Batum

10:13:43

GMT +04:00

1 GEL
=
2.12 TL (TRY)
Bugün
19º
Orta şiddetli yağmur
16º / 21º
 • Sa
  13º/25º
 • Ça
  11º/13º
 • Pe
  11º/14º
 • Cu
  11º/16º
Batum

Liman kenti Batum, Gonio Kalesi, Botanik parkı, Akvaryum, Sanat ve Etnografya müzeleri ve yunus gösterileri ile ilgi çekiyor.

Zaman Dilimi: GMT +4 (Türkiye saati Gürcistan saatinden 2 saat geridir)
Para Birimi: Lari
Telefon kodu: + 995 222
 
Gürcistan'ın Acara bölgesinin yönetim merkezi olan Batum, Türkiye sınırına 20 km. uzaklıktadır. Transkafkasya demiryolunun ve Bakü petrol hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Azeri petrolünün dünyaya ulaşmasında oldukça önemli bir noktada yer alan Batum, petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla da tanınmıştır.
Batum havalimanı üçlü kodu ''BUS'' dur, şehir merkezine uzaklığı 8 km dir. İstanbul'dan Batum'a uçuş süresi yaklaşık 1 saat 50 dakika sürmektedir. İstanbul'dan Türk Havayolları ve Pegasus Havayollarının Batum'a direkt seferleri mevcuttur.
 
Gezilebilecek Yerler; Tarihi ve mimari açıdan Batum görülmeye değer bir şehir. Denizin geri çekilmesiyle oluşan alana yapılan Boulevard Parkı çok büyük bir eğlence alanı haline gelmiş durumda. Yapay adalar, sportif etkinliklerin yapıldığı alanlar, amfitiyatrolar, fıskiyeler ile burası kentte bulunanlar tarafından büyük ilgi görüyor. Özgürlük Meydanı liman bölgesinde yer alır ve tarihi bir çok olaya tanıklık etmiştir. Batum Bulvarı, şehrin merkezindeki plaja paralel uzanan, palmiyelerle süslü en önemli sosyal alanlardan biridir.
 
Batum’da yer alan dini yapılara bakacak olursak bunların en önemlileri; Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St. Nicholas Kilisesi ve Orta Cami’dir. Batum’da deniz kıyısındaki gezi yerleri dışında kuzeyinde yer alan Botanik Bahçesi, kendi alanında dünyadaki en büyük bahçelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her dönem yemyeşil olan bu parkı da mutlaka görmek gerekiyor. Kentin güney bölümünde yer alan Akvaryum da yine görülmeye değer bir başka nokta.
 
Kültür ve Eğlence; Batum’da Rus mimarisinin izlerini taşıyan Şevavadze Devlet Drama Tiyatrosu binasında tiyatro etkinlikleri düzenleniyor. Bir diğer önemli tiyatro binası ise Iron Theatre (Demir Tiyatro) 1892’de yapılan bir eser. Batum Sanat Müzesi, Lado Gudiaşvili Resim Evi, Khariton Akhvlediani Devlet Müzesi diğer önemli sanat ve sergi merkezleridir. Batum’un gece hayatı ise eğlenmek isteyenler için oldukça hareketli, barlar ve gece kulüpleri şehir merkezinde yer alıyor.
 
Yeme İçme; Batum’da Gürcü mutfağına ait örnekleri görebilirsiniz. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde olduğu gibi mısır, lahana, pancar gibi ürünler çok sık kullanılıyor. Gürcülere has mezelere Pahali deniliyor, çeşitli sebzeler ve otlarla yapılıyor. Haçapuri bu ülkeye has bir hamur işi. İçecek konusunda Batum’da çok seçeneğiniz oluyor. Yöreye has doğal meyve suları ve şarap ilgi görüyor. İçki kültürü alkollü içeceklerde de iddialı durumda.
 
Alışveriş; Alışveriş için şehir merkezindeki dükkanlar tercih edilebilir. Hediye olarak Batum şarabı, peynir çeşitleri, el sanatları ürünleri alınabilir.