Barselona

16:29:03

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
12º
Açık
9º / 15º
 • Pt
  12º/16º
 • Sa
  13º/15º
 • Ça
  13º/16º
 • Pe
  13º/15º
Barselona

Yüzyıllar boyunca İspanyol tarzının görkemli varlığını yansıtan kentsel unsurların derlemesidir.

 

Barselona

 
Barselona Katalanya'nın başkenti ve Madrid'den sonra İspanya'nın en büyük ikinci şehridir. Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile İspanya'nın en çok turist çeken kentlerinden biridir. İspanyol kültürü deyince boğa güreşi ve flamenko ilk akla gelenlerdendir. Barselona, deniz erişimine sahip Avrupa’daki bir kaç büyük şehirden biridir. Ana caddesi, Las Ramblas, iskelede başlar ve şehrin merkezine kadar ulaşır.
 
İstanbul'dan Barselona'ya uçuş süresi yaklaşık 3 saat 50 dakika'dır. Barselona havalimanın üçlü kodu ''BCN'' dir, şehir merkezine 12 km uzaklıktadır. Barselona'ya İstanbuldan Türk Havayolları, Pegasus havayollarının direkt seferleri mevcuttur. 
 

Nereleri Gezmeli 

Bavul.com ile Barselona fırsatlarından birini tercih ettiyseniz kesinlikle efsanevi Gaudi mimarisini ve sunduğu eşsiz güzellikleri kaçırmamalısınız. En büyük eseri Sagrada Familia'dır. Katedralin yapımına 1882 yılında başlanmıştır ancak hala tamamlanamamıştır. Günümüzde farklı mimarların çalışmalarıyla ve halktan alınan bağışlarla inşası süren katedralin Gaudi’nin ölümünün 100. yılına denk gelen 2026 yılında bitirilmesi planlanmıştır. Gaudi'nin diğer eserleri; Casa Mila (La Pedrera), terasından Barselona’nın eşsiz manzarası izlenmekte ve ziyaretçilere caz dinletisi sunulmaktadır. Guell Parkı, şehrin karmaşasından uzakta tepede yer alan gerçeküstü bir cennettir. Gaudi’nin eserlerinden biri de Casa Batllo’dur, Passeig de Gracia’da yer almaktadır. Gaudi'nin eşsiz eserleri ile ilgili yazımızı Bavul Blog'da bulabilirsiniz
 
Barselona'daki Gotik bölgesi ve Montjuic de ziyaret edilmeye değerdir. İlgisini çekenler için şehirde ziyaret edilebilecek müzelerden biri Museo Picasso’da Picasso’ya ait eserler sergilenir. Barselona'nın katedrallerinden biri olan, muhteşem La Seu binası da görülmeye değerdir.  
 
Spor düşkünleri, ünlü futbol kulübü tarafından kazanılan sayısız kupanın sergilendiği Olimpik alanı ya da Camp Nou müzesini, ünlü FC Barcelona stadyumunu kaçırmamalıdır.
 

Kültür ve Eğlence

Barselona şehri kültüründe dans ve boğa güreşi ön plandadır. Flamenko dansını icra eden mekanları ziyaret edebilir ve yine bu dansa ait Flamenko müziği yapan sanatçılara cadde ve sokaklarda rastlayabilirsiniz. Katalan kültürüne ait Sardana dansı Pazar günleri katedral önünde toplanan insanlar tarafından sergilenir. Barselona’da yer alan kafe, bar ve kulüplerde çeşitli dans gösterilerini izleyebilir ve eğlenebilirsiniz. Özellikle La Ramblas şehrin en hareketli ve eğlenceli caddesidir, yaklaşık 2 km. uzunluğundadır ve 5 küçük caddenin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu cadde üzerindeki kafelerde de çok hoş vakit geçirebilirsiniz.
 

Neleri Tatmalı

Barselona’da insanlar yemek kültürüne çok önem verir ve farklı lezzetleri de ziyaretçilere deneme olanağı sunarlar. Akdeniz mutfağının genel özelliklerini burada da hissedeceksiniz. Bir kıyı kenti olmasının sonucu olarak deniz ürünleri çok zengindir. Tapas, tortilla a la espanola, pa’am tomaquet, paella şehre özel yemekler arasındadır. Yemeklerle birlikte Barcelona’nın enfes şaraplarından içebilir, Sangria’yı da mutlaka tatmalısınız. Kafelerde farklı türlerde sunulan kahveler de Barselona’da çok fazla tüketilen bir içecektir.
 

Neler Almalı

Barselona’da moda ve tasarıma oldukça ilgi gösterilir. Şehrin hemen her yanında bunu destekleyen mağazaları görüyor olacaksınız. Özellikle La Rambla, Placa de Catalunya, Passeig de Catalunya ve Avinguda Diagonal bölgelerinde bu tip mağaza ve butikler ağırlıklıdır. Şehirden antikalar, sanat eserleri, kitap, İspanyol yelpazeleri, flamenko figürleri, giyim ve ayakkabı, kozmetik ürünleri, müzik enstrümanları ve mücevher gibi eşyaları satın alabilirsiniz.