Bangkok

05:20:13

GMT +07:00

1 ฿ (THB)
=
0.19 TL (TRY)
Bugün
33º
Orta şiddetli yağmur
30º / 36º
 • Cu
  26º/30º
 • Ct
  27º/34º
 • Pa
  29º/35º
 • Pt
  29º/35º

Tayland başkentine ister ilk kez, ister defalarca gelmiş olun, Bangkok sürekli olarak turistik mekânları, alışveriş fırsatları ve eşsiz mutfağı ile sizi memnun edecektir.

Zaman Dilimi: GMT +7 (Türkiye saati Tayland saatinden 5 saat geridir)
Para Birimi: Baht
Telefon kodu: + 66 2
 
Tayland'ın en büyük şehri ve başkenti olan Bangkok, Tayca Krung Thep oalarak anılır. Melekler şehri olarak da bilinen Bangkok, 1782'de Kral I. Rama tarafından kurulmuştur. Güneydoğu Asya'daki en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik şehirlerdendir. Asya'nın en kozmopolit şehirlerinden biridir.
 
Bangkok'ta uluslararası uçuşlar için Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı kullanılır. Üçlü kodu ''BKK'' dır, şehir merkezine uzaklığı 30 km dir. İstanbul'dan Bangkok'a uçuş süresi yaklaşık 9 saatir. Bangkok'a İstanbul'dan Türk Havayolları'nın direkt seferleri mevcuttur.
 
Gezilebilecek Yerler; Bangkok tapınaklarıyla ünlü bir şehirdir, 400 adet tapınak yer almaktadır. Bangkok’a gelen ziyaretçilerin programlarının büyük bölümü Budha heykelleri, tapınaklar ve kraliyet yapılarından oluşmaktadır.
Şehirde yer alan en önemli tarihi eserler Ko Rattanakosin bölgesinde toplanmıştır. Burada yer alan tapınaklar genellikle “wat” olarak adlandırılır, tapınak anlamına gelir, diğer dinlere ait ibadethaneler de aynı isimle belirtilir. Grand Palace şehrin merkezinde yer alır. 20. yüzyılın başlarına kadar kral, kraliçe ve aynı zamanda diğer yöneticiler burada bulunuyorlardı. Günümüzde ülkenin eski hükümet binası olarak kullanılan yapıların ve tarihi eserlerin sergilendiği bu yapı topluluğu halen gücün, dinin ve kral ile kraliçenin gücünün simgesi durumundadır.
 
Wat Phra Kaew tapınağı da Grand Palace içerisinde yer alır. Tayland’ın en önemli kutsal yeridir. Zümrüt Budha Tapınağı anlamına gelmektedir. 66 cm yüksekliğindeki Budha heykeli tek parça zümrüt üzerinde oyulmuştur.
 
Bangkok’un diğer önemli eserleri ise şöyle sıralanmaktadır; Wat Pho (Yatan Budha Heykeli), Wat Traimit (Altın Budha Heykeli), Wat Arun (Şafak Tapınağı), Ulusal Müze.
 
Şehirde yer alan muhtemelen en garip ve ürkütücü müze ise Siriraj Tıbbü Müzesi’dir. Burada mumya durumunda cesetler ve vücut parçaları sergilenmektedir.
 
Kültür ve Eğlence; Bangkok’ta yer alan yüzlerce Budist tapınağı şehrin en önemli kültürel kimliğini yansıtır. Tayland sanatının en önemli noktalarından biri olan Tayland Ulusal Galerisi Bangkok’ta yer almaktadır. Tayland’ın ülke olarak zengin bir dans kültürü vardır. Şehirde sergilenen dans ve tiyatro gösterilerinde geleneksel hikayeler anlatılmaktadır. Chalermkrulg Kraliyet Tiyatrosu’nda geleneksel Tayland dansına ait gösterilere ev sahipliği yapar. Yıl boyunca bir çok festival ve özel gün dolayısıyla kutlamalar yapılmaktadır.
 
Bangkok’un sınırsız ve hareketli gece hayatı ziyaretçilerinin ilgi odağı konumundadır. Gece kulüpleri ve diğer eğlence mekanları genellikle Silom, Sukhumvit ve Khao San Road gibi bölgelerde yer alıyor. Bangkok gece hayatı her türlü eğlence tercihine göre ziyaretçilerine alternatifler sunabiliyor.
 
Yeme İçme; Bangkok’ta Tay-Çin mutfağının yemeklerinin yanı sıra dünya mutfağının da örneklerinden bulabilirsiniz. Özellikle pirinç ile yapılan ve çeşitli soslar ve baharatlarla servis edilen yemekler hemen her yerde karşınıza çıkacaktır. Bunun yanında deniz ürünleri de bu mutfağın önemli bir unsurudur. Bangkok’ta ünlü restoranlardan sokak standlarına kadar bir çok noktada farklı lezzetler tadabilirsiniz.
Farklı tatlar ve deneyimler isteyenler için Khao San caddesinde yer alan ve soslarla kızartılan böcekler tezgahlarda satılıyor. Şehrin vejeteryan misafirleri için en uygun adres Sukhumvit caddesindeki Whole Earth restoranıdır.
 
Alışveriş; Bangkok alışveriş konusunda çok farklı alternatifler sunabiliyor. Şehirde devasa açık hava pazarları ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Özellikle haftasonları kurulan Chatuchak Market ucuzluğu ile kendinden söz ettiriyor. Bangkok genelinde olduğu gibi burada da sahte ürünler çok fazla ve pazarlık olmazsa olmazı bu tip pazarların. Bangkok şehir merkezinden yaklaşık 100 - 120 km. uzaklıktaki yüzen pazar olarak da bilinen Damnoen Saduak mutlaka görülmelisiniz, pazar'a sürat teknesi ile ulaşabilirsiniz.
Siam Paragon ve Central World Plaza gibi AVM’ler dünyaca ünlü markaların adresi ve aynı zamanda bu AVM’ler sosyal etkinlik alanları olarak da kullanılıyor başkentte. “Vat Refund for Tourists” ibaresi yer alan dükkanlardan alışveriş yaparsanız, ülkeden ayrılırken vergi iadesi alabilmek mümkün oluyor. Bangkok’tan alabileceğiniz ürünleri sıralayacak olursak; Mücevher, Tay ipeği, Kişiye özel dikilen kıyafetler, Elektronik eşyalar, Geleneksel Tay el sanatları ürünleri olabilir.