden mükemmel toplu taşıma ağı sayesinde kentin dört bir yanına hızlıca ulaşmak mümkün.

 

Uçakla

Berlin’de iki küçük havaalanı yer alıyor. Türk Havayolları seferleri çoğunlukla Berlin Tegel’e düzenlenirken, diğer seferler (özellikle gece uçuşları) Schönefeld’e düzenleniyor. Berlin Tegel’den şehrin önemli merkezlerine (Zoologischer Garten ya da Alexanderplatz gibi) kalkan otobüsler var. Berlin uçuşlarına göz atın.

TXL no’lu otobüs 20 dakika içinde merkez garda (Hauptbahnhof), X9 no’lu otobüs 20 dkikada, 109 no’lu otobüs ise 30 dakika içinde Zoologischer Garten’da, 128 no’lu otobüs de 25dakika içinde Osloerstrasse metro istasyonunda oluyor. Otobüslerin varış noktalarından ise kentin dört bir yanına metro, banliyö treni, otobüs ve metrobüs seferleri düzenleniyor.

 

Schönefeld’den şehre otobüslerin yanı sıra banliyö trenleriyle de (S9 ve S45) ulaşmak mümkün. Ancak tren istasyonu ile havaalanı arasındaki yürüme mesafesinden ötürü, hemen çıkışta sizi bekleyen otobüslere binmek daha pratik. Buradan şehre giden 162 ve 171 no’lu iki otobüs hattı yer alıyor. Geceleri ise U7 no’lu metro hattı yerine işleyen N7 no’lu gece otobüsü havaalanına kadar geliyor.

 

Bu iki havaalanının dışında bir de Tempelhof Havaalanı yer alıyor. Ancak burası 2008’de kapatılarak parka dönüştürüldü. Şu an işlemekte olan iki küçük havaalanını birleştirecek büyük bir havaalanı 2012’ye yetiştirilmeye çalışılıyor.

 

Haliyle ineceğiniz havaalanına dikkat etmeniz ve ona göre hangi otobüse ya da trene bineceğinizi planlamanız gerekiyor.

 

Kent İçi Ulaşım

Berlin’deki toplu taşıma ağını ya da raylı sistem haritasını gördüğünüzde ilkin nefesiniz kesilebilir, ama bu sizi korkutmasın. Her ne kadar karışık görünse de aslında Berlin’deki toplu taşıma sistemi dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Hatlar arasındaki bağlantılar oldukça pratik ve şehrin dört bir yanına toplu taşıtlarla ulaşmak mümkün.

 

Şehirde dolaşırken mutlaka yanınızda küçük bir raylı sistem haritası bulundurun. Bu haritaları havaalanındaki turist danışma bürolarından ya da tren istasyonlarındaki BVG (Berlin’deki toplu taşıma ağını işleten firma) bürolarından edinebilirsiniz. Ayrıca otobüslerdeki ya da istasyonlardaki standlarda yer alan küçük aylık bültenlerin içinde de harita yer alıyor. Bu bültenleri ücretsiz edinebilirsiniz.

 

Çoğu haritada sadece U harfiyle gösterilen metro ve S harfiyle gösterilen banliyö tren hatları görünüyor. Tramvay hatları ayrı bir haritada gösteriliyor.

 

BVG’nin web sitesinde (www.bvg.de) kent içi ulaşımınızı kolaylaştıracak mükemmel bir hizmet yer alıyor. Sitenin sağ üst köşesinde yer alan kutucuklara kalkış ve varış noktalarınızı yazdığınızda, sistem size en hızlı ve en pratik bağlantıları; bunların kalkış ve varış saatlerini gösteriyor. Bu kutucuklara durak isimlerini yazabileceğiniz gibi, doğrudan gitmek istediğiniz sokağın ismini, hatta binaya ait sokak numarasını dahi yazıp ona göre bilgi edinebiliyorsunuz.

 

Toplu taşıtlara binmeden önce bilet almanız gerekiyor. Otobüslerde ise biletinizi doğrudan şoförden alabiliyorsunuz. Toplu taşıma sistemi üç bölgeye ayrılmış durumda: A, B ve C. Schönefeld Havaalanına inecekseniz ABC’yi kapsayan bir bilet almanız gerekiyor. Onun dışında eğer sadece kent içinde dolaşacaksanız AB bileti almanız yeterli olacaktır.

 

Her U ve S-Bahn istasyonunda bilet otomatları yer alıyor. Bu arada bilet otomatlarında Türkçe seçenek de var. Bu otomatlardan aldığınız biletleri toplu taşıtlara binmeden önce “Entwerter” denilen küçük cihazlara sokup damgalatmanız gerekiyor. Bu arada tek yön sefer ücreti (Einzelfahrschein) 2,30 Avro iken, günlük biletin (Tageskarte) ücreti 6,30 Avro. Tageskarte almanız hem daha ucuz hem daha pratik olacaktır.

 

Otobüs

Berlin’deki kent içi ulaşımın ayrılmaz parçalarından biri de otobüslerdir. Otobüs seferleri kendi içlerinde üç gruba ayrılmış durumda. Genelde iki katlı olan metrobüsler, tıpkı metro seferleri gibi çok sık düzenleniyor. Bunun dışında sadece “Bus” olarak belirtilen ve metrobüse oranla daha seyrek geçen otobüs seferleriyle, N harfiyle belirtilen gece otobüsleri yer alıyor. Metro (U) ve banliyö (S) hatları cuma ve cumartesi gecesi dışında, haftanın geri kalan günlerinde 01.00’e ya da en geç 01.30’kadar çalıştığı için, o hatların yerine bu gece otobüsleri devreye giriyor. Gece otobüsleri raylı sistemler tekrar çalışmaya başlayana kadar (genelde sabah 05.00’e kadar) yarım saatte bir geçiyor.

 

Metro

Almanya’nın diğer şehirlerinde de olduğu Berlin’de de metro hatları U harfiyle, banliyö hatları ise S harfiyle gösteriliyor. Bu iki hat birçok noktada kesişiyor. Aralarındaki fark ise banliyö hatlarının şehrin çevresindeki yerleşimlere gitmesi (ve daha hızlı oluşu), metro seferlerinin ise kent içinde düzenleniyor oluşu.

 

Yalnız metroyu (U) kullanırken dikkat etmeniz gereken bir şey var: Berlin’deki metro hatları sık sık tadilata giriyor. Dolayısıyla otobüslere ya da diğer metro hatlarına aktarma yapmanız gerekebiliyor. Böyle durumlarda sık sık hem Almanca hem de İngilizce duyuru yapılıyor. Ayrıca istasyonlarında her yerinde nereye gitmeniz, hangi taşıtı kullanmanız gerektiği konusunda detaylı bilgi veren levhalar yer alıyor.

 

Tramvay

Bütün bu taşıtların yanı sıra Berlin’de bir de tramvay var. Tramvaylar sadece Doğu Berlin’de işliyor. Batı Berlinliler zamanında tramvay hatlarını söküp yerine metro inşa etmişler. Dolayısıyla tramvay gördüğünüz anda, eski “Doğu Almanya” sınırları içinde olduğunuzu anlayın.

 

Tramvayların bir güzelliği 24 saat çalışmaları. Dolayısıyla şehrin doğu semtlerinde kalacaksanız gece ulaşımınız tramvaylar sayesinde pratik hale geliyor. Tramvay hatlarının hepsinin metro (U) ve banliyö (S) hatlarıyla bağlantıları var.

 

Taksi

Berlin’deki taksiler, Avrupa’nın diğer kentlerine oranla çok daha ucuz. Eğer kısa mesafe gidecekseniz (2 km.), yoldan geçen bir taksiyi durdurup 4 Avro’ya yolculuk edebiliyorsunuz. “Kurzstrecke” denilen bu hizmetten ancak yolda hareket halinde bulunan bir taksiyi çevirdiğinizde yararlanabiliyorsunuz. Ancak 2 kilometreyi geçtiğinizde taksiden inmeniz ya da aradaki farkı ödemeniz gerekiyor. Bu arada normal seferlerde taksimetre 3.20 Avro’dan açılıyor.