Atina

22:26:59

GMT +03:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
16º
Az bulutlu
12º / 20º
 • Cu
  14º/22º
 • Ct
  15º/17º
 • Pa
  13º/16º
 • Pt
  10º/21º

Kente Ulaşım

 

Yunanistan’da tüm yollar Atina’ya çıkıyor. Kent, ziyaret değeri taşıdığı kadar, Yunan şehirlerarasında bir kavşak noktası rolünü de üstleniyor.

 

Uçakla

Eleftheríos Venizélos havaalanı, kentin 33 kilometre dışında bulunuyor. Kentle olan ulaşım metro ile sağlanıyor. 06.30-23.30 arası hariç olmak üzere her yarım saatte bir tren kalkıyor (sadece gidiş 6€, gidiş-dönüş10€). Ayrıca 24 saat boyunca çalışan otobüsler de bulunuyor. Otobüs bileti ücreti 3€, ancak Atina’nın dayanılmaz trafiğini göz önünde bulundurunca, metro ile gitmenizi tavsiye ediyoruz. Hemen hemen her 20 dakikada bir otobüs kalkıyor.

Havaalanı ve kent arası taksi ücreti yaklaşık 30€.

 

Trenle

Laríssis tren istasyonu, kent merkezinin biraz dışında kalıyor. Burası küçük bir istasyon. Küçük bir büfesi ve klasik olarak danışma ve bilet satış gişeleri var. Ancak personelin İngilizce bilgisi oldukça az.

İstasyonun yakınlarında bir metro istasyonu bulunuyor. 

 

Kent İçi Ulaşım

 
Atina’da trafik tam bir keşmekeş. Toplu taşıma da bundan nasibini alıyor doğal olarak.
Atina’yı gezmenin en iyi yolu yürümek. Görmeniz gereken birçok nokta yürüyüş mesafesinde bulunuyor.
Ancak sıcakta yürümeyi istemiyorsanız, günlük bilet alabilirsiniz. 3€ karşılında aldığınız bu bilet ile hemen hemen tüm toplu taşıma araçlarına 24 saat boyunca ücretsiz binebilirsiniz.
 

Otobüsle

Atina’da geniş bir otobüs ağı var. Ancak çoğu zaman otobüsler oldukça kalabalık ve otobüs hatlarını anlamak biraz zor. Bir de üstüne trafik eklenince durum daha da kötü hale geliyor. 2, 4, 5, 9, 11 ve 15 numaralı hatlarla Omónia ve Sýndagma’ya ve Arkeoloji Müzesi’ne gidebilirsiniz.

 

Metro

Atina metrosunda yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere üç hat bulunuyor. Omónia ve Sýndagma istasyonları, merkez istasyon konumundalar.

 

Taksiyle

Atina’da taksi bulamama gibi bir sorun yaşamınız imkânsız. Zira kentte binlerce taksi bulunuyor. Taksimetreler 1 €ile açılıyor. Her kilometre başına 0.34€ ücret alınıyor. 10 kilogramı aşan bagajlarınız için ise ekstra olarak bagaj başına 0.32€ ödüyorsunuz.