Belgrad

15:48:49

GMT +02:00

1 РСД (RSD)
=
0.05 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
1º / 9º
 • Cu
  0º/12º
 • Ct
  4º/10º
 • Pa
  5º/7º
 • Pt
  6º/8º
Tarihçe

Avrupa’daki en eski şehirlerden biri olarak kabul edilen Belgrad’da ilk yerleşimin 7000 yıl önce başladığı tahmin ediliyor. Avrupa’nın en bilinen ve en büyük kültürleri arasında sayılan Vinca Medeniyeti’nin de doğduğu bu topraklarda sayısız savaşlar ve iktidar kavgaları olmuş. Bunun nedeni de kentin stratejik konumu.

Yüzlerce savaşa tanıklık eden şehir, defalarca yıkılıp baştan yapıldı. Roma İmparatorluğu tarafından feth edilmesinin ardından Slav akınları başladı. Orta Çağ’a gelindiğinde ise Bizans, Macaristan Krallığı gibi dönemin en güçlü medeniyetleri tarafından akına uğradı. 1521 yılında ise Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına girdi. Tarihi boyunca savaşlardan ve mücadelen etkilenen şehir, Avusturya-Osmanlı savaşlarında Habsburg Monarşisi'ne geçti ve Avusturya Macaristan İmparatorluğu yıkılana kadar bu, devam etti.

Savaşlardan yorgun düşen bu kent, 1918'de Yugoslavya'nın başkenti ilan edildi. 2006’da yaşanan parçalanma sonrası da Sırbıstan’ın başkenti unvanını geri kazandı. Bu şehrin tarihini rehberler eşliğinde bir turla keşfetmek için Belgrad Turu tercih edilebilir.