Barselona

23:18:29

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
13º
Kapalı
12º / 15º
 • Cu
  12º/17º
 • Ct
  13º/17º
 • Pa
  14º/18º
 • Pt
  15º/17º

Kente Ulaşım

 

Barselona, Avrupa’da oldukça özel bir konuma sahip bir şehir. İspanya’nın doğusuna açılan bir noktada kurulmuş olan şehre, otobüs, tren, uçak gibi araçlarla ulaşım oldukça kolay. Dünyanın orta ve büyük ölçekli hemen her havalimanından Barselona’ya direkt uçuş bulunuyor. İspanya’yı İtalya, Fransa gibi ülkelere bağlayan demiryollarının çoğu bu şehirden geçiyor. Şehre ulaşım için en yoğun dönemler ise temmuz ve ağustos ayları.

 

Kendi aracınızla

Şehre özel araçlarla ulaşım için bolca yüksek standartlı karayolu bulunuyor. Batı yönünden gelen A-2, AP-2, C-32, doğu ve kuzey yönünden gelen C-32, AP-7, C-16 gibi karayolları bunların en büyükleri denebilir. Şehirde turistlere özel indirimler sunan birçok park alanı mevcut.

 

Trenle

Şehirde üç büyük tren garı bulunuyor. Ülkenin resmi tren işletmesi ise RENFE.

Barcelona-Sants

Şehrin turistler tarafından en sık kullanılan tren garı olan Sants’ın ismi, bulunduğu bölgeden geliyor. Gardan hem kısa mesafeli hatlarda çalışan Cercanias trenleri hem de şehirlerarası ve uluslararası trenleri kalkıyor. Gar şehir merkezinde ve aynı isimde bir metro istasyonuna sahip.

Barcelona Estació de França

Sants’dan sonra en çok kullanılan tren garı burası. Şehrin mimari açıdan en dikkat çeken garı olan Estació de França’dan kısa ve uzun mesafeli trenler kalkıyor. 7 peron ve 12 tren yolu barındıran gar, RENFE’nin ana istasyonlarından biri.

Gar, Fransa, İsviçre, İtalya gibi ülkelere giden çoğu Trenhotel’in de kalkış terminali olarak kullanılıyor.

Kendine ait bir metro durağı bulunmasa da gara ulaşım oldukça kolay. R10 tren hattıyla, Sants ve Passeig de Gracìa tren garlarına direkt ulaşım sağlanıyor. Ayrıca burası metronun 4. hattında bulunan Barceloneta istasyonuna 5 dakikalık mesafede bulunuyor. 

Passeig de Gracìa

Özellikle kısa mesafeli RENFE trenlerine hizmet eden tren garının kendine ait, aynı isimli bir metro durağı bulunuyor. Burası aynı zamanda Catalunya Exprés ve Rodiales Barcelona tren hatlarının önemli bir durağı olarak kullanılıyor.

 

Otobüsle

Estació Del Nord

França tren istasyonuna kısa bir mesafe uzaklıkta olan Del Nord, Barselona’nın uluslarası ve şehirler arası yolculuklar için kullanılan bir otobüs terminali.  İçinde birkaç bar ve restoran barındıran terminal özellikle yaz aylarında oldukça hareketli oluyor.

L1 metro hattının Arc de Triomf durağında inilerek yada 54 numaralı şehir içi otobüsleri kullanarak kolayca ulaşılabilir.

Bunun dışında Sants tren garının hemen yanında da küçük bir şehirlerarası otobüs terminali bulunuyor.

 

Uçakla

Şehirde bir büyük havalimanı var. Fakat özellikle yaz aylarında artan ihtiyacı karşılamak için yakındaki Tarragona ve Girona adlı şehirlerde bulunan havalimanları da Barcelona’ya yolcu taşıyor.

Barcelona International Airport (El Prat)

Bütün Avrupa’ya ve okyanus ötesine ulaşım için kullanılan şehrin en büyük havalimanı El Prat. Havalimanı T1 ve T2 adında iki terminale sahip. T2 terminalinin içinde A, B, C adında 3 bölüm var. Terminaller arası ulaşım için her 6-8 dakikada bir kalkan shuttlelar kullanılıyor.

T1, havalimanına 2009’da eklenen ve büyük Avrupa uçak firmalarına hizmet eden bir terminal.

T2 terminalinin içindeki A, B, C bölümlemeleri birbirine oldukça yakın ve hepsi farklı tarz firmalar tarafından kullanılıyor.

A bölümü T1 gibi büyük havayolu firmalarına hizmet ederken, B bölümü daha çok İspanya’nın yerel firmalarının kalkış terminali olarak kullanılıyor. C bölümü ise iç hatlar terminali olarak çalışıyor.

Uçuşunuzun hangi terminalden kalkacağını bilmek oldukça önemli. Terminaller arasında uzun bir mesafe var ve check-in işlemleri sadece uçuşun yapılacağı terminalden yapılabiliyor. Havalimanına ulaşım için birkaç çözüm var:

Aerobus’lar T1 ve T2 terminallerinin dışında Aerobus durakları var. Aerobuslar Barcelona’nın ekspres hizmet veren otobüsleri. Bu araçların A1 hattı havalimanı ve Plaça Catalunya arasında çalışıyor. Yaklaşık 35 dakika süren yolculuk 5.35’ya maloluyor.

46 numaralı Airport Bus’da şehir merkezine rahat bir ulaşım yöntemi. 05.00-00.15 arasında hizmet veriyor. Şehrin normal otobüs bileti ücretlendirmesi olan 1.45€, bu otobüste de geçerli.

Sants ve Paseig de Gracia tren garlarından havalimanına giden RENFE trenleri de bulunuyor. Her yarım saatte bir kalkan trenler 25-30 dakikada havalimanında oluyor. Trenler T2-B bölümüne yakın bir konumda duruyor. Bu yüzden T1’e geçmek isteyenler shuttleları kullanmalı.

Taksiler de şehir içine ulaşım için bir diğer alternatif. Havalimanından şehre yaklaşık 20-30€ tutuyor.

Havalimanının park, bagaj dolabı, internet gibi hizmetleri çok ucuz olmasa da mevcut. Özellikle T1 terminali, uzun süre vakit geçirmek zorunda kalsanız bile şikâyetçi olmayabileceğiniz salonlara sahip.

Girona Airport,

Barselona’nın 103 km kuzeydoğusunda bulunan Girona’nın havalimanı. Özellikle yaz aylarında ucuz hava yolu firmaları burayı oldukça sık kullanıyorlar. Barselona’yla bağlantısı yaklaşık saatte bir kalkan RENFE trenleriyle yapılıyor. 1 saat 15 dakikada şehre ulaşılabiliniyor. Trenlerin ücreti 8€.

Reus Airport.

Çevre havalimanı. Ucuz havayolu firmalarının tercih ettiği bu küçük havalimanı güneybatıdaki Tarragona’da bulunuyor. Buradan Barselona’ya gelmek için otobüs seferleri var. Hispano Igualadina adlı firmanın işlettiği otobüslerin bileti 12.50. Bir buçuk saat süren yolculuğun son durağı ise Sants Garı.

 

Gemiyle

Barselona, Akdeniz’in en işlek limanlarından birine sahip. Büyük cruise gemilerinden ticari yük gemilerine kadar her türlü deniz aracına hizmet veren limanı, şehre turistik ulaşım için de sıkça kullanılıyor. Özellikle Balear Adaları, Genova ve Roma’dan buraya düzenli tarifelerle gelen bolca yolcu gemisi var. Örneğin, Roma-Barselona hattını gemiyle katetmek ucuz bir seçenek. Hemen her yolcu gemisinin şehir merkezine(özellikle La Rambla’ya) servisleri de bulunuyor.

 

Kent İçi Ulaşım

 

Barselona’da kent içi ulaşımın ana arterlerini metro hatları oluşturuyor. Bunun sayesinde gerektiğinde metroyu otobüslerle de kombine ederek hiç bilmediğiniz bir yerden diğerine gitmek oldukça kolay bir hal alıyor. Tek yapılması gerekense şehre ayak basar basmaz bir şehir haritası satın almak. Bu haritaların çoğunda metro durakları işaretlenmiş halde olduğundan başka bir kaynağa ihtiyacınız olmayacaktır.
 

Otobüs

Barselona’nın otobüs hatları şehre göre oldukça yeterli sayıda. NitBus adlı, geceleri işleyen otobüsler, şehrin gece hayatına kendini uzun saatler kaptıranlar için cankurtaran niteliği taşıyor. Bu hatların sayısı yaz aylarında artsa da her yere ulaşmadığını belirtmekte fayda var. Otobüslerde tek yön bilet fiyatı 1.45.

Çoğu büyük şehirde olduğu gibi, burada da normal otobüslerinin yanı sıra Bus Turístic adında bir turist otobüsü bulunuyor. Şehrin en ilgi çekici yerlerini dolaşaran otobüsler 3 farklı rotaya sahip ve yaklaşık 2 saat sürüyor. İstediğiniz noktada inebiliyor ve gün içerisinde başka bir Bus Turístic’e binip devam edebiliyorsunuz. Tek günlük bileti 23€.

 

Metro

Şehrin metro ağı oldukça geniş ve bu yüzden Barselona’nın devamı yeraltında denebilir! Toplam sistem 11 hat ve 164 istasyona sahip. Çoğu istasyonunun birden fazla çıkışı bulunuyor. Tekli bilet alırsanız ücreti 1.45. Zone 1 adı verilen bölgenin 10 kullanımlık biletleri 8.25€. Zone 1, en önemli turistik destinasyonları kapsadığı için mantıklı ve ekonomik bir seçim olacaktır. Metroda alınan biletler otobüslerde de geçiyor.

The Barcelona Card adındaki bileti edinerek de 100 civarında turistik ilgi çekici yere ücretsiz giriş, limitsiz toplu taşıma aracı kullanımı, çeşitli indirimler gibi avantajlar da sağlayabilirsiniz. Biletin 2,3,4,5 günlük versiyonları bulunuyor. 2 günlük olanı 27.50€.

 

Tramvay

Eskiden daha büyük öneme sahip olmasına rağmen, Barselona’nın tramvay sistemleri zaman içerisinde azaltılmış. Şu an aktif 3 hat var:

Tramvia Blau: Sarrià-Sant Gervasi bölgesindeki engebeli bölümde çalışıyor. L7 metro hattından Funicular del Tibidabo’ya geçmek için sıkça kullanılıyor.

Trambesòs: Bu hat, Sant Adrià de Besòs ve Badalona’yı Barselona’ya bağlamak için kullanılıyor.

Trambaix:  Kendi içinde 3 farklı hatta ayrılan hat, Plaça Francesc Macià’dan başlayıp şehrin en batı noktalarına kadar uzanıyor.

 

Taksi

Barselona’da şehrin kalbi denilen bölgeler dışında taksi kullanmak bütçenizi çok sarsmıyor. 15 dakikalık bir taksi yolculuğu ortalama olarak 15€’ya mal oluyor. Büyük bagajlar için ekstra 3-5€ istenebiliyor. Hizmetten memnun kaldığınız sürece bahşiş bırakmanız da önerilir.