Berlin

23:12:34

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
7º / 11º
 • Pe
  4º/12º
 • Cu
  3º/8º
 • Ct
  2º/15º
 • Pa
  10º/25º
Berlin

Enerji Dolu Bir Gezi Deneyimi:

 
 

Berlin

 
Yüzlerce yıllık bir yerleşim yeri olan Almanya'nın başkenti Berlin, köklü tarihinin kanıtlarını 20. yüzyıl tarihinden ince ayrıntılarla birleştirir. Şehir mimarisi aslında her şeyi anlatır; Prusya görkemini gözler önüne seren saraylar, Hitler devrinin buz gibi binaları, soğuk savaş yıllarını anımsatan duvar kalıntıları ve müzeler, soykırım günlerinin sembolleri anıtlar ve şehrin birleşmesini simgeleyen Brandenburg Kapısı. Tarihin izlerini taşıyan bu şehir, geleceği de selamlamaktadır. Çünkü şehrin dört bir köşesine yayılmış tasarım harikası binalar, Berlin'in hiçbir zaman eskimeyeceğini gösterir. Şehrin tam ortasında hektarlarca uzanan parklar ve bahçelerle irili ufaklı göller ve bir de kente bereket katan Spree ve Havel nehirleri ile Berlin ziyaret edilmeyi bekliyor.
 
Berlin'de iki küçük havalimanı yer alıyor. Tegel havalimanı (üçlü kodu ''TXL'' dir, şehir merkezine uzaklığı 8 km. dir) ve Schoenefeld havalimanı (üçlü kodu ''SXF'' dir, şehir merkezine uzaklığı 19 km. dir). İstanbul'dan Berlin'e uçuş süresi yaklaşık 2 saat 55 dakikadır. Berlin'e İstanbul'dan Türk Havayolları, Germanwings, Pegasus Havayolları ile, İzmir'den Sunexpress ile, Antalya'dan Sunexpress, Condor, Air Berlin ile, Ankara'dan Germanwings ile, Adana'dan Germania havayolları ile direkt uçabilirsiniz.
 
Berlin'de gezip görebileceklerinizi blogumuzda "Berlin'de bir Haftasonu" yazımızdan öğrenebilir veya sayfamızı gezerekten ve aşağıdaki özetlediğimiz başlıklardan okuyabilirsiniz. 
 

Nereleri Gezmeli 

Berlin’de yer alan önemli eserler şehrin her yanına dağılmış durumdadır. Alexanderplatz, Branderburg Gate ve Charlottenburg Sarayı kentin en önemli turistik mekanlarındandır. Branderburg Gate 1989 yılında kadar şehri ikiye bölen bir yapı olarak bilinse de daha sonra ulusal birliğin simgesi olmuştur. Potsdamer Platz şehir merkezinde yer alan en işlek meydan olarak bilinir. Birçok ilgi çekici yapı bu meydanda yer almaktadır. Yine önemli binaların yer aldığı bir diğer meydan ise Pariser Platz’dır. Bu meydanda yer alan ve II. Dünya Savaşı sırasında hasar gören yapılar restore edilmiş ve bugünkü gösterişli mimariye yeniden kavuşmuştur.
 
Berlin’de 1961 yılında yapımına başlanan ve Almanya’yı ikiye bölen ünlü Berlin Duvarı’nın kalınıtları günümüzde açık hava müzesi olarak sergilenmektedir. Alexanderplatz’da yer alan Fernsehturm Televizyon Kulesi Avrupa’nın en yüksek kulelerinden biridir. Zoologischer Garten Berlin’in en eski hayvanat bahçesidir. Burada 1500 farklı türden 14.000 hayvan bulunmaktadır. Tiergarten, Viktoria Park, Treptower Park kentin önemli park ve bahçeleri arasındadır. Berlin’de ziyaret edilmesi gereken diğer bazı noktalar; Bauhaus Museum fur Gestaltung, Deutsche Guggenheim Berlin, Deutsches Technikmuseum, Gemäldegalerie Müzesi, Jüdisches Müzesi, Pergamon Müzesi olarak sıralanabilir.
 

Kültür ve Eğlence

Berlin bir kültür ve sanat şehridir. Kentte bulunduğunuz süre içerisinde tiyatro, opera, dans ve klasik müzik gibi alanlarda etkileyici performanslar izleyebilirsiniz. Berlin ayrıca uluslararası mimari, güzel sanatlar ve sahne sanatları alanlarında Avrupa’nın kültür başkenti olarak bilinmektedir. Deutsche Oper Berlin, Philharmonie, Deutsches Theater, Berliner Ensemble Tiyatrosu, Maxim Gorki Tiyatrosu ve Komische Operası önemli sanat merkezleridir. Kentte düzenlenen festival ve fuar organizasyonlarının sayısı da oldukça fazladır. En önemli festival ise Şubat ayında düzenlenen Berlin Uluslararası Film Festivali ( Berlinale) olarak bilinir. Festivalde en iyilere “altın ayı” ödülü verilir. Temmuz ayında düzenlenen Carnival of Cultures (Karnival der Kulturen) önemli bir kültür festivalidir. Şehirde kafe ve barlar tek merkezde değil, her tarafa yayılmış durumdadır.
 

Neleri Tatmalı

Berlin’de geleneksel Alman mutfağının örneklerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından lezzetlere de ulaşabilirsiniz. Berlin’de yaşayan göçmenlerin etkisi ile çeşitli bir mutfak kültürü oluşmuştur. Vietnam, Türk, Hint, Çin, Fransız, İtalyan ve İspanyol restoranlarında bu farklı tatları deneyebilirsiniz. Faast-food kentin başlıca tüketilen yemek türü arasındadır. Patates salatası, kızartılmış ya da ham kıymalı ekmek, siyah puding, sosisli yemekler, Berlin pizzası önemli yemekler arasındadırlar. Şehirde birçok bira fabrikasının olmasının da etkisiyle bira çok tüketilen ve bolca çeşidi bulunan bir içecektir.
 

Neler Almalı

Berlin’de alışveriş’in en önemli adresi kısaca Ku’damm denilen Kurfüstendamm Bulvarı çevresidir. Bu alanda lüks mağazalar ve alışveriş merkezleri bulunur. KaDeWe, Europa-Center, Galeries Lafayette ve Arkaden önemli alışveriş noktaları arasındadır. Gelbe Musik mağazası, Avrupa’nın en iyi müzik marketleri arasındadır. Kültür-sanat şehri olan Berlin’den kitap, Cd, antikalar ve sanat eserleri hediye olarak satın alınabilir. Kentte yer alan porselen üreticilerine ait mağazalardan çeşitli porselen ürünleri de satın alabilirsiniz.