Atina

19:22:31

GMT +03:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
15º
Parçalı az bulutlu
11º / 19º
 • Cu
  12º/18º
 • Ct
  12º/20º
 • Pa
  14º/18º
 • Pt
  14º/19º
Atina

Etkileyici medeniyet seviyelerine olağanüstü bir yolculuğun başlangıcı:

 

 
 

Atina

 
 
Yunanistan'ın başkenti Atina, 3.7 milyonluk nüfusuyla modern dünyanın beşiği, aynı zamanda ülkenin en büyük kentidir. Ülkenin ekonomik, kültürel ve ulusal merkezi olan Atina adını savaşçı bilgelik tanrıçası olan Athena'dan alır. Mitolojik tanrıları, tanrıçaları ve efsaneleriyle; antik tarihleriyle, müzeleriyle, sabahlara kadar süren taverna eğlenceleriyle, spor aktiviteleriyleve bütün yıla yayılmış festivalleriyle ziyarteçilerine tek bir gezide çok çeşitli tatlar sunan bir şehirdir.
 
 
Elevtherios Venizelos Havaalanı Atina'nın ana havalimanıdır. Üçlü kodu ''ATH'dir, şehşr merkezine 27 km uzaklıktadır. İstanbul'dan Atina'ya uçuş süresi yaklaşık 1 saat 20 dakika'dır. Atina'ya İstanbul'dan Türk Havayolları, Olympic Havayolları, Pegasus, Aegean Havayollarının, İzmir'den Pegasus Havayollarının direkt seferleri mevcuttur.
 
Atina uçak biletlerini ayırttığınızda, antik medeniyetin izlerini bıraktığı ve karakterini yansıttığı bir Yunan şehrine yapılacak yolculuk için ilk adımı atmış olacaksınız. Yunanistan’ın başkenti Atina, Yunan adalarına gitmeyi tercih eden pek çok turist için sadece yol üzerindeki bir uğrak noktası olarak bilinse de, aslında ziyaretçiler için her zaman çekici gelen bir kültürel hazineyi de kendi kimliğinde özümsemiştir. Atina’da tüm şehre yayılan Yunan imparatorluğunun eserleri, bir medeniyeti simgeleyen eski meydanı, şehrin sosyal ve ticari merkezini kaplayan Yunanlıları hatırlatacaktır. Atina’nın ayrıca modern bir kesimi de bulunmaktadır. Şehrin merkez kesimi üçüncü bin yılını yaşamaktadır ve Akropol’den Sintagma Meydanı (Anayasa Meydanı) çevresindeki modern binalara kadar yapılan gezi, sizi 3000 yıllık bir medeniyete götürecektir.
 

Nereleri Gezmeli 

Antik Yunan dünyasına yapılacak bir yolculuk da Akropol'ü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Akropolis'te yer alan tapınaklar Atina'nın hemen her noktasından seyredilebilir. Akropolisinde yer alan en önemli eserler; Parthenon, Propylaion, Athena tapınağı ve Erekhtheion'dur. Akropolis'in güneydoğu tarafında yer alan Akropolis Müzesi de görülmeye değerdir. Müzede Akropolis'in arkeolojik buluntularını oluşturan Antik Yunan kültürüne ait eserler sergilenmektedir. Şehirin diğer önemli müzeleri ise Ulusal Arkeoloji Müzesi, Bennaki Müzesi, Agora Müzesi ve Yunan Halk Sanatları Müzesi'dir. Atina şehrinin en önemli meydanı Syntagma Meydanı'dır. Tüm bunların yanı sıra Plaka, Monastiraki ve Kolonaki bölgeleri, Dionysos Tiyatrosu, Panathenaiko Olimpik Stadyumu, Türk camileri ve Bizans kiliseleri de mutlaka görülmelidir.
 

Kültür ve Eğlence

Atina'da bir çok sanat kolunda örnekler bulabilirsiniz. Tiyatro özellikle Antik Yunan geçmişine bağlı olarak çok önemli bir yer tutar. Ulusal Tiyatro'da dikkat çekici eserler sahnelenmektedir. Ayrıca her yıl düzenlenen Hellen Festivali kapsamında da önemli tiyatro eserleri izleyici ile buluşur. Şehirde yaklaşık 50 tiyatro binası bulunur. Plaka bölgesinde Cine Pari Sineması ve Zappeio'da yer alan Aigli Sineması şehri ziyaret edenlere yaz aylarında açık hava sineması imkanı sunmaktadır. Yunan Ulusal Operası'na ait performansları Atina Konser Salonu'nda görebilirsiniz.
 
Atina'nın gece hayatının en bilinen unsuru tavernalardır. Özellikle Plaka'daki tavernalarda Rembetika müziği eşliğinde eğlenebilir ve geleneksel Rum meyhaneleri kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.
 

Neleri Tatmalı

Yunan mutfağı, Akdeniz mutfağının bilinen lezzetli ve sağlıklı yemeklerini içerir. Bir çok yemek ve tatlı Türk mutfağı ile aynıdır öyle ki isimleri bile her iki mutfakta da değişmez. Deniz mahsülleri, sebze yemekleri ve salatalar başlıca yemekler arasındadır. Atina'da her bütçeye uygun yeme-içme olanağı bulabilirsiniz. Tavernalarda Yunan rakısı ile Yunan şarapları yanında geleneksel Yunan yemekleri ve mezeleri servis edilmektedir.
 

Neler Almalı

Atina'nın Plaka ve Monastiraki bölgelerinde daha çok bölgeyi tanıtan süs eşyaları, el sanatları ürünleri, antikalar ve mücevherat ürünleri satan dükkanlar yer almaktadır. Bu bölgelerde dükkanların yanı sıra sokaklarda seyyar satıcılardan da alışveriş yapılabilmektedir. Kolonaki ve Syntagma'da ise modanın en ünlü markalarının yer aldığı tasarım mağazaları bulunmaktadır. Ermou'da yalnızca yayalar için ayrılmış caddelerde alışveriş yapabilme imkanı sunulmuştur. Atina'dan satın alınabilecek başlıca alışveriş ürünleri; Yunan mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağı, Yunanistan'a özgü yüksek alkollü içki Uzo ve Yunan konyağı olarak da bilinen Metaxa'dır. Omonia'da kurulan pazarı da gezerek buradan taze meyve-sebze alışverişinizi yapabilirsiniz.