Barselona

23:00:50

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
13º
Kapalı
12º / 15º
 • Cu
  12º/17º
 • Ct
  13º/17º
 • Pa
  14º/18º
 • Pt
  15º/17º

Avrupa turizminin başkentlerinden biri olan Barselona iyi eğlenen bir şehir.

 

Barselona,

 

Tarih boyunca önem verilmiş değerli toprakları, birçok mutfak kültüründen esinlenmiş yemekleri, mimari şaheserleriyle her tür turiste sunacağı bir şeyler vardır.

 

Barselona’nın diğer büyük ve turistik şehirlerden farkı ise yüksek ziyaretçi sayısına rağmen temiz sayılabilecek, oldukça uzun plajı. Şehrin, Fransız ve İspanyol kültürlerini sindirerek ve kendine özgü öğelerini de ekleyerek yarattığı Katalan kültürü ise sizi kolayca içine çekiyor.

 

Barselona’nın kuruluşuyla ilgili iki ayrı efsane vardır. Bunların ilki, Roma’nın kuruluşundan 400 yıl önce Herkül’ün buraya gelip kendine şehir kurduğunu anlatır. İkincisi ise Hannibal isimli ünlü generalin babası Kartacalı Hamilcar Barca’nın, M.Ö 3. yüzyılda şehri kurması ve ismini Barcino koymasıyla ilgilidir.

 

15. yüzyıl civarında, Romalılar, şu an belediye binasının kurulu olduğu yerlerdeki tepeyi (Mons Taber) merkez alarak bir tür askeri kamp binası olan “castrum” olarak şehri inşa etmişler. Bu dönemdeki kendilerine özgü şehir planının bir parçası, bugün şehrin tarihi bölümlerinden olan Barri Gotic’de görülebilir.

 

5. yüzyılın başında şehir, Vizigotlar tarafından ele geçirilmiş ve birkaç yıl bütün bölgenin başkenti olarak kalmış. Şehir 8.yüzyılda Araplar tarafından alınmış. Çok fazla geçmeden 801’de bölge, Charlemagne’nın oğlu Louis tarafından alındıktan sonra burası Fransızlarla Araplar arasında tampon bölge olarak kullanılmış fakat yönetimi Barselona Kontlarına bırakılmış.

 

Bu dönemden sonra Barselona ekonomik ve siyasi olarak büyük bir yükselişe geçmiş. Bu günkü Katalunya sınırlarına kadar genişleyen Barselona 1137’de Aragon Krallığıyla siyasi işbirliğine girmiş. Aragon kralı II. Alfonso bu işbirliğini yürüten kral olarak o dönemde büyük başarılar kazanmış. Özellikle Akdeniz’de büyük bir üstünlük kurarak Atina ve Napoli gibi şehirleri emri altına almış. Fakat bu sırada Aragon’un Kastilya ile yakınlaşması, Barselona’yı her konuda düşüşe geçirmiş.

 

Kastilya kralı ve Aragon kraliçesinin evlenmesinin ardından, bütün İber Yarımadası’nın siyasi merkezi Madrid olmuş. Bu sırada Amerika’nın keşfiyle Akdeniz ekonomik önemini kaybetmiş. Bu durumdan en çok zarar görenlerden biri Barselona olmuş.

 

Barselona, tarihi boyunca Katalan ayrılıkçılığının başkenti olarak bilinmiş. Bunun en büyük örneklerinden biri de 1640-1652 arasında, İspanya kralı IV. Philip’e karşı gerçekleşen isyan olmuş. Yine bu dönemde ortaya çıkan büyük bir veba salgını şehrin nüfusunu yarıya düşürmüş. Şehri olumsuz etkilemiş olan bir diğer konu ise Napolyon’un İber Yarımadası’na girmesiyle başlayan Yarımada Savaşı. Fakat savaş sonrası şehir endüstriyelleşmeye başlamış.

 

İspanya İç Savaşı (1936-1939) sırasında Cumhuriyetçilerin yanında yer alıp, önemli bir direniş göstermesine rağmen Barselona’da birçok Katalan enstitüsü ortadan kaldırılmış ve savaş sonrası halk Katalanca kullanmamaya zorlanmış. Fakat her yıl biraz daha endüstriyelleşen ve güçlenen şehir, zamanla bu dönemlerin yaralarını sarmış. Bunun sonucu olarak, İspanya’nın daha az gelişmiş bölgelerinden sürekli göç almış.

 

Şu an İspanya’nın en büyük ikinci şehri konumundaki Barselona aynı zamanda ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri. 1992’de bir Olimpiyat organizasyonuna da ev sahipliği yapan kent, bu sayede kendini oldukça yeniledi.