Amsterdam

19:01:08

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Az bulutlu
1º / 10º
 • Cu
  2º/11º
 • Ct
  3º/11º
 • Pa
  5º/12º
 • Pt
  5º/14º

Kente Ulaşım

Amsterdam, dünya ulaşım ağındaki en önemli merkezlerden biri. Kentin konumu, Avrupa’yla Amerika arasında bir köprü görevini görmesini sağlıyor. Bu gelişmiş ulaşım ağı, kentin ziyaretçilerine büyük kolaylıklar sunuyor.

 

Kent İçi Ulaşım

Amsterdam, şehir içi ulaşım bakımından oldukça sorunsuz bir kent. Zira kentin kompakt yapısı, kentteki önemli noktaların birbirinden yürüme mesafesinde uzaklıkta olmasını sağlıyor.

 

Kente Ulaşım

Uçakla
Amsterdam’ın havaalanı Schiphol hemen hemen her yıl, Avrupa’daki en iyi havaalanı seçiliyor. Kent merkezine 18 km uzaklıktaki havaalanı, Avrupa’nın en yoğun yolcu tarfiğinin yaşandığı nokta.  Havaalanında, aklınıza gelecek her türlü standart servisi bulmanız mümkün. Ayrıca havaalanının kent merkeziyle olan ulaşımı da oldukça sorunsuz. Gün içinde her 10 dakikada bir, gece ise her saat başı Centraal istasyonuna hızlı tren kalkıyor. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor (3€40).

Trenle
Kentin ana tren istasyonu Amterdam Centraal, kenti Hollanda’nın büyük kentleri ile Fransa ve Belçika’ya bağlıyor. İstasyonun konumu oldukça merkezi. Yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş sonunda Dam Meydanı’na ulaşmak mümkün.

Paris ve Brüksel’e Amsterdam’dan ulaşmak için en kısa yol Amsterdam Centraal istasyonundan geçiyor. Bu kentler arasındaki Thalys Express oldukça hızlı ve konforlu.

İstasyon içinde ATM’ler ve emanet bürosu; istasyonun ana çıkışı karşısında ise turizm danışma bürosunu bulabilirsiniz.

 

Kent İçi Ulaşım

Tramvayla
Tramvay, kent merkezinde gezmek için, en uygun toplu taşıma aracı. Kent merkezi neredeyse tamamıyle araç trafiğine kapalı ve tek ulaşım yolu tramvay.

Amsterdam’da farklı ihtiyaçlar için farklı bilet seçenekleri bulunuyor. İçinde birer çip bulunan akıllı kartlardan oluşan bu biletlerin kapsamları ve süreleri birbirinden farklı.

Bir saatlik biletleri, tramvayın içinde satın alabiliyorsunuz. Bu bileti bir saat içinde istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Bileti kullanmaya başlamak için makineye okutmanız; başka bir araca aktarma yaparken de biletinizin geçerli olması için indiğiniz araçta bileti makineye okutup, bindiğiniz araçta bileti tekrar okutmanız gerekiyor. Aksi takdirde bilet çalışmıyor. Biletin fiyatı 2€60. Bu biletin haricinde, günlük biletlerden (7€) haftalık biletlere (30€) kadar değişik bilet seçenekleri bulunuyor. Bu biletler de, geçerli oldukları süre boyunca sınırsız olarak toplu taşıma araçlarından faydalanmanızı sağlıyor. Bu biletleri de Amterdam Centraal tren istasyonun hemen karşısındaki GVB ofisinden alabilirsiniz.

Taksiyle
Amsterdam taksi ile yolculuk yapmak için pek de uygun bir kent değil. Avrupa’nın en pahalı taksi tarifeleri Amsterdam’da… Taksimetreler 7€50 ile açılıyor ve ilk iki kilomtre sonrasında kilometre başına 2€20 ücret alınıyor.