Edremit (Balıkesir)

08:08:37

GMT +03:00

Bugün
14º
Şiddetli yağmur
11º / 17º
 • Sa
  11º/16º
 • Ça
  9º/17º
 • Pe
  11º/19º
 • Cu
  14º/19º

Efeler diyarı Edremit, aynı adı taşıyan Edremit Körfezi'nden 10 km. içeride kurulmuş sahil şeridinde yer alan 4 tane turizm beldesi ile bir turizm kentidir.

Efeler diyarı Edremit, aynı adı taşıyan Edremit Körfezi'nden 10 kilometre içeride kurulmuş sahil şeridinde yer alan 4 tane turizm beldesi ile bir turizm kentidir.
 
Edremit, eski kaynaklarda Adra vadisi anlamına gelen Adramıton adıyla anılıyordu. Diğer bir bilgiye göre Edremit'i Adramis kurmuş ve Atina'dan Edremit'e göçmenleri kabul etmiştir. Edremit Kazdağları'nın eteklerinde kurulmuş tüm güzellikleri bağrında toplamış şirin bir ilçedir. Edremit'te ilk yerleşim Ören tepesinde MÖ. 1500 yılında başlamıştır. Edremit tarihi yapılar bakımından zengindir. Ardamyttion kenti kalıntıları Edremit yakınlarında Burhaniye sınırları içerisindeki Ören'dedir. Adramyttion-Assos yolu üzerinde bulunduğu için önem taşıyan Antandros kentinin kalıntıları Altınoluktadır.
 
Edremit orman varlığı açısından oldukça zengindir. Turizm Edremit ekonomisinde giderek ağırlık kazanmaktadır. Edremit Körfezi kıyılarında yeralan Akçay ve Altınoluk Edremit'in başlıca turistik merkezleridir. Edremit'te kaplıca turizmi de önemlidir. Burhaniye yolu kenarında, Edremit'in 3 km güneyinde yeralan eski adı Frenk Kaplıcası olan Derman Kaplıcası'nın 59 derece olan sıcaklığındaki sularından çeşitli hastalıkların tedavisinde faydalanılır.
 
Balıkesir Edremit Kocaseyit Havalimanı, Edremit ilçe merkezine uzaklığı 4 kilometredir.  Edremit Kocaseyit  havalimanı üçlü kodu ''EDO'' dur.
 
İstanbul'dan haftanın hergünü, Ankara'dan Cumartesi hariç haftanın hergünü karşılıklı direkt seferlerle Edremit'e uçuş mevcuttur.
 
Pegasus Havayolları, Borajet Havayolları ile ulaşım sağlanabilir.