Bakü

15:39:10

GMT +04:00

1 ман (AZN)
=
3.56 TL (TRY)
Bugün
22º
Az bulutlu
19º / 24º
 • Cu
  19º/23º
 • Ct
  20º/23º
 • Pa
  20º/23º
 • Pt
  20º/22º

Kente Ulaşım

Azerbaycan’ın başkenti olarak, diğer birçok Avrupa başkentinden direkt uçakla kente ulaşılabiliyor. Bütün komşularına demir yoluyla da bağlı olan Bakü’de bir büyük havaalanı bulunuyor. Kente, Hazar Denizi sayesinde, bazı komşu ülkelerden düzenli olmayan seferlerle de olsa gemiyle de ulaşılabiliyor.

Kent İçi Ulaşım

Bakü’nün toplu taşıma sistemleri, şehir için yeterli düzeyde bulunuyor. Otobüsler ve metro sistemi sayesinde gitmek istediğiniz yere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu araçların ücretleri de oldukça düşük.

Kente Ulaşım

Trenle

Rusya ve Ukrayna’daki Moskova, Saint Petersburg, Kiev, Novosibirsk gibi şehirlerden direkt olarak trenle kente gelmek mümkün. Azerbaycan’ın diğer önemli kentleri Şeki, Lankaran, Haçmaz, ve Gence’ye de sık sık karşılıklı seferler düzenleniyor. Azerbaycan’da trenler oldukça ucuz.

Uçakla

Bakü şehir merkezinden 25 km uzaklıkta, Heydar Aliyev isimli bir havalimanı bulunuyor. Buradan şehre ulaşım için N16 isimli hat kullanılıyor. Bu hattaki otobüsler Samed Vurgun Park’a yaklaşık 1 saat süren yolculukla ulaşıyor. Ücreti 1 AZN.

135 numaralı minibüsler, 28 May isimli metro durağına kadar gidiyor. Bu minibüslere havalimanından 15 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Minibüslerle şehre ulaşım süresi de otobüsler gibi 1 saat. Ücreti yaklaşık 0.40 AZN.

Taksilerle şehre ulaşım ise 12 AZN civarı tutuyor. Taksi sürücüleriyle önceden ücret hakkında konuşmakta fayda var. 15 AZN’den fazla isteyenleri kesinlikle reddetmelisiniz. Eğer 06.00 – 00.00 arasında şehre varıyosanız, taksilerle Azizbeyov metro durağına gidebilirsiniz. 5 AZN ücretle ulaşabileceğiniz bu durak ile şehir merkezi arasında 6 metro durağı var.

Kent İçi Ulaşım

Otobüs

Otobüsler ve minibüsleri kullanmak için bir bilet yaklaşık 0.20 AZN. Kentte bu araçlarla gidemeyeceğiniz yer yok denebilir. Otobüslerin gideceği yerler Türkiye’deki gibi, açarların önünde ve yanında yazıyor.

Metro

Şehrin metro sistemi, oldukça kullanışlı. Bir bilet yaklaşık 0.15 AZN. Yürümük dışında, Bakü’de bir yere gitmenin en ucuz yolu, metro sistemi. Bakı Metropiliten Kart adında 2AZN depozito ücretiyle alabileceğiniz kartlar da bulunuyor. Bu kartları edindikten sonra, içine para yükleyip kullanmak size zaman kazandıracaktır.

Taksi

Şehirde taksilerin ücretlendirmesi kilometre başına 0.70 AZN olarak belirlenmiş. Kent merkezinde, herhangi bir yolculuk 4-10 AZN arası bir ücret tutuyor.