Ankara

23:39:27

GMT +03:00

Bugün
13º
Açık
10º / 17º
 • Ça
  6º/16º
 • Pe
  7º/17º
 • Cu
  7º/21º
 • Ct
  9º/19º

Kente Ulaşım

Ankara, Türkiye’nin en büyük ikinci kenti olması ve Anadolu’nun tam ortasında yer alması nedeniyle ulaşımın oldukça kolay olduğu bir kent. Kentten, Türkiye’nin hemen hemen her yerine direkt olarak ulaşmak mümkün.

 

Kent İçi Ulaşım

Ankara son yıllarda oldukça büyüyen ve gelişen bir kent, dolayısıyla trafik sorunları da yaşamı olumsuz etkilemeye çoktan başladı bile. Ancak kentteki metro hatları sayesinde ulaşım büyük ölçüde kolaylaşıyor. Buna rağmen, kentte görülmesi gereken birçok nokta metro hatlarının dışında kalıyor.

Ankara’da bilet olarak manyetik kart sistemi kullanılıyor. Bu biletleri satış noktalarından ve metro istasyonlarından almak mümkün. 2 binişlik kart 3.3 TL, 5 binişlik kart 8.25 TL,  10 binişlik kart ise 16,25 TL. Bu kartlarla 75 dakika içinde 55 kuruşa iki aktarma yapabiliyorsunuz.

Kente Ulaşım

Kendi aracınızla
Ankara, karayollarının kesiştiği noktada bulunuyor. Anadolu otobanı ile İstanbul’a olan uzaklığı yaklaşık olarak 5 saat... İzmir’e 8, Eskişehir’e 3 saatte ulaşmak mümkün.

Trenle
Ankara, Türkiye demiryollarının merkezi noktalarından birinde bulunuyor. Kent Fatih, Anadolu, Ankara, Doğu, Van Gölü ve Güney ekspresleri ile İstanbul’a; İzmir ve Karesi ekspresleriyle İzmir’e bağlanıyor. Ankara – Eskişehir arasındaki yol da hızlı trenle 1.5 saate düşmüş durumda.

Tren garı Maltepe metro istasyonunun yakınında. Ancak Tandoğan Çarşısı içinden geçerek yaklaşık 400 metre yürümeniz gerekiyor.

Otobüsle
Ankara Şehirlerarası Otobüs Garı (AŞTİ) kent merkezinin batısında bulunuyor. Buradan Türkiye’nin hemen hemen her yerine direkt olarak ulaşmanız mümkün. Otobüs terminali kente hemen yakınında olan metro istasyonuyla bağlı.

Uçakla
Ankara Esenboğa Havaalanı yakın zamanda büyük bir yenileme çalışmasıyla modernize edildi. Türkiye’nin en modern havaalanlarından olan Esenboğa’da, bir havaalanında olması gereken tüm hizmetler bulunuyor.

Havaalanı kente belediye otobüsleri, Havaş servisleri ve taksilerle bağlanıyor. 

 

Kent İçi Ulaşım

Metro & Ankaray
Ankara’da bir hafif raylı sistem olan Ankaray ve metro olmak üzere, yer altından ulaşımı sağlayan iki hat bulunuyor. Ankaray,  AŞTİ – Dikimevi arasında ulaşımı sağlarken; metro, Kızılay-Batıkent arasındaki ulaşımı sağlıyor. Bu iki hat, Kızılay’da kesişiyor.

Otobüs

Ankara etkili bir otobüs ağına sahip. Kentin hemen hemen her noktasına otobüs seferleri düzenleniyor. Metro hattının olduğu bölgelerde, trafiğin rahatlaması için otobüs seferleri yok. Bu bölgelerde daha kısa hatlar üzerinde çalışan ve metro istasyonlarına yolcu taşıyan otobüsler bulunuyor.