Atina

21:08:41

GMT +03:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
15º
Parçalı az bulutlu
11º / 18º
 • Cu
  12º/18º
 • Ct
  12º/20º
 • Pa
  14º/18º
 • Pt
  14º/19º

Modern kent yaşantısının sıkıntılarını derinden çekmesine rağmen; müziğiyle, sıcakkanlı insanlarıyla ve Klasik Yunan döneminin getirdiği benzersiz kültürüyle Atina, etkileyici bir şehir.

 

Bizden bir kent Atina. Sokaklarında dolaşırken bir Ege kentinin havasını hissedeceksiniz. Kulağınıza Türkçe kelimeler gelirse şaşırmayın. Zira mübadele sırasında Anadolu’dan zorla göç ettirilmiş birçok Rum, Atina civarına yerleştirilmiş. Yaşlı biri, siz Türkçe konuşurken yanınıza yaklaşabilir ve size sıcak bir “merhaba” diyebilir. Karşılıksız bırakmayın.

 

Atina

 

Politik olarak zaman zaman yakın durduğumuz, zaman zaman uzaklaştığımız ama kültürel olarak hemen yanımızda duran Yunanistan’ın başkenti...

 

 

Atina’nın tarihini kısa bir metinde vermek neredeyse imkânsız. Hakkında ciltlerce kitap yazılabilecek bu kentin tarihini, birkaç satırda özetlemeye çalışalım.O zaman göklerinde tanrıların savaştığı haşmetli Atina’dan, bugünün egzoz dumanı kokan ama çekiciliğini kaybetmeyen Atina’sına nasıl gelinmiş bir bakalım.

 

Kentin adının Yunan tanrıçası Athena’dan aldığı söylenir. Efsaneye göre, şehrin koruyucu tanrısı olmak için medeniyet, sanat ve adalet tanrıçası olan Athena ile deniz tanrısı olan Posidon çekişirler. Poseidon, güçlü bir donanma için kente tuzlu su verir. Athena ise buna karşılık olarak kente barış ve medeniyet için zeytin ağaçları sunar. Atinalılar tercihlerini barış ve medeniyetten yana kullanırlar ve böylece Athena kentin koruyucu tanrısı olur, kente de Atina adı verilir.

Atina’daki yerleşimin Neolitik çağdan bu yana devam ettiği biliniyor. Bu da Atina’da yaklaşık 7000 yıldır yerleşim olduğunu gösteriyor.

 

Atina, ilk olarak Mikenler tarafından önemli bir kent haline getirilmiş. Mikenler, bugün akropolün bulunduğu tepenin etrafına güçlü surlar inşa etmişler. Ancak bu surlara rağmen kent Dorların istilasına uğramış ve ekonomik olarak gerilemeye başlamış.

Atina’nın altın çağı, M.Ö. 5 yüzyılda Antik Yunan’ın başkenti haline gelmesiyle başlamış. Bu dönem içinde kente birçok yapı eklenmiş. Sokaklarında Sokrates, Platon gibi modern batı kültürünü kuran filozoflar dolaşmış. Ticaretin gelişmesi ve Haçlı Seferleri de kentteki refah seviyesinin yükselmesini sağlamış.

Kent, 1453 yılında Osmanlı’nın egemenliğine girmiş. Roma İmparatorluğu döneminde başlayan gerileme dönemi, Osmanlı döneminde hızlanmış. Bu dönem içinde, bulunduğu bölge içindeki rolünü büyük bir oranda İstanbul’a kaptırmış.

Atina, Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında modern Yunanistan’ın başkenti olmuş. Savaş sırasında boşaltılan kentin nüfusu 4.000’e kadar düşmüş. Kentin tekrar hareketlenmesi ise, 1920’lerde Türkiye ile yaşanan nüfus değişimi sırasında yaşanmış. Bu dönem sonunda kentin nüfusu 700.000’e kadar çıkmış.

 

Atina’nın gelişimi, modern Yunanistan’ın gelişimine paralel oldu. 1990’lara gelindiğinde kentin en önemli problemi hava kirliliğiydi. Metro’nun açılmasıyla birlikte hava kirliliğinde bir azalma görülmüş olmasına rağmen bu problemin tam olarak ortadan kalktığı söylenemez.

Kentin görünümünü değiştiren son büyük olay ise, 2004 yılında Atina’da gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunları oldu. Bu dönem içinde kentte yeni spor kompleksleri açıldı, kent ulaşımı daha iyi hale getirildi.