Berlin

15:43:17

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Orta şiddetli yağmur
5º / 13º
 • Pt
  6º/16º
 • Sa
  8º/16º
 • Ça
  6º/15º
 • Pe
  3º/8º

Yakın tarihimize yön veren, bütün taşları yerinden oynatan, dengeleri değiştiren bir şehir varsa o da Berlin’dir. Burası, dünyayı II. Dünya Savaşı’na sürükleyen olayların en önemli odak noktasıydı. Benzer bir biçimde Soğuk Savaş yıllarındaki en kritik yerlerin başında Berlin geliyordu. Berlin Duvarı’nın yıkılışı, sadece ikiye bölünmüş bir ulusun tekrar birleşmesini sağlamadı, aynı zamanda Soğuk Savaşa da son noktayı koydu. II. Dünya Savaşından önceyse Berlin, herkese sunduğu özgürlük ortamından ötürü, sanatçılar, düşünürler, yazarlar, aktivistler ve tüm alternatif kesimler için bir sığınma alanıydı.

 

Günümüzde Berlin, atlattığı iki dünya savaşına rağmen bu özelliğini geri kazanmış durumda. Tıpkı o dönemde olduğu gibi günümüzde de sanatçılar, düşünürler ya da bilim insanları Berlin’e akın ediyor. Şehri’i özel kılan şey, Viyana ya da Prag’dan farklı olarak “kartpostaldan çıkmışçasına” bir güzellik sunması değil. Çünkü şehrin yer yer çirkin olduğu söylenebilir. Bu açıdan güzelle çirkinin bir araya geldiği bir şehir Berlin. Berlin’e biraz zaman tanırsanız, tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz şehirlerden biri olacaktır.

 

Berlin,

Onu özel kılan şey hem şehre izini bırakan yakın tarih, hem de şehrin büyüleyici yaşamı. 

 

Berlin her ne kadar dünya yakın tarihine damgasını vurmuş olsa da Avrupa’daki diğer büyük şehirlere oranla görece yeni bir şehir. Müzeler Adası’nda (Museumsinsel) kurulan Berlin’e dair ilk tarihi kayıtlar 13.yüzyıla ait. O dönem bu bölgede iki ayrı şehir (Berlin ve Cölln) varmış. Bu iki şehir, daha sonra artan nüfusla birlikte tek bir şehir haline gelmiş.

 

1440 yılında Derebeyi II. Friedrich Müzeler Adası’na bir saray inşa edip şehri yörenin merkezi haline getirmeye çalışmış. Ancak Berlinliler, özerkliklerini yitirecekleri korkusuyla yıllarca buna karşı çıkmış. Daha sonra sağlanan konsensüs ortamında şehre saray inşa edilmiş. Böylece Berlin’in değeri birden artmaya başlamış.

 

Orta Çağ’da Avrupa’yı yerle bir eden din savaşlarından Berlin de olumsuz etkilenmiş. Yapıların üçte biri 30 Yıl Savaşları’nda yıkılmış; kentin nüfusu yarıya inmiş. Bu dönemde başa geçen Kral Friedrich Wilhelm, kentte hoşgörü ortamı sağlamış. Aralarında Yahudilerin ve Fransız muhaliflerinin de yer aldığı, Avrupa’nın birçok kentindeki politik kargaşadan muzdarip olanlar çareyi Berlin’e sığınmakta bulmuş. Haliyle şehrin demografik yapısı da bundan etkilenmiş ve 18. yüzyıla geldiğinde çok daha renkli bir hal almış.

 

I. Dünya Savaşı’ndan sonra yıkılan Alman İmparatorluğu, yerini cumhuriyete bıraktı. Berlin yeni cumhuriyetin de başkenti oldu. Üstelik 4 milyonluk nüfusuyla 1920’li yıllarda Avrupa’nın en büyük şehri olma unvanını taşıdı. Şehir bu dönemde altın yıllarını yaşadı. Avrupa’nın kültür, sanat ve bilim merkezi olmasının yanı sıra, Avrupa’nın en büyük sanayi şehri oldu.

 

Nazilerin başa geçmesiyle birlikte Berlin, Nazi Almanya’sının da başkenti olmaya devam ediyor. Bu dönemde Yaz Olimpiyatları Berlin’de düzenleniyor. Ayrıca Adolf Hitler, Berlin’i tekrar planlamaya ve dönüştürmeye başlıyor. O dönemde yapılmış devasa Olimpiyat Stadyumu ya da Tempelhof Havaalanı gibi birçok yapı günümüzde halen ayakta ve dönemin karakteri hakkında bize fikir vermeye devam ediyor.

 

Naziler II. Dünya Savaşı’na doğru ve savaş boyunca Berlin’deki Yahudi cemaatini yok ediyor. Yahudilerle birlikte kentteki muhalifleri, eşcinselleri ve Çingeneleri toplama kamplarına yolluyorlar, orada işkenceye maruz bırakıyorlar ve öldürüyorlar. Hitler’in Berlin’den dünyaya yaydığı terör ortamı II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesine sebep oldu. Şehre savaş esnasında düşen bombalar, büyük hasarlara sebep oldu. Kızıl Ordu’nun şehre girmesiyle birlikte Berlin ve Almanya ikiye ayrıldı.

 

Soğuk Savaş yıllarında Doğu Almanlar, Doğu’dan Batı’ya kaçışı önlemek adına Batı Berlin’i duvarla kuşattı. Bu duvar Soğuk Savaş yıllarının sembolü haline geldi. Ancak bölünmüş şehrin sakinleri, 1989’da duvarı yıktı. Berlin duvarının yıkılışıyla birlikte koca bir devir de kapanmış oldu. 1991 yılında ise Berlin yeni Almanya’nın başkenti oldu.