Bangkok

22:34:17

GMT +07:00

1 ฿ (THB)
=
0.19 TL (TRY)
Bugün
32º
Orta şiddetli yağmur
28º / 35º
 • Pt
  28º/36º
 • Sa
  28º/35º
 • Ça
  29º/37º
 • Pe
  29º/38º

Vize Bilgisi

Türk vatandaşlarının 28 güne kadar olan Tayland ziyaretleri için vize almaya ihtiyaçları yok. Bu sürenin üzerindeki ziyaretleriniz için Tayland’ın ülkemizdeki temsil organlarından bilgi alabilirsiniz.

Tayland Büyükelçiliği – Ankara

Çankaya Cad. Kader Sok. 45/3-4 Gaziosmanpaşa. Tel: (0312) 467 34 09, 467 30 59

Tayland Konsolosluğu – İstanbul

İnönü Cad. Dümen Sok. 3/8 Taksim. Tel: (0212) 292 86 51, 249 50 60

 

Acil Durumlar

 Bangkok’ta genel acil durum numarası 191, itfaiye numarası 199; ama bu numaralarda İngilizce bilen bir operatör bulamama ihtimaliniz var. Acil durumda bir de İngilizce bilen biri bulmakla vakit kaybetmemek için “Turist Polisi”’ne 1155 numarasından ulaşabilir, gerekli yardımı alabilirsiniz. Medikal acil durumlar içinse yine bu sebepten, en hızlı cevabı Bangkok’taki uluslararası hastanelerden birini arayarak edinebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bangkok’taki birçok sektör siz turistler üzerine kurulu. Bu da karşılaşacağınız birçok insanın vadettiği hizmet veya ürünler karşılığında sizde fazla ücret almaya çalışabileceği anlamına geliyor. Bu girişimlerin çoğundan tek bir altın kurala uyarak kaçınabilirsiniz. Taksilerden restoranlara, hediyelik eşya dükkânlarından barlara birçok sektöre hizmet eden simsarlar bulunuyor. Sizi belirli bir mekâna götürmeye veya bir hizmeti kullanmaya ikna etmeye çalışan bu kişilerin sözünü dinlemek iyi bir fikir değil. Onlara uyarsanız karşılaşacağınız durum genelde normalde alacağınızla aynı (veya daha kötü) bir hizmet karşılığında çok daha yüksek ücret vermeniz olacaktır. Ne anlatmaya çalışırsa çalışsın, bir anda yanınıza gelen ve iyi İngilizcesiyle size bir mekân veya hizmetten bahseden yerlileri kibarca geri çevirin.

Yemek ve içecek konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Mümkün olduğunca musluk suyu içmekten kaçının; bunun yerine şişelenmiş içme sularını kullanın. Özellikle şehrin turistik olmayan bölgelerinde yemek yerken yediğiniz gıdaların iyi piştiğine emin olun.

Taylandlılar genelde dost canlısı olsalar da tartışmaya girmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Böyle bir durumda bir anda kendinizi bir değil 5-10 kişinin karşısında bulabilirsiniz. Eğer biri sizi kışkırtıyorsa, en kötü durumlarda bile sessiz kalıp ortamı terk etmeniz en doğru çözüm olacaktır.

 Bangkok genel olarak bu kadar büyük bir şehir için nispeten düşük suç oranına sahip. Dünyanın başka yerlerindeki büyük şehirlerin aksine biraz dikkatli olmanız suç kurbanı olmanızı kolaylıkla engelleyebilir. Yalnız akılda bulundurulması gereken bir diğer şey de trafik kaosunun yan etkileri olacaktır. Sokaklarda yürürken dikkatli olun, gözünüzü açık tutun. Kaldırımları kullanan motosikletler ya da kırmızı ışıktan son hızla geçen araçlar, Bangkok’ta rahatça karşılaşabileceğiniz manzaralar.